Přehled tisku

Civic Democrats' billboard
0:00
/
0:00

ODS plánuje utratit za volební kampaň v hlavním městě 30 milionů korun, finance jsou určeny na billboardy a plakáty. Žádná jiná strana v Praze na volby tak vysokou částku nevynaloží. Informují o tom Hospodářské noviny.

ODS plánuje utratit za volební kampaň v hlavním městě 30 milionů korun, finance jsou určeny na billboardy a plakáty. Žádná jiná strana v Praze na volby tak vysokou částku nevynaloží. Informují o tom Hospodářské noviny. Za celostátní kampaň dají občanští demokraté asi 50 milionů korun. "Region má připravených dvacet milionů. Počítám, že dalších zhruba deset milionů zaplatí oblastní sdružení a jednotliví kandidáti,"řekl první místopředseda pražské ODS Pavel Klega. Peníze pražští občanští demokraté prý získají ze sponzorských příspěvků, z úspor a několik milionů dodá hlavní kancelář. Volební manažer pražské ČSSD Miroslav Poche listu sdělil, že strana chce na volební kampaň v hlavním městě vynaložit osm milionů korun, kandidátka za Věci veřejné Markéta Reedová řekla, že jejich strop je 15 milionů. TOP 09 podle poslance Františka Laudáta chce dát na pražskou kampaň 10 milionů korun, počítá, že další dva miliony dostane od sponzorů. Podle Hospodářských novin však budou sumy, které strany uvádějí, jen zlomkem celkových nákladů.


Jan Kasal
"Z lidovce Kasala se stal "véčkař", kandiduje s logem Věcí veřejných", uvádí v titulku Mladá fronta Dnes a dále píše: Boj o tradiční voliče KDU-ČSL, strany, která se v květnu poprvé po devadesáti letech nedostala do Sněmovny, naplno začal. Stejně jako snaha předních lidovců vrátit se do vysoké politiky. Bývalý dlouholetý místopředseda Sněmovny a expředseda strany Jan Kasal kandiduje do Senátu na Vysočině s heslem: Váš senátor pro věci veřejné. Na své volební inzeráty dokonce umístil zaškrtnutý čtvereček, znak vládních Věcí veřejných. "Věci veřejné v jihlavském obvodu nemají vlastního kandidáta, takže podporují mě," vysvětluje Kasal, který byl dvacet let lidoveckým poslancem a jednou z nejznámějších tváří strany.


Premiér Mirek Topolánek
Vypadá na první pohled nepatřičně, že se nová vládní garnitura zabývá sháněním funkcí pro poražené lídry. Za co a z jakého titulu? - ptá se autor Sloupku Lidových novin a hned dodává: Ale je to realistické a přiměřené. U člověka, který to dotáhl na předsedu vlády, se předpokládá, že poněkud zprofanované sousloví služba vlasti pro něj má nějaký smysl - aspoň je hezké tomu věřit. Také jejich porážka bývá zřídka tak totální, aby si nezachovali množství příznivců. Riskovat, že to rozhoupe celou politickou scénu, neposlouží nikomu. S postem velvyslance u OSN by se Jiří Paroubek mohl dobře sžít. Zájem o diplomacii a kontakty se zahraničními státníky projevoval dlouhodobě. Mirek Topolánek věnoval značnou a kompetentní pozornost energetice, čehož si zahraniční činitelé měli možnost všimnout při našem předsednictví Evropské unie. Rovněž tak si měli možnost všimnout fotodokumentace jeho blízkých vztahů s jeho italským protějškem. Čímž má být řečeno jen tolik, že získání mezinárodní podpory pro jeho šéfování nějaké mezivládní organizaci nemusí být triviální úkol. Topolánkovi straničtí kolegové mu signalizovali, že se o to snaží. Kdoví, proč musel svou ambici inzerovat v novinách, uzavírá autor Sloupku v Lidových novinách.


