Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Vláda hledá způsob, jak zmírnit dopad prodražující se solární elektrické energie, píší Hospodářské noviny. Ministr financí Kalousek navrhuje zrušení pětiletého období daňových prázdnin, které se týkají slunečních elektráren a dalších producentů energie z obnovitelných zdrojů.

Foto: Evropská komise
Vláda hledá způsob, jak zmírnit dopad prodražující se solární elektrické energie, píší Hospodářské noviny. Ministr financí Kalousek navrhuje zrušení pětiletého období daňových prázdnin, které se týkají slunečních elektráren a dalších producentů energie z obnovitelných zdrojů. Poslanci také hledají cestu, jak získat peníze, z nichž by vynahradili spotřebitelům nárůst cen elektřiny způsobený štědrou podporou výroby z obnovitelných zdrojů. Chceme zjistit, zda je možné najít kompenzační mechanizmus v případě skokového zdražení elektřiny, které vidím od 15% výše, uvedl Kalousek. Podle něj zatím není jasné, zda něco takového vůbec navrhne. Není si totiž jist, zda by chystaná změna nenapáchala více škody než užitku. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla ale řešení existuje. Pokud stát jako akcionář v dozorčí radě prosadí, aby energetická společnost ČEZ omezila plánované investice, solární boom se zbrzdí, uvedl Míl.


Stát se rozhodl ušetřit na výdajích rozpočtu také v oblasti stavebního spoření, píší


Většina firem nenabírá nové zaměstnance, ale snaží se maximálně využít ty stávající, čteme v Lidových novinách. V počtu skutečně odpracovaných hodin se Češi drží na špici Evropy společně s Bulhary a Řeky. Většina firem snížila v minulém roce počet zaměstnanců. I přes následný hospodářský růst drží řada z nich zúžený tým, protože nemají jistotu, že opět nedojde k poklesu zakázek. Podle personalistů se omezil i nábor brigádníků a pracovníků na částečný úvazek, což se projevuje na práci stálých zaměstnanců. Reálně odpracovaná doba se prodloužila za poslední dva roky v průměru o 36 minut a to ve všech ekonomických činnostech. To, že zaměstnanci reálně pracují víc, ať už v Čechách nebo v Evropě, je dáno i faktem, že si lidé více uvědomují narůstající konkurenci. Nyní během ekonomické recese si lidé mnohem více váží svého zaměstnání a bojí se, že o ně přijdou.


Foto: Arvind Balaraman  (www.freedigitalphotos.net)
Děti ve škole se začínají učit, jak zacházet s penězi, píše Mladá fronta Dnes. V Česku existuje několik programů, které pomáhají zvyšovat finanční gramotnost dětí. Na mnoha z nich se podílejí i banky nebo finanční společnosti. Na základních školách zatím vše probíhá na dobrovolné bázi. Naopak na většině typů středních škol je finanční vzdělávání již povinnou součástí výuky, říká předseda Pracovní skupiny pro finanční vzdělávání Dušan Hradil. Z průzkumu mezi žáky druhého stupně základních škol, který uspořádala GE Money Bank a občanské sdružení Aisis vyplynulo, jak důležité je naučit se s penězi hospodařit. Téměř čtvrtina dětí v průzkumu uvedla, že když jim dojdou peníze, vyberou si z bankomatu další. Myšlenku prázdného konta si vůbec nepřipustily. Roman Rozbrój, který se podílí na projektu Rozumíme penězům, k tématu dodává: Lidé, kteří se o peníze nestarají, jsou pak snadnou kořistí pro lichváře, dodal Rozbrój.


Deník Právo přišel s informací, že se v Národním parku Šumava pravděpodobně usídlil vlk. Před dvěma týdny totiž amatérský pozorovatel viděl poblíž Hartmanic vlčici se dvěma vlčaty. Pokud tyto informace potvrdí i šumavští zoologové, bude to znamenat návrat stabilní populace vlka na Šumavu asi po 150 letech. Jaromír Bláha z hnutí Duha zdůraznil, že bylo jen otázkou času, kdy se zárodek vlčí smečky na Šumavě objeví. Jednotliví vlci totiž do této oblasti migrují už zhruba 10 let. Stabilní výskyt vlčí populace by podle Bláhy parku jedině prospěl. Vlk je totiž přirozeným regulátorem černé a jelení zvěře. Likviduje nejen nemocné, ale i přemnožené kusy, vysvětluje. Návštěvníci parku ani místní obyvatelé nemusí mít z šelmy strach, míní ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí. Jak dále dodává, jedná se o velmi plaché zvíře, které se zdaleka vyhýbá člověku. Podle nedávné statistiky Českého statistického úřadu žije v Česku pět vlků a čtyři medvědi, vesměs v Beskydech.