Přehled tisku

Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Pokud bude vláda silná, změní pozici Václava Klause", stojí v záhlaví jedné z poznámek Mladé fronty Dnes. Její autor mimo jiné píše, že ustavení silné vlády s poslaneckou většinou by zřejmě "oslabilo" pozici prezidenta Klause, však nikoliv nutně. Mohlo by to totiž platit pouze tehdy, když budou členové koalici držet pohromadě, což je zejména u Věcí veřejných nejisté.

Václav Klaus,  foto: ČTK
"Pokud bude vláda silná, změní pozici Václava Klause", stojí v záhlaví jedné z poznámek Mladé fronty Dnes. Její autor mimo jiné píše, že ustavení silné vlády s poslaneckou většinou by zřejmě "oslabilo" pozici prezidenta Klause, však nikoliv nutně. Mohlo by to totiž platit pouze tehdy, když budou členové koalici držet pohromadě, což je zejména u Věcí veřejných nejisté. Třenice mezi Strakovou akademii a Pražským hradem, kteří jsou obvyklé od vzniku samostatného státu, by tedy podle autora poznámky nutně nemusely nastat. Vláda i prezident podle něj totiž mají blízké názory na řešení ekonomické krize. Nečasova vláda by naopak mohla využít ve prospěch země některé Klausovy myšlenky, které jsou sice jeho odpůrci považovány za extrémní až nesmyslné, ale mají pravdivé jádro. Pozici prezidenta proto může skutečně změnit jen silná a jednoznačně konající vláda. Od něho samého to nečekejme. Důvod? Václav Klaus je... Václav Klaus, uzavírá autor poznámky v Mladé frontě Dnes.


Radek John
Vedení Věci veřejných se usneslo na podmínce, že bez funkce ministra vnitra pro Radka Johna v koalici nebude. Naštěstí sám předseda John tuhle podmínku nebere moc vážně a připouští, že se bude o postech teprve jednat. Pokud se Věci veřejné chtějí dál tvářit ctnostně, měly by se podobných pseudoultimat vyvarovat, píše se ve Sloupku Lidových novin. Argument, že John je zárukou protikorupční praxe, je lichý, protože v kauze Ora print John fungoval jako člověk, který si (minimálně) vůbec nevšiml, že někdo zneužívá veřejných peněz, a bezmyšlenkovitě podepisoval smlouvy. Dnes to řeší výmluvou, že nevěděl. Lze takovému člověku svěřit vnitro? Ostatní koaliční strany by měly mít na paměti, že pustit ministerstvo vnitra podezřelým populistům (napojeným na typy, jako je Komorous) je velice neprozíravé a že na tyhle veřejné ptáčky lze útočit jejich vlastní zbraní. Obecně respektovaný nestraník je přesně to, co by Věci veřejné nemohly odmítnout. Zároveň by takový ministr mohl posloužit jako důkaz, že stranám nejde o křesla, píše autor Sloupku v Lidových novinách.


Foto: ČTK
Nová Poslanecká sněmovna začala fungovat a už se zdá jasné, že velké změny oproti té předchozí čekat nelze. Alespoň co se týče "šikovnosti" poslanců, jak ze státních peněz sponzorovat rodinný rozpočet, píše se v jedné z poznámek Hospodářských novin. Napříč politickými stranami už poslanci platí na asistentských funkcích své partnery, partnerky, děti či jiné příbuzné. "Skvělý" start pro reformní úkoly, které sněmovnu čekají. S těmito malými domů se bude snadno vysvětlovat státním zaměstnancům, že se musí šetřit na platech nebo že se tady škrtnout sociální dávky či jinde zvednou daně. Poslanci si při obhajobě nevystačí s tím, že neporušují žádný zákon. Nemorální jednání se za tento argument neschová, uzavírá autor poznámky v Hospodářských novinách.


Jiří Paroubek
Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek hodlá do roka napsat knihu pamětí. Využije k tomu svůj osobní archiv, který si odvezl z Lidového domu. Na titulní straně tuto informaci přináší deník Právo, který čerpal z Paroubkova rozhovoru pro časopis Týden. Bude prý psát například o požadavcích Miloše Zemana, které si kladl za to, že bude pokračovat v podpoře ČSSD. Zeman kandidoval za Stranu práv občanů - zemanovci, které předsedal. "Myslím, že lidé budou nad jeho charakterem žasnout," podotkl Jiří Paroubek. Na knize už nyní pracuje Paroubkova manželka Petra. Popíše prý praktiky v politickém zákulisí a kniha údajně přinese i skandální informace. "Pro některé politiky, novináře, možná i podnikatele,"řekla Paroubková v televizi Public. Kniha vyjde ještě před podzimními volbami do obecních zastupitelstev a do Senátu. Petra Paroubková připustila, že se do psaní dala i kvůli penězům.


