Přehled tisku

Miroslav Patrik, foto: www.detizeme.cz
0:00
/
0:00

Do poradního sboru ministra dopravy Víta Bárty podle Lidových novin míří nejradikálnější z českých ekologických aktivistů, předseda občanského sdružení Děti Země Miroslav Patrik. Už 15 let se svým občanským sdružením blokuje dostavbu dálnice D8 přes České středohoří.

Do poradního sboru ministra dopravy Víta Bárty podle Lidových novin míří nejradikálnější z českých ekologických aktivistů, předseda občanského sdružení Děti Země Miroslav Patrik. Už 15 let se svým občanským sdružením blokuje dostavbu dálnice D8 přes České středohoří. Patrik bude ministrovi dopravy radit, jak se podobným průtahům vyhnout a ministerstvo mu bude za jeho poradenské služby platit. Sám Patrik to vnímá pozitivně, protože dosavadní trend na ministerstvu dopravy byl zcela opačný. S ekology se tam podle jeho slov nikdo nebavil.

Vít Bárta
Ministr dopravy spolupráci potvrdil. Jak řekl, vůči aktivitám různých občanských sdružení je ostražitý, ale chce učinit všechno pro to, aby spolu ministerstvo a ekologové uměli mluvit. Jestli se to povede nebo ne, je však otázka. Nový poradce by se mohl Bártovi podle Lidových novin velmi hodit. Patrik by totiž chtěl ve své nové poradenské funkci využít zkušenosti z dlouhého boje proti D8 a ministrovi poradit, kudy má vést nové silnice, aby se do podobných problémů nedostal.

Smíření ministerstva dopravy s ekology má ale také svá temná místa. Miroslava Patrika totiž ani jeho jmenování poradcem nepřesvědčilo k tomu, aby stáhl svých zhruba 30 žalob proti dopravnímu resortu, poznamenávají Lidové noviny.


Jaroslav Kopřiva
Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, naznačil, že za předraženými armádními nákupy obrněných vozidel stál i bývalý náměstek a později ministr obrany Martin Barták. Barták vše popřel. Píše to Mladá fronta Dnes (MfD). Kopřiva byl tento týden odvolán kvůli tomu, že si údajně domlouval provizi za stamilionovou zakázku na nákup minometů.

O případu informovala MfD, která zveřejnila nahrávky, na nichž Kopřiva hovoří také o postupech ministerstva při nákupech vojenské techniky. Kopřiva mluvil o okolnostech nákupů obrněných vozidel Iveco a Dingo, za něž Česko zaplatilo přes čtyři miliardy korun, jeden kus české vojsko přišel až dvakrát dráž než jiné evropské armády. Bývalý ministr Barták tvrdí, že vozidla Dingo se nakupovala v letech 2007 a 2008, kdy ještě nebyl ministrem.


Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chystá změny v zákoně o dědictví, píše deník Právo. Pokud se v budoucnu někdo rozhodne ve své závěti jednoho ze svých příbuzných vydědit, už nebude třeba, aby toto své rozhodnutí jakkoli zdůvodňoval. Podle dnešní úpravy občanského zákoníku totiž zůstavitel musí svůj záměr konkrétně podložit. Zákon přitom přesně definuje situace, kdy zavržený nemá nárok ani na korunu z dědictví.

Podle Pospíšila bude novela příznivá pro obyčejné lidi, kteří píší závěť bez odborníka. I nadále nebude možné vydědit člena rodiny bezdůvodně. Vyděděnci navíc zůstane možnost napadnout platný testament u soudu. Autoři zákoníku připravili i další změny týkající se dědictví. Jednou z nich je i snížení podílu na dědictví pro děti zemřelého. Pospíšil uvádí, že tím dávají větší prostor pro manévrování lidem, kteří se rozhodli svůj majetek rozdělit na více stran a ne pouze nejbližší rodině, tedy manželovi či manželce a dětem.


Michael Kocáb,  foto: ČTK
Ministři Jaromír Drábek, Josef Dobeš a zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb se vydají do severních Čech, píší Lidové noviny. Důvodem návštěvy Ústí nad Labem, Teplic a Litvínova je v prvé řadě přesvědčování romských maminek o tom, proč dostanou sociální dávky jen v případě, že pošlou své děti do školy. Chceme naučit rodiny, které pobírají dávky, přijmout za své chování odpovědnost, upřesňuje Drábek. Vázání dávek na školní docházku dětí přitom není na severu Čech žádnou novinkou.

Starosta Litvínova Daniel Volák uvedl, že pokud městská policie nebo odbor sociálních věcí nachytá záškoláka, zahajují řízení k odebrání dávek. Postup je stejný, když dítě nepřijde do školy. Počet záškoláků dramaticky klesl, pochvaluje si opatření starosta Volák. Podle romských aktivistů je třeba se kromě represí zamyslet, proč děti do školy nechodí. Mnoho romských rodin se přesouvá, protože nemají kde bydlet. Žijí v ubytovnách, kde jsou pro děti nevyhovující podmínky.


Leoš Heger
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podle Hospodářských novin ustoupil ministru financí Miroslavu Kalouskovi a nakonec nebude při zvyšování poplatku za den v nemocnici na 100 korun dělat žádné výjimky. Stokorunu zaplatí všichni, i děti a důchodci, píšou Hospodářské noviny. Počátkem týdne mluvil Heger o slevách pro děti a důchodce starší 65 let.

