Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nečasova vláda může změnit zemi k nepoznání, píše se v komentáři Hospodářských novin. Pokud se její program naplní, bude Česko konečně žít ne ze vzpomínek na jistoty minulosti, ale bude díky vyrovnanému rozpočtu, důchodové reformě, lepším vysokým školám a s nižší mírou korupce lépe připraveno na otřesy budoucnosti. K provedení reforem je však nutný společenský souhlas. Když začne vyprchávat, musí nastoupit koaliční jednota.

První zasedání nového kabinetu premiéra Petra Nečase,  foto: ČTK
Nečasova vláda může změnit zemi k nepoznání, píše se v komentáři Hospodářských novin. Pokud se její program naplní, bude Česko konečně žít ne ze vzpomínek na jistoty minulosti, ale bude díky vyrovnanému rozpočtu, důchodové reformě, lepším vysokým školám a s nižší mírou korupce lépe připraveno na otřesy budoucnosti. K provedení reforem je však nutný společenský souhlas. Když začne vyprchávat, musí nastoupit koaliční jednota. Pokud se koalice začne kvůli ztrátě preferencí a vzájemnému obviňování rozpadat, může to být pro reformy smrtelné. Petr Nečas má pravdu, že teď má koalice před sebou jedinečné okno reformních příležitostí. Jde o to z něj ze samého nadšení nevypadnout.


Komentátor Práva upozorňuje, že na Facebooku se v souvislosti se jmenováním nové pravicové vlády Petra Nečase objevily u řady uživatelů místo jejich profilových fotografií černé vlajky. Vystavili je tam lidé, kteří rozhodně nepatří mezi příznivce reforem a utahování opasků, které Nečasova vláda avizuje. Lidé, kteří čtyři nebo pět desetiletí prožili ve státě s výrazným sociálním zaměřením, se pod tlakem sociálního darwinismu budou cítit jako ryba vyhozená na břeh, soudí komentátor. Ke komu se tito voliči logicky přikloní? Měla by to být opozice, jenže ta jim vlastně nenabízí východisko. KSČM pouze křičí a vzdychá, že je zle a bude hůř. A místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na stejném Facebooku píše, že nekompetentní vláda nám přeci nezkazí prázdniny. Důležité je dodržovat pitný režim a přestávky v práci. Může se tak stát, uvádí se v komentáři, že k černým vlajkám příště přibudou i zkřížené hnáty a lebka. Lidé už teď říkají, že když se na ně bere takový bič, je morální přejít k pirátským způsobům, píše Právo.


Mladá fronta Dnes komentuje dosavadní historii Ústavu pro studium totalitních režimů, kde se během krátké doby vystřídali už tři ředitelé. V pondělí rada ústavu rozlepila obálky s dalšími devíti jmény odborníků, kteří se hlásí na místo nového ředitele. Trvalo dlouho, než se podařilo úřad vůbec zřídit, píše se v komentáři. Od počátku se ale místo pátrání po historii z jeho útrob valily spory, odvolání a zmatek. Zakládající plán prvního ředitele Pavla Žáčka na vybudování ctihodné instituce, která se bude kromě péče o svazky komunistických složek věnovat moderním dějinám, příliš nevychází. Zpochybňovaný ústav teď musí dvojnásob přesvědčit o svém právu na existenci. To bude úkol pro nového šéfa. Je totiž jasné, kdo by měl z další ředitelské blamáže radost, uzavírá komentář Mladé fronty Dnes.


Leo Pavlát
Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát se v Lidových novinách zamýšlí nad nedávnými velkolepými oslavami 150. výročí narození skladatele Gustava Mahlera v Jihlavě. Upozorňuje však na to, že po nich pro členy židovské komunity zůstala jistá pachuť. Nový Mahlerův památník, který v Jihlavě odhaloval i prezident Václav Klaus, stojí totiž na místě židovské synagogy, kterou zničili nacisté. Narozdíl od jiných měst a obcí, kde byly synagogy za 2. světové války strženy a vypáleny, tu ale o tom není ani zmínka. Jihlava odmítla vrátit původně židovské pozemky v restituci a odmítla i přispět na zbudování památníku, který by tu připomínal oběti holokaustu. Pokud by o něj Židovská obec stála, má si jej prý zaplatit sama. Radní, vědomi si neudržitelnosti situace, nakonec v parku Gustava Mahlera instalovali alespoň strohou pamětní desku, během mahlerovských oslav zdejší židovskou komunitu ale nikdo ani slovem nezmínil. A na oslavy nebyl ani pozván jediný zástupce židovských organizací. Leo Pavlát připomíná, že sám Gustav Mahler v souvislosti se svým židovstvím říkal "Všude vetřelec, nikde vítán."