Ministerstvo zdravotnictví se chystá zrušit povinné očkování novorozenců proti tuberkulóze. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce plošné očkování zrušit ještě v posledních dnech v úřadu, píší Lidové noviny. Aby se vše stihlo, úřady dostaly na připomínky pouhých pět pracovních dní. Vyhláška by mohla vyjít příští týden. Lékaři však podle listu v reakcích nejsou jednotní. Se zrušením očkování novorozenců proti TBC přichází ministerstvo po osmi letech diskusí. Podle návrhu, který je do příštího týdne v připomínkovém řízení, by se nově proti tuberkulóze očkovaly pouze děti z rizikových skupin. "K analogickému postupu již přistoupila celá řada zemí Evropské unie," citují Lidové noviny zdůvodnění ministerstva s tím, že v těchto zemích po zrušení plošného očkování nedošlo k dramatickému vzestupu výskytu onemocnění.


Bezpilotní vrtulník SR 200,  foto: AČR
Armáda v roce 2006 objednala bezpilotní špionážní vrtulník pro misi v Afghánistánu za 46 milionů korun, později místo něho koupila za dalších 65,5 milionu korun jiný systém, který ale podmínkám v misi technicky nevyhovuje. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), informuje deník Právo. Vojenská policie mezi lety 2005-2008 koupila pro Útvar speciálních operací (SOG) působící v Afghánistánu tzv. mobilní pozorovací a identifikační systém do tropických oblastí SR 200 a SR 100. Jedná se o malé špionážní vrtulníky s připevněnými kamerami. Podle zprávy NKÚ byla smlouva v hodnotě 46 miliónů korun uzavřena 26. června 2006, tedy těsně před volbami. Od konce roku 2006 do října 2007 se ale odehrály celkem čtyři změny ve financování akce a cena se znásobila na celkovou sumu 111,5 milionu korun. Kontroloři ve zprávě uvedli, že dodavatel, státní podnik LOM, který původně americké vrtulníky modernizoval, ministerstvu navrhl výměnu modulů za dražší model SR 20. Podle zjištění NKÚ přitom nový systém nebyl kvůli malé nosnosti, krátkému doletu a nedostatečné době letu vhodný. Vojenskou policii na nedostatky upozornil i SOG. "Dodávka tohoto modulu byla přesto na základě dodatku smlouvy ze dne 27. listopadu 2007 uskutečněna," uvádí zpráva NKÚ. Ministerstvo obrany cenu překračující původní částku o více než 142 procent vysvětluje dodatečnou výbavou, píše deník Právo.


V českém mobilním telekomunikačním byznysu se rýsuje zatím nevídaná dohoda. Nejmladší mobilní operátor U:fon začne od tohoto týdne poskytovat svou síť ostatním operátorům, kteří budou služby jako rychlý mobilní internet či hlasové volání dál poskytovat zákazníkům pod svým vlastním jménem. Vzniknou tak virtuální operátoři, kteří jsou na západě běžní, ale v Česku jsou novinkou, píší Hospodářské noviny. Podle listu si zatím tři velcí mobilní operátoři své sítě žárlivě střeží a nechtějí do nich nikoho pustit. Argumentují tím, že zatím nedostali nabídku, která by zaručovala oboustranně výhodnou spolupráci. U:fon je první, kdo se odhodlal do své sítě pustit další operátory.


Martina Navrátilová na Wimbledonu 26. června 2010,  foto: ČTK
Bylo jí mizerně, bála se o život. Ale teď už legendární tenistka Martina Navrátilová zase zažívá dobré dny. "Nejhorší je za mnou, jsem fit. Cítím se jako malá holka,"říká podle Mladé fronty Dnes Navrátilová. Důvod je zřejmý: Navrátilová přemohla rakovinu prsu. Tu ji lékaři našli poté, co zanedbávala povinné prohlídky. "Fakt jsem si neuvědomila, kolik let jsem na nich nebyla," líčí v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. I přes zpoždění ji následný zásah lékařů zachránil. "Kdybych nešla na vyšetření, mám za rok rakovinu po celém těle,"řekla listu Martina Navrátilová. Proto teď chce co nejvíc apelovat na ženy, aby stejnou chybu neopakovaly.