V úterý večer se ale sešel s Kalouskem a dalšími ekonomickými experty TOP 09 a ti ho podle listu přesvědčili, aby do dvou týdnů předložil reformu poplatků bez úlev. Podle Hegera by však mělo ministerstvo práce a sociálních věcí připravit takové změny, aby sociální síť pomohla lidem, kteří by měli s placením vyšších poplatků problémy. Ministr chce poplatky zvýšit od 1. dubna.


České dráhy dostaly za letošní první pololetí pokuty za špinavé vlaky v rekordní výši 4,5 milionu korun. Uvedl to Deník. Inspektoři Drážní inspekce ČR udělili pokutu 935.000 korun, dalších 3,5 milionu Kč udělilo ministerstvo dopravy. Dráhy se brání tím, že značná část pokut jde na vrub vandalství. Uvedené pokuty platí jen pro rychlíkové spoje, které objednává stát.

Další penále platí dráhy krajům a za zpoždění. "Letos očekáváme, že za celý rok dosáhne pokuta pro České dráhy celkové částky až deset milionů korun. Do této částky se promítnou penále za čistotu i zpoždění,"řekl Jakub Ptačinský z ministerstva dopravy. Ve smlouvách s ČD je jasný přehled toho, co dráhy musí splnit. Za každý prohřešek je pokuta pět tisíc korun. České dráhy přiznávají, že 30 let staré vagony nevyhovují.

Zároveň se ale brání tím, že velkou část pokut dostávají kvůli vandalství. "Více než polovina všech pokut je udělena za to, že interiéry vagonů jsou počmárané grafity,"říká mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. ČD vlastní něco přes 3000 vagonů, jejichž průměrný věk je 30 let. Příští rok ČD nechají zrekonstruovat 58 vozů na vlaky vyšší kvality IC a EC a 100 vagonů na obyčejné rychlíky, uvedl Deník.


Bývalý ředitel Národního technického muzea (NTM) v Praze Horymír Kubíček, kterého v srpnu ministerstvo kultury odvolalo kvůli finančním machinacím, si v muzeu zajistil luxusní státní byt se smlouvou na dobu neurčitou. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Podle listu to zjistili auditoři, které do muzea poslal ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).

Horymír Kubíček
Oficiálně nechtějí nálezy do ukončení kontroly komentovat. Kubíček vyjádření odmítl. Bývalý ředitel si ještě v době svého působení nechal apartmá o výměře 112 čtverečních metrů s nájmem 4000 korun měsíčně v budově muzea přidělit svým tehdejším zástupcem Oldřichem Rambouskem. List upozornil, že srovnatelné byty v okolí se pronajímají zhruba za 50.000 korun.

Krátce po Kubíčkově odvolání originál smlouvy z archivu muzea zmizel, ale vzápětí se objevila jeho kopie v doplněné podobě: pokud muzeum vypoví Kubíčkovi nájemní smlouvu, musí mu nabídnout stejně velký a z hlediska polohy i vybavení rovnocenný byt s původním nájmem, uvedla Mladá fronta Dnes. Ministr Besser v České televizi uvedl, že ředitel sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400.000 korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v muzeu určeny.


Foto: Barbora Němcová,  Radio Prague International
Suché stromy na Šumavě turisty neodrazují, píše se v Lidových novinách. Právě naopak. I tak by se dala vyložit statistika letní návštěvnosti, kterou zveřejnila správa Národního parku Šumava. Třeba prameny Vltavy, patřící mezi oblasti nejvíce poškozené kůrovcovou kalamitou, navštívilo v červenci dvaapůlkrát více lidí než ve stejném období loni.

Odpůrci vedení šumavského parku tvrdí, že současný zájem o Šumavu nijak neomlouvá rozsah katastrofy, údajně způsobené samozvanými ochranáři přírody. Fakt, že ochranáři přestali likvidovat kůrovcem napadené stromy v takzvaných prvních zónách způsobil, že kvůli náletům lýkožrouta z nezpracovaných polomů se o to více musí kácet v sousedních porostech, postěžoval si senátor za ODS Tomáš Jirsa.

Sumavske lesy
Naproti tomu Jaromír Bláha z hnutí Duha tvrdí, že podle výsledků ankety ekologů přes 20% dotázaných uvedlo, že se sem znovu vrátí, aby viděli, jak se les pod usychajícími stromy vyvíjí a obnovuje. Pouze 4% lidí podle něj označila tisíce mrtvých stromů za natolik traumatizující zážitek, že je od další cesty na Šumavu odrazuje.


Poprvé v historii ukáže Pražský hrad přísně střežené produkční zahrady, které sousedí s vilou prezidentského páru. Pěstuje se zde 72 druhů okrasných rostlin, jež se používají na výzdobu prostor při protokolárních akcích. Stejně tak je využita zelenina, kterou tu pěstujeme, říká mluvčí Pražského hradu David Šebek. První návštěvníky této akce pozdraví manželka prezidenta ČR Livia Klausová.

Nejatraktivnějším prvkem prohlídky pro milovníky květin bude trojice velkých skleníků, kde tým šesti zahradníků pečuje o desítky tisíc rostlin. Ve sklenících se pěstují růže, gerbery, vavříny, ale i orchideje. Produkční zahrady tvoří jednu sedminu z 27 hektarů parků a zahrad, které náleží Pražskému hradu. Ročně vyjde péče o tyto pozemky na pět a půl milionu korun.