Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Politiku přebírají ženy" hlásá titulek na úvodní straně Mladé fronty Dnes. List poukazuje na skutečnost, že novou předsedkyní Poslanecké sněmovny bude s největší pravděpodobností Miroslava Němcová z ODS a záda ji zřejmě budou krýt místopředsedkyně Kateřina Klasnová z Věci veřejných a Vlasta Parkanová z TOP 09

Podíl žen v poslanecké sněmovně po červnových volbách vzrostl,  foto: ČTK
"Politiku přebírají ženy" hlásá titulek na úvodní straně Mladé fronty Dnes. List poukazuje na skutečnost, že novou předsedkyní Poslanecké sněmovny bude s největší pravděpodobností Miroslava Němcová z ODS a záda ji zřejmě budou krýt místopředsedkyně Kateřina Klasnová z Věci veřejných a Vlasta Parkanová z TOP 09. Politici si podle listu od toho slibují slušnější poměry. Jak v rozhovoru pro Mladou frontu Dnesřekla Miroslava Němcová, "voliči tentokrát jasně politikům řekli, že ženy v politice přehlížet nemají". Vedení stran rodící se trojkoalice se podle zdroje listu rozhodla, že budou mnohem důsledněji potírat nevhodné chování poslanců. Za urážky může padnout i pokuta do výše měsíčního platu poslance. Za rušení může být poslanec, když se na tom většina shodne, vykázán ze sálu.

Alberto Alesina
Lidové noviny na titulní straně informují, že "koalice sníží příští rok platy a dávky až o 80 miliard". List uvádí, že ODS chce seškrtat nemocenské, mateřské i podpory v nezaměstnanosti