Přehled tisku

Karel Schwarzenberg (vlevo) a Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují projednávání důvěry vládě ve sněmovně. Zamýšlejí se přitom i nad úrovní parlamentní debaty, která úternímu hlasování předcházela. V rétorice podle nich tuzemští politici právě nevynikají. Podle Mladé fronty Dnes byla vláda odsouzena k důvěře, protože koalice má v dolní komoře velkou početní převahu.

Karel Schwarzenberg  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
Deníky komentují projednávání důvěry vládě ve sněmovně. Zamýšlejí se přitom i nad úrovní parlamentní debaty, která úternímu hlasování předcházela. V rétorice podle nich tuzemští politici právě nevynikají. Podle Mladé fronty Dnes byla vláda odsouzena k důvěře, protože koalice má v dolní komoře velkou početní převahu. Z hlasování to podle listu dělalo řečnické cvičení. V úterý prý ale poslanci ve sněmovně předvedli jen ochotnické vystoupení.

Podobně to vidí Hospodářské noviny. Podle deníku jejich komentáře není divu, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během sněmovní debaty "bojoval se spánkem". "Být tam, spala bych taky," přiznává autorka poznámky. "Včerejší debata byla přehlídkou povinných projevů bez nápadů a názorů, klišé a nemotorného čtení z papíru," dodává.


Stanislav Huml,  foto: ČTK
Deník E15 soudí, že premiér Petr Nečas to měl se získáním důvěry sněmovny vzhledem k silné vládní většině až směšně jednoduché. Přesto by trojkoalice neměla usnout na vavřínech. Jak nevypočitatelný je spolek 24 poslanců Věcí veřejných, ukázal podle deníku jeden z nich - Stanislav Huml.

K jeho případu se vrací i deník Právo. Připomíná, že Stanislav Huml vypověděl své straně smlouvu, která poslance Věcí veřejných zavazuje, že budou hlasovat podle verdiktu strany. Jinak jim hrozí až sedmimilionové pokuty. Huml ale nesouhlasí s tím, jak se véčkaři stavějí k odbojové činnosti bratří Mašínů. Na rozdíl od předsedy VV Radka Johna je nepokládá za hrdiny. "Žádná senzace se ale nekoná. Poslanec Huml zůstává ve straně," píše Právo. Pokud bude Huml hlasovat proti zákonu o protikomunistickém odboji, získají podle listu důvody jeho neposlušnosti na věrohodnosti. Ani deset Humlů by ale podle deníku neohrozilo současnou vládní koalici.


Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vzbuzuje respekt. Soudí tak alespoň komentátor Mladé fronty Dnes. Vyzná se podle něj v mnoha oblastech, je inteligentní a vtipný. Každé uznání ale má své meze. Příklad, proč na tohoto politického veterána hledět kriticky, přišel toto pondělí, kdy Kalousek představil svou daň "na odstraňování následků povodní". Pár dní po záplavách na severu republiky zněl nápad logicky a soucitně. Jen kdyby se krátce poté neprovalilo, že ministerstvo financí mělo návrh připravený už před povodněmi. TOP 09 se sice před volbami dušovala, že daně zvedat nebude, ve skutečnosti se ale na jejich zvýšení začalo pracovat krátce po volbách. a povodně byly jen geniální záminkou. Chápu sympatie části voličů ke Kalouskově straně, píše komentátor. Voliči si třeba říkají, že TOP 09 je stále menší zlo než kmotrovstvím prolezlí občanští demokraté. Avšak to ještě neznamená, že by Miroslav Kalousek byl Mirkem Dušínem, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Hospodářské noviny upozorňují na to, že v místech, kde se prohnala voda, se brzy zase staví. Výstavbu povolují úředníci povodí. Přitom se po povodních vždy znovu opakuje, že v záplavových územích se nemá stavět a ani rekonstruovat. Podle ministerstva pro místní rozvoj jde o systémovou chybu. "Zakopaný pes je ve vodoprávních úřadech, které se ke stavbě vyjadřují,"říká Tomáš Sedláček z Odboru územního plánování. Úředníci podle něj povolují stavby v záplavovém pásmu jak na běžícím pásu a stavební úřady pak nemají důvod něco zakazovat. Tuto praxi potvrzují například Troubky, na které silné povodně udeřily už několikrát, a přesto se tam staví dál. Podle úředníků si novou výstavbu často prosadí developeři. V Krnově takto například došlo zcela nepochopitelně k výstavbě supermarketu, a teď se kvůli němu musí budovat přehrada, která vyjde na sedm miliard korun, uvádí deník.

Mladá fronta Dnes na konkrétním případě ukazuje, jaké důsledky mají bleskové povodně, které postihly severní Čechy o minulém víkendu. Například Jiří Jeřábek celých osm let opravoval činžák v Chrastavě na Liberecku. Tato obec přitom patří k nejhůře postiženým místům v kraji. Teď musí být jeho dům stržen. Okamžitou demolici nařídil statik kvůli tomu, že povodeň budovu posunula o zhruba pět centimetrů. Voda nadzvedla betonové panely, které se pod tlakem kamení a dřeva vzpříčily. Majitel se bojí, jak dopadne jeho jednání s pojišťovnou a kolik dostane za zdevastovaný dům, na který platí hypotéku. O další budoucnosti jeho rodina zatím nepřemýšlí, to ani nejde. "Mám dvě zdravé děti, to je hlavní,"říká Jiří Jeřábek v Mladé frontě Dnes.


Foto: ČTK
Osm Čechů, kteří byli v úterý v početné skupině zahraničních turistů, musela podle deníku Právo zachraňovat speciální armádní jednotka v západoindickém státě Zánskar. Ten postihly v minulých dnech ničivé záplavy. Všichni turisté jsou prý v pořádku, prožili ale několik dní zcela odříznuti od světa. Podle českého ministerstva zahraničí je v zasažených oblastech Indie ještě několik desítek českých občanů, jsou ale mimo nebezpečí. Region sužují nejhorší záplavy za posledních 80 let.


Skupina Čechomor opět vyráží na své "železniční" turné. V rámci koncertní šňůry Viamont DSP Train Tour 2010 se na konci srpna představí na pěti slovenských a jednom českém nádraží. Diváci tak oblíbenou skupinu uslyší v Banské Bystrici, Ružomberku, Humenném, Bratislavě a v Ústí nad Labem. Čechomor navazuje na tradici svých vlakových turné z r. 2006, kdy hrál v šesti českých městech. Tehdy se dopravoval zvláštním vlakem, ve kterém členové kapely se svými fanoušky deset dní doslova žili na kolejích.