"Na vaše léčení už došly peníze, slyší pacienti". Tento titulek přináší na své úvodní straně Mladá fronta Dnes. Podle listu to prý slýchají čeští pacienti s dovětkem, že mají počkat zhruba rok. Některé nemocnice totiž už teď překročily limity, kolik pacientů s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou smějí léčit. Na drahou léčbu přestávají stačit peníze a lékaři musí vybírat pacienty, kterým pomohou. Nejčastěji odmítnutí hrozí u nemocí s drahými léky nebo právě ke konci roku, kdy jsou limity vyčerpané. V takovém případě deník radí zkusit jinou nemocnici, která ještě může mít finanční kapacity nebo se obrátit na pojišťovnu, která musí péči zajistit. Pomoci může i rozhodčí soud. Mladá Fronta Dnes zjistila, že problémy má například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Nemocnice překročila limit, který stanovuje, kolik lidí s roztroušenou sklerózou smí léčit, a nezbývá jí než nemocné lidi odmítnout. Oborová zdravotní pojišťovna přiznává, že limit na léčení této nemoci u ní přesáhly už čtyři nemocnice ze čtrnácti a další dvě se k této hranici blíží. "Při vyčerpání zdrojů není jiná možnost než vytvořit pořadníky,"řekla zdravotní ředitelka pojišťovny Ludmila Plšková. Nemocnicím zároveň vzkázala, aby respektovaly ekonomickou realitu a léčbu nasazovaly s ohledem na zdroje. Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že drahá léčba zkrátka nebude pro všechny. Ekonomická krize totiž nekončí a příští rok se deficit ve zdravotnictví ještě prohloubí, píše Mladá fronta Dnes.


Vyšetřování historicky největšího případu praní špinavých peněz v Česku bylo zastaveno, píše deník Právo. Podle listu kriminalisté zastavili trestní stíhání jednatelů směnárny Aktiv Change, kteří byli před dvěma lety obviněni z praní špinavých peněz. Policie navrhla státnímu zástupci, aby celou věc předal pouze do správního řízení, ten jim vyhověl a případ předal České národní bance. Oba muži byli původně obviněni, že z Česka v letech 2005 až 2008 vyvedli téměř 5 a půl miliardy korun pocházejících z trestné činnosti. Hrozilo jim za to až deset let vězení. V té věci nebyla podána žaloba, potvrdila listu obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Pavla Pokorná. Kauza se tedy u soudu projednávat nebude. Detektivové protikorupční policie předloni v říjnu kvůli případu obsadili dům na pražské Národní třídě, ve kterém se směnárna nacházela. Akce se zúčastnilo několik desítek policistů včetně příslušníků zásahové jednotky. Údajně vyprané peníze mizely především na bankovních účtech v Číně a ve Vietnamu, velká část financí prý pocházela z daňových úniků. Podle deníku Právo se však detektivům nepodařilo původ peněz prokázat. Bývalý ministr vnitra Martin Pecina už v březnu listu řekl, že policie v tomto případu chybovala a že to i sama přiznala.


Největší tuzemská firma Škoda Auto bude v září potřebovat další stovky pracovníků. Píší to Hospodářské noviny. Už v srpnu společnost přijala téměř 1000 většinou agenturních zaměstnanců, v současné době nabírá pracovníky, které propouští společnost Delphi Packard. "Potřeba zaměstnanců se mění měsíc od měsíce podle počtu zakázek. Ty nyní rostou, v září budeme potřebovat další stovky pracovníků,"řekl mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý. Personální agentura Manpower, která bude podle listu v příštím roce jediným dodavatelem agenturního personálu automobilky, má nyní ve firmě asi 1300 pracovníků. Předseda odborů ve Škodě Auto Jaroslav Povšík však uvedl, že je lépe zaměstnávat kmenové než agenturní pracovníky. Proto firma nabírá 40 kvalifikovaných zaměstnanců, které propouští českolipská společnost dodávající automobilové systémy a komponenty Delphi Packard. Škoda může přijmout až 150 dělníků odcházejících z českolipské firmy, sdělil Jaroslav Povšík. Zájem o vozy značky Škoda trvale roste, podle Hospodářských novin za sedm měsíců letošního roku firma celosvětově prodala 437.000 aut, meziročně o 13,4 procenta více. Nejvíce jdou na odbyt modely Octavia, Superb a Yeti.


"Levnější proud zlákal tisíce lidí" hlásá titulek v Lidových novinách. V srpnu totiž změnilo dodavatele elektřiny 20 tisíc domácností v Česku, což je rekord pro český trh nevídaný. Počet změn se navíc neustále zrychluje. Právě domácnosti jsou díky lepší platební morálce a stabilnějšímu odběru oproti firmám pro obchodníky s elektřinou stále zajímavější. Některé průmyslové podniky mohou totiž kvůli krizi snížit odběr elektřiny ze dne na den až o desítky procent. Za celkovým růstem změn stojí zvýšená aktivita a nabídky nových dodavatelů energií, vysvětlují Lidové noviny.