Přehled tisku

Foto: Autorin
0:00
/
0:00

"Snivý Dobeš" je název jedné z poznámek Lidových novin. Její autor píše, že ve světě ministra školství Dobeše je vše krásné, nastupující pedagogové dostávají 180 tisíc náborový příspěvek, aby jejich nástupní platy neklesly pod dvacet tisíc, přičemž je jim tento standard garantován bez ohledu na finanční mizérii, ve které se nachází státní kasa.

"Snivý Dobeš" je název jedné z poznámek Lidových novin. Její autor píše, že ve světě ministra školství Dobeše je vše krásné, nastupující pedagogové dostávají 180 tisíc náborový příspěvek, aby jejich nástupní platy neklesly pod dvacet tisíc, přičemž je jim tento standard garantován bez ohledu na finanční mizérii, ve které se nachází státní kasa. Na každé škole je žákům k dispozici psycholog a nad tím vším bdí ministr, který je připraven, kdyby se na šmolkově modré obloze objevil mráček, zahrozit koaličním vetem. My, kteří nebrázdíme ministerské chodby, známe jiné školství, přefeminizované, s velice nevyhovující věkovou strukturou pedagogů a poněkud neradostnými vyhlídkami. A pokud se setkáváme s mladými pedagogy, jejich znalosti především psychologie a pedagogiky jsou často ostudně mizerné. Nechci se dotknout mladých poctivých a erudovaných učitelů, ale kdo ve svém okolí nezná žádného "učitele", jehož nevzali na nějakou vysokou školu, a proto se "na peďák"? A fluktuace? O té nechť si pan ministr nechá vyprávět, píše mimo jiné autor poznámky v Lidových novinách.


Poslanecký klub sociálních demokratů si po květnových volbách schválil etický kodex, který obsahuje pokutu až ve výši jednoho poslaneckého platu, tedy 59 tisíc korun hrubého, pokud zákonodárce zaměstná osobu blízkou nebo si u ní pronajme poslaneckou kancelář. Na začátku září klub ČSSD provede inventuru, zda všichni její poslanci kodex dodržují, píše deník Právo. "Je tam možnost udělit sankci do výše jednoho poslaneckého platu. A to opakovaně,"řekl listu místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Stejná sankce podle něj platí, pokud by si zákonodárce pronajal poslaneckou kancelář u příbuzného. Sociální demokraté přitom budou teprve zjišťovat, jak její poslanci etický kodex dodržují. Sněmovna poskytuje každému zákonodárci na poslanecké asistenty měsíčně 35.000 korun. Asistenti nejsou zaměstnanci Sněmovny, ale pracují na živnostenský list, musí si tak platit sami zdravotní a sociální pojištění. Výhodou ale podle listu je, že mají k dispozici elektronickou kartu umožňující přístup do dolní komory. Předseda poslanců za TOP 09 a Starostové Petr Gazdík deníku Právořekl, že jejich poslanci příbuzné nezaměstnávají, aniž by přijímali etický kodex. Šéfka poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí upozornila, že etický kodex členové poslaneckého klubu strany přijali již před volbami. Také šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik nevidí důvod, proč etický kodex podepisovat jako ČSSD. Rovněž občanští demokraté žádný písemný kodex nechystají, napsal deník Právo.


O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle něj totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát. Uvedla to Mladá fronta Dnes. Podle ministra Jankovského je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat,"řekl listu ministr. Deník píše, že nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci losovat. Podle Kamila Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku. Podle listu dnes úřady losování běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze 20 přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka. Ta už ale nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne, píše Mladá fronta Dnes.


Martin Říman
Premiér Petr Nečas vyšle podle informacích Hospodářských novin do vedení dozorčí rady ČEZ šéfa svých poradců Martina Římana (ODS). Tuto funkci donedávna vykonával nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. "Premiér tam (ve vedení dozorčí rady ČEZ) chce mít člověka, kterému stoprocentně věří. A to je Říman," sdělil listu zdroj blízký premiérovi. Už v pátek vyšlo najevo, že jedno ze tří míst v dozorčí radě ČEZ obsadí bývalý ministr financí Eduard Janota, připomněl deník. Třetím členem rady se 12. srpna stane nový náměstek ministra průmyslu a obchodu. Na konkrétní osobě se však koaliční strany zatím neshodly. Podle informací deníku se ODS snaží uhájit křeslo náměstka pro energetiku, kterým je nyní Tomáš Hüner. Toho si na ministerstvo v roce 2006 přivedl právě Martin Říman. Za jeho působení Tomáš Hüner zastupoval resort v dozorčí radě ČEZ, ale po pádu Topolánkovy vlády byl odvolán. Podle informací Hospodářských novin se s ním však na post vlivného "energetického náměstka" ministra průmyslu v ODS do budoucna moc nepočítá. Stát ve společnosti ČEZ drží zhruba 70 procent. Za loňský rok inkasoval z rekordního zisku 51,9 miliardy Kč dividendu téměř 20 miliard korun, připomíná list.


"Jedů od firem ubývá, nestačí to" - hlásá jeden z titulků Lidových novin. Podle listu se ovzduší v Česku pomalu čistí, přesto mnoho firem limity pro vypouštění škodlivin překračuje i o stovky procent. Dlouhodobě je situace nejhorší na Ostravsku, hlavně díky tamním železárnám. Magistrátu už došla trpělivost a v květnu proto podal žalobu na stát, připomíná deník. Upozorňuje i na registr znečišťovatelů, kde firmy musejí množství vypouštěných škodlivin zveřejňovat. Lidé i obce se v něm už podle listu údajně naučili vyhledávat, na znečišťovatele často tlačí a snaží se prosadit změnu. Lidové noviny otiskly i seznam největších znečišťovatelů.


Clam-Gallasův palác
Pražská radnice vypsala problematickou zakázku, která se týká přestavby Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Hodnota zakázky je 800 milionů korun a pochybnosti ji provázejí již od začátku. Magistrát vypsal tendr těsně před volbami s mimořádně krátkou lhůtou. Píší to Hospodářské noviny. Mimořádně krátkým termínem pro podání nabídek magistrátní úředníci podle listu porušili zákon. "Lhůta činí 30 dní, plně v souladu se zákonem,"řekl listu pražský radní Ondřej Pecha (ODS), který má akci na starosti. Magistrát zadal tendr 19. července a konec nabídek stanovil na 19. srpna. V zákoně o veřejných zakázkách je ale jako nejkratší možná lhůta uvedeno 37 dní. Výjimky se na tento případ nevztahují. Proč magistrát zadal tak krátký termín, nedokázal Pecha vysvětlit, uvedl deník. Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka listu řekl, že kratší lhůta budí podezření, že už je vybrán uchazeč, který o zakázce věděl dříve a stihl se připravit.


V českých ústavech zůstává na 9 tisíc bezprizorních dětí, což je na počet obyvatel velmi vysoké číslo. Nová pravicová vláda se inspirovala v zahraničí a chce umožnit profesionální péče pěstounských rodin o opuštěné děti, píše Mladá fronta Dnes. Ministerstvo práce a sociálních věcí by chtělo dát do pěstounských rodin více peněz, které dnes jdou na ústavní péči. Rodinám by to umožnilo lépe se o děti postarat a vzít si jich třeba i více. Do budoucna by se také měly zlepšit i speciální služby pro pěstounské rodiny, které třeba pečují o handicapované děti. Systém pěstounské péče by se tak měl zásadně proměnit, píše Mladá fronta Dnes.