Přehled tisku

Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ministr financí Eduard Janota má podle Mladé fronty Dnes (MfD) připravený návrh, podle kterého chce 25 tisícům vojáků snížit o 36 procent desetitisícový příspěvek na bydlení. Stát by tak podle předběžných propočtů ušetřil jen na platech vojáků ročně jednu miliardu korun. Bezpečnostní vyjednavači vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných proti snížení příspěvků na bydlení nejsou, informuje MfD.

Ministr financí Eduard Janota má podle Mladé fronty Dnes (MfD) připravený návrh, podle kterého chce 25 tisícům vojáků snížit o 36 procent desetitisícový příspěvek na bydlení. Stát by tak podle předběžných propočtů ušetřil jen na platech vojáků ročně jednu miliardu korun. Bezpečnostní vyjednavači vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných proti snížení příspěvků na bydlení nejsou, informuje MfD. Deník uvedl, že ministr obrany Martin Barták o Janotových plánech ví, ale nehodlá je nijak komentovat. Jeden z kandidátů na ministra obrany, místopředseda ODS Alexandr Vondra, proti snížení částky na bydlení není - nelíbí se mu totiž, že partnerské dvojice vojáků se neberou jen proto, aby muž i žena brali celkem k platu 20 tisíc korun. MfD připomíná, že tyto částky jsou vypláceny i vojákům, kteří své byty pronajímají za tržní ceny a sami žijí v nepříliš důstojných podmínkách.


Martin Říman a Alexandr Vondra,  foto: ČTK
Pokud vznikne vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), budou muset z dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ odejít lidé jmenovaní bývalými ministry a premiéry. Hospodářským novinám (HN) to řekl Nečasův poradce Martin Říman. "Noví lidé musí mít důvěru příštího premiéra, na tom není nic divného," prohlásil Říman, který byl v minulosti ministrem průmyslu a obchodu. Pevná je podle všeho pozice generálního ředitele ČEZ Martina Romana. "Nepochybně musí dojít v dozorčí radě ČEZ k obměnám, protože její obsazení je poplatné minulé době. To jest době před volbami. Za stát tam figurují lidé, kterým důvěřovali ti, kteří již dnes zástupci státu nejsou,"řekl Říman. Nečas podle HN ve středu přes sms nepotvrdil, že se k podobným plánům chystá. Mobilní telefon nezvedal. Podle odhadu deníku odejde z dozorčí rady minimálně pět lidí. Říman ale o konkrétních lidech nemluvil. List ovšem píše, že je jasné, že z dozorčí rady bude muset odejít například Jan Demjanovič, který patří k lidem blízkým expremiérovi Mirku Topolánkovi a jeho příteli Marku Dalíkovi. Odejde asi i někdejší šéf poradců Jiřího Paroubka Zdeněk Trojan, bývalý náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) Zdeněk Hrubý, exministr životního prostředí Petr Kalaš a místopředseda dozorčí rady Ivan Fuchsa, předpovídají HN. Nejasné je další působení předsedy rady Martina Kocourka. "Post šéfa dozorčí rady byl vlastně postem předsedy vlády. Předseda vlády musí o tak velkém podniku ve většinovém vlastnictví státu něco vědět, a to je nejlépe z pozice předsedy dozorčí rady. Martin Kocourek měl v tomto důvěru Mirka Topolánka a záleží na příštím premiérovi, jestli v něj bude mít důvěru také," prohlásil Říman. Dodal nicméně, že Nečas Kocourkovi důvěřuje. Pevná je podle všeho pozice ředitele ČEZ Romana, píší HN. "Zopakoval bych větu, kterou nedávno řekl Petr Nečas, který si nevšiml, že by Martin Roman udělal nějaké fatální chyby. I z hlediska analytiků je hodnocen poměrně velmi příznivě," uzavřel Říman.


