Přehled tisku

Zdeněk Tůma, foto: ČTK
0:00
/
0:00

ODS dostala další tvrdou ránu v souboji s konkurenční TOP 09 o pozici ekonomického lídra přitažlivého pro pravicové voliče. A to navíc v ringu, kde byla dvacet let neporazitelná, píše Mladá fronta Dnes. Kandidátem TOP 09 na primátora Prahy je bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Zdeněk Tůma,  foto: ČTK
ODS dostala další tvrdou ránu v souboji s konkurenční TOP 09 o pozici ekonomického lídra přitažlivého pro pravicové voliče. A to navíc v ringu, kde byla dvacet let neporazitelná, píše Mladá fronta Dnes. Kandidátem TOP 09 na primátora Prahy je bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Občanští demokraté jen stěží hledají odpověď na distingovaného a respektovaného ekonoma. Reakci na těžkou váhu zatím ODS nemá. Ke kandidatuře na pražského primátora přemlouvá svého senátora a známého herce Tomáše Töpfera, ale on odmítá.


Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Klíčovým prvním náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska se má stát za ODS bývalý náměstek na vnitru a spravedlnosti Zdeněk Zajíček. Právu to potvrdil dobře informovaný zdroj. Poradcem ministra se pak stane bývalý slovenský ministr zdravotnictví a autor tamních poplatků Rudolf Zajac. Proslul extrémními úspornými nápady, které nakonec nepřijala ani TOP 09. Podle Zajace je například normální, že čtvrtinu nákladů na léčbu nesou pacienti, kteří by měli platit například za operace žlučníkových kamenů, kýly, křečových žil nebo léčbu akné. Nynější ministr zdravotnictví za tuto stranu Leoš Heger ještě před svým jmenováním o Zajacovi řekl, že prosazoval velmi radikální řešení.


Vít Bárta,  foto: ČTK
Nový ministr dopravy Vít Bárta /VV/ pozastavil Českým drahám (ČD) vydání mezinárodních dluhopisů v hodnotě 300 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun). Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Vydání dluhopisů na jaře schválila dozorčí rada ČD, za výnos měly být nakoupeny nové vlaky. Bárta vysvětlil, že se chce detailně seznámit s možnostmi financování drah a proto požádal o pozastavení. Podle jeho slov se lze domnívat, že státní obligace by byly levnější než samotné dluhopisy drah. České dráhy letos vypíší výběrová řízení na dodávku nových či zmodernizovaných vlaků v rekordní hodnotě 16 miliard korun. Kupují například nové pantografy City Elefant, motorové vozy Regionova nebo vagony pro rychlíky.


Zleva Martin Barták,  Petr Nečas a Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Pouhé dva dny po jmenování vlády Petra Nečase začaly kabinet ohrožovat vážné vnitřní spory. Jak píše Mladá fronta Dnes, jejich podstatou je jediné jméno - Martin Barták. Bývalý ministr obrany se má podle koaliční dohody stát na návrh ODS náměstkem ministra vnitra Radka Johna z Věcí veřejných. Problém je, že John se s Bartákovým nástupem nemůže smířit. Vyčítá mu neprůhledné armádní zakázky a napojení na lobbisty. John na dotazy novinářů neodpovídá, což je podle zjištění Mladé fronty Dnes forma jeho protestu. Doufá totiž, že Nečase ještě přesvědčí, aby od Bartákova nástupu ustoupil. Tomu, že se o Bartáka pořád vede spor, nasvědčuje mimo jiné i to, že jako jediný z nových náměstků nebyl zatím do funkce jmenován. Má se tak stát až za deset dní. Oficiálně proto, že se ten den vrací z dovolené současná náměstkyně, kterou má nahradit. Neoficiálně proto, aby měl John ještě čas o Bartákovi vyjednávat.


Policejní prezidium v současné době hledá způsoby, jak zalátat díru v rozpočtu ve výši 160 miliónů korun. Ty chybějí na platy občanských zaměstnanců policie, píše deník Právo. Podle listu se už začalo se snižováním jejich stavů a škrtí se i nejrůznější příplatky. Peníze přitom chybějí už od začátku roku, ministerstvo financí je ale k žádostem vnitra o navýšení rozpočtu několik měsíců hluché a podle nového šéfa resortu Miroslava Kalouska to tak i zůstane. Desítky miliónů na mzdy právníků, úředníků, údržbářů a dalších se každoročně 'přelévaly' z balíku peněz na platy neobsazených služebních míst u policie, prostředky na prázdná místa už ale loni v rámci úspor přestalo ministerstvo dostávat.


Stínová vláda ČSSD,  foto: ČTK
Při představení stínové vlády se ČSSD rezolutně přihlásila k obhajobě sociálního státu v podobě před zahájením chystaných vládních reforem. Tím dala najevo, že nemá v úmyslu odvrátit se od voličských skupin, pro které je společnost s takto nastaveným sociálním systémem prioritou číslo jedna. Jak uvádí komentář Práva, je to mix starých i nových tváří. Lídr ČSSD Sobotka avizoval tvrdou kritiku Nečasovy vlády všude, kde hodlá bourat sociální stát, a ochotu k jednání v tématech jako je důchodová reforma. To není bianco šek, ale upozornění, že se ČSSD nechystá ani k nulové toleranci, ani k povolnosti měnit zásady za výhody. Bublající netrpělivost a animozity ve vlastním táboře se zatím snaží nejvíce tlumit ve jménu předvolební akceschopnosti sociální demokracie právě její lídr Sobotka.


V Česku se rozmáhá nelegální stavění, píší Lidové noviny. Bez potřebných povolení u nás rostou drobné dřevostavby, ale i rozsáhlé logistické areály. Investoři tímto postupem ušetří a úřady jejich stavbu nakonec stejně povolí. Že se vyplatí ignorovat stavební úřad, je vidět na příkladu dvou mocných podnikatelů. Ruského milionáře Nikolaje Štěpanova a Patrika Oulického. Oba si totiž postavili stavby načerno bez povolení, navíc v místech, kde nesmí být. Ani jednomu z nich to ale příliš nevadí. Stěpanov už dodatečné povolení dostal, Oulický si tím je jist. Když zbourání části jeho sídla v Českém středohoří podpořil i novopečený premiér Petr Nečas, odvětil pouze: "Doufám, že v této zemi platí zákony. Budu respektovat vyjádření stavebního úřadu." Problém však je, že stavební úřady stavění načerno vlastně umožňují. Stavby totiž celkem běžně dodatečně povolují, na což spoléhají zástupy investorů.


Zdeněk Slavík,  foto: ČT24
Ústavní soud vyhověl manželovi, který nechtěl platit na cizí dítě, píší o průlomovém rozsudku Lidové noviny. Příběh Zdeňka Slavíka z Jihlavy změní praxi, kdy muži prakticky nemají možnost vyhnout se placení alimentů na dítě, které nezplodili. Slavíkovi dal za pravdu Ústavní soud. Muž osm měsíců vychovával se svou manželkou syna, ale pak se dozvěděl, že otcem je někdo jiný. Prokázaly to i genetické testy. Podle stávajícího zákona však mohl své rodičovství zpochybnit jen do šesti měsíců věku dítěte. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila to už ministerstvo řeší. Dovede si představit dvě varianty - buď aby se lhůta mohla prodloužit na tři roky po slovenském vzoru. Další možností je zachovat šest měsíců s tím, že pokud muž přijde na 'nové skutečnosti', bude se moci na soud obrátit kdykoliv. Podle odhadů vychovává cizí dítě deset až třicet procent českých mužů.