Dětská kriminalita klesá, její brutalita ale roste, uvádí deník Právo. Loni státní zástupci v Česku řešili sedm vražd, které spáchali nezletilí a mladiství, a dalších více než sedm set loupeží. S největší kriminalitou mládeže se tradičně potýkají na severní Moravě a v severních Čechách, nejnižší byla naopak v Praze. Nejohroženější skupinu přitom tvoří děti z chudých nebo sociálně nepřizpůsobivých rodin a chovanci ústavů pro mládež. Stále větším problémem je šikana na školách a experimentování s drogami, shrnuje Právo.


Foto: ČTK
Několik ministerstev využilo benevolence zákoníku práce a vyhlásilo "sluneční prázdniny", upozorňují Lidové noviny. Kvůli vedrům odcházejí úředníci domů už ve dvě hodiny odpoledne. Platí to například na financích, spravedlnosti a školství. Paláce v historickém centru Prahy, ve kterých některé úřady sídlí, totiž nejsou klimatizované. Jak ale potvrzují mluvčí resortů, tuto možnost nevyužívají zdaleka všichni úředníci. Jeden z oslovených zaměstnanců ministerstva spravedlnosti nicméně potvrdil, že v úřadu "nezbyla ani noha", píší Lidové noviny.


Letošek bude podle deníku Právo rokem velkého střídání klíčů od korunovačních klenotů. Jejich dočasní majitelé se totiž během roku vymění nejméně čtyřikrát. Nejnovějším držitelem se stává nový premiér Petr Nečas, který je přebírá od předchozího předsedy vlády Jana Fischera. Od svého předchůdce kardinála Miloslava Vlka nedávno převzal klíč ke klenotům i nově jmenovaný pražský arcibiskup Dominik Duka. Ve stejné době svůj klíč předal předseda sněmovny Miloslav Vlček své nástupkyni Miroslavě Němcové. K dalším výměnám dojde zřejmě na podzim. O svůj klíč přijde zřejmě primátor Pavel Bém, který už znovu nekandiduje na primátorský post. Otázkou je, zda klíč zůstane předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. Není totiž jasné, zda si po podzimních volbách udrží ODS v horní komoře většinu a zda bude obsazovat post jejího předsedy. Jediný, kdo si svůj klíč v letošním roce s jistotou podrží, je tak prezident Václav Klaus. Tradice držitelů sedmi klíčů vznikla na konci 18. století, kdy král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů a vrátil klenoty z Vídně do Prahy.


Pražské věže podle Mladé fronty Dnes otevřou i po setmění. Navštívit je bude možné i o půlnoci. Město láká i na projížďku parníkem. Noční prohlídky jsou připraveny například v Prašné bráně nebo na Petřínské rozhledně. Jsou určeny pro ty návštěvníky Prahy, kteří se nechtějí během dne tísnit v davech turistů, a navíc si chtějí vychutnat tajemnou noční atmosféru památek. K dalším místům, kde probíhají noční prohlídky, patří i obě mostecké věže Karlova mostu, věž Staroměstské radnice nebo věž chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Zde je možné navštívit i nedávno rekonstruovanou pozorovatelku StB s expozicí špionážní techniky, kterou používala tajná policie za dob totality.


Česko podle Lidových novin zaplaví "jídlomaty"- Ke zhruba dvěma stovkám automatů, ve kterých si mohou už dnes zájemci koupit čerstvé neupravené mléko, by měly v příštích měsících přibýt i automaty na ovoce, zeleninu, rostlinné oleje i čerstvé nebo mražené maso či sýry. Během jednoho roku tak vznikne alespoň stovka automatických "prodejen", které nabídnou potraviny přímo od jejich pěstitelů. Podle předsedy Agrární komory Jana Veleby je to velmi výhodné pro samotné producenty, protože tak utrží peníze za potraviny hned, a nemusejí čekat tři měsíce na výplatu od obchodních řetězců. Je to pro ně i dobrá reklama. Výhodný je však tento nákup i pro zákazníky, protože tak získají skutečně čerstvé potraviny. Automaty na prodej potravin nemusejí přitom být jen konkurencí velkým obchodníkům. Někde se tyto automaty instalují přímo v prodejnách, a představují tak rozšíření jejich sortimentu.


Stadion Bohemians v Ďolíčku | Foto: Kristýna Maková,  Radio Prague International
Fanoušci Slavie a Bohemians se rozhodli, že budou bojkotovat páteční ligové derby. Uvádí to Mladá fronta Dnes. Nelíbí se jim, že se bude hrát v Edenu a domácí tam budou Klokani. Dohodli se proto, že se před utkáním sejdou před stadionem Slavie v Edenu a uspořádají pochod směrem k původnímu stadionu Bohemians v Ďolíčku, kam podle nich zápas patří. Založili dokonce na Facebooku skupinu Zachraňte Ďolíček. Protestní akce by se podle odhadů mohly zúčastnit až tři tisíce lidí. Další fanoušci však půjdou do Edenu, chtějí totiž svému klubu fandit, ať hraje kdekoliv.