Jiří Janeček
Rada České televize schválila roční odměnu pro generálního ředitele České televize Jiřího Janečka 704 780 korun. Informují o tom Lidové noviny (LN). Televize totiž pod jeho řízením splnila povinná kritéria pro to, aby Janeček měl na odměnu nárok. Dlouhodobý problém s Janečkovým odměňováním ovšem je, že kritéria jsou nastavena tak snadno, že není pro televizi zásadní problém je splnit. A radní tak Janečkovi přiklepnou odměnu vlastně každý rok. Radní Jan Prokeš proto chtěl v odměňování ředitele přitvrdit. "Je potřeba ta kritéria zpřísnit, aby více odrážela skutečné fungování ČT,"říká radní Jan Prokeš, který předložil návrh na rozšíření a zpřísnění kritérií. Kolem jeho návrhu se ale nejdříve strhla vzrušená diskuze, po několika týdnech pak radní celý návrh odsunuli a ani o něm nehlasovali. Získávání odměn tedy zůstane prozatím pro Janečka stejně samozřejmé, jako v předchozích letech, píší LN. Plat ředitele ČT by měl podle návrhu radního Prokeše nově zohledňovat šest bodů: naplňování restrukturalizace televize, kterou si Janeček naplánoval, výši zaplacených pokut, jež ČT dostane od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, počty správních řízení, která rada vůči ČT povede, zpřísnit se měl požadavek na sledovanost ČT a vývoj jejího rozpočtu, uzavírají LN.


Stojany pro bitevní vrtulníky na letecké základně v Náměšti nad Oslavou jsou podle starosty obce Sedlec Pavla Petráka postavené načerno. Stížnost na hluk podle něj řešila kontrola, v níž byli stejní lidé, kteří stavbu povolili a organizovali. Podle armády je však hluk v normě a lidé nejsou na zdraví ohroženi. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Původní projekty podle Petráka počítaly jen s modernizací stání pro normální letouny a prošly posouzením vlivu stavby na životní prostředí. "Jenže pak se rozhodlo, že tady budou i vrtulníky z Přerova a na stojánky pro ně se už EIA nedělala," uvedl Petrák. Podle Jany Růžičkové z generálního štábu armády je režim letového využití letiště plně v souladu s procesem EIA a k ohrožení zdraví občanů v obcích kolem letiště nedochází. Letos se podle ní uskuteční měření hluku a případně se uskuteční opatření ke zmírnění hluku. Lidé v okolí náměšťského letiště se podle MfD obávají zrušení vrtulníkové základy v Přerově a možnému přesunutí dalších vrtulníků do Náměště.


Spolupracovníci souzeného Andranika Soghojana, který má být tzv. "vorem v zákoně", tedy nejvyšší autoritou mezi zločineckými skupinami z bývalého Sovětského svazu, chystali jeho násilné osvobození přímo z vazby. Na možnou hrozbu prý upozornila Bezpečnostní informační služba (BIS), která tak plán zřejmě zhatila. Jedním z důsledků jsou výjimečná bezpečnostní opatření provázející nynější soud se Soghojanem. S odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek o tom informuje deník Právo. Právo upozorňuje, že o neuskutečněné akci se zmiňuje i nejnovější výroční zpráva BIS, v níž se píše: "BIS informovala o tom, že spolupracovníci zatčeného se neúspěšně pokoušeli o propuštění svého vůdce z vyšetřovací vazby nelegálním způsobem." BIS ve zprávě upozorňuje na údajné korupční prostředí v českých věznicích, kde se někteří vězni pokoušejí pomocí úplatků získat různé výhody, požitky, ale i dosáhnout propuštění - to byl podle jednoho ze zdrojů Práva i případ "vora v zákoně". Jeho advokát Julius Kramarič ale považuje zprávy o chystaném osvobození klienta za nesmysl. "Nikdy se nic takového neplánovalo a ani to nikoho nenapadlo. Ani s klientem jsem na toto téma nikdy nehovořili,"řekl. Ani mluvčí vězeňské služby Robert Káčer neměl o chystaném útěku Soghojana žádné informace. Soghojan prý mimo celu chodí jen spoutaný a v doprovodu dvou strážných, píše Právo. Obžaloba viní Soghojana ze zorganizování vraždy a pokusu další vraždy a dále z dvojnásobné přípravy vraždy arménského podnikatele. Soghojan označil obžalobu za nepravdivou. Soghojan si v roce 2007 údajně objednal vraždu arménského podnikatele, kterou chtěl zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Při dvojnásobném omylu najatého vraha byl v centru metropole těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka. Hlavní líčení provázejí zostřená bezpečnostní opatření. Proces se koná v budově pražského vrchního soudu, kam vězeňská služba vodí obžalované tunelem vedoucím přímo z pankrácké věznice. Před budovou hlídkuje skupina ozbrojených policistů, strážci se samopaly stojí i na střeše. Veřejnost se do jednací síně dostane jen se vstupenkami, kterých soud denně vydává 50, uzavírá deník Právo.


Lidové noviny píší, že boj o ministerstvo financí je pastvou pro oči milovníků mocenských střetů v politice. Přes všechny dementi je jasné, že největší chuť na tento resort má Miroslav Kalousek. Jasné je i to, že Kalousek by byl pro výkon této funkce kvalifikovaný. A je jasné, že nastávající koaliční partneři se upřímně obávají přílišného Kalouskova vlivu, a tak vymýšlejí, jak ho přistřihnout. Pro takový případ ovšem nejobávanější český politik hrozí odchodem do rozpočtového výboru, odkud by vládu mohl trápit tak, jako kdysi trápil své formální spojence z ČSSD. Kalousek nakonec ve vládě zřejmě bude. Je to jedna z mála těžkých vah v české politice, kde dnes převládají lehkoživové, soudí LN. Ale sestřih by mu slušel. Ne tak, jak by si to přály Věci veřejné, které se obávají především jeho vlivu uvnitř vlády a žádají, aby se ministrovi financí vzalo právo mluvit kolegům do hospodaření a škrtat jim v resortních rozpočtech. Tato vláda přece vzniká pod heslem rozpočtové odpovědnosti, čeká se šetření, a bylo by absurdní hlavního strážce rozpočtové disciplíny ještě oslabovat. O úvahách modrých, aby se z ministerstva financí dohled nad státním podílem v ekonomice převedl na ministerstvo průmyslu, by se ovšem debatovat mělo. Ať Kalousek sám vysvětlí, proč tak nutně potřebuje vykonávat dozor nad personálním obsazením ČEZ, a hlavně nad přípravou ekozakázky. Jeho budoucí partneři ho podezírají, že mu na těch věcech nějak moc záleží. A důvěra ve vládě by měla být nade vše, zamýšlí se LN.


Po sedmi letech se poprvé neuskuteční zářijový Festival evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi. Tamní kino i divadlo se opravují a na pronájem jiných prostor není dost peněz. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes. Pořadatelé věří, že se festival do města za rok vrátí. Posláním přehlídky bylo popularizovat evropskou filmovou tvorbu prostřednictvím filmových komedií a obohatit kulturní život středočeského regionu. V čestné funkci prezidenta festivalu se každým rokem střídala jiná osobnost z oblasti české nebo evropské filmové komedie. Od prvního ročníku to byli Jiřina Bohdalová, Marián Labuda, Lubomír Lipský, Zdeněk Troška, oblíbený německý komik a představitel komisaře Bena ze seriálu Big Ben Ottfried Fischer či Bolek Polívka. Prezidentem loňského sedmého ročníku se stala filmová a televizní scenáristka, moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská. Hlavní cenu vloni získal britský film Happy-Go-Lucky režiséra a scenáristy Mika Leigha, nejlepším evropským filmem byl vyhlášen polský snímek Ideální mládenec pro mou dívku režiséra Tomasze Koneckého a cenu za nejlepší český film porota udělila snímku Marie Poledňákové Líbáš jako bůh. Ocenění Za všechny filmové úsměvy vloni získal režisér a scenárista mnoha českých komedií Václav Vorlíček a zvláštní cenu "pro hrdinu dětských srdcí" představitel filmového Vinnetoua, osmdesátiletý Francouz Pierre Brice, konstatuje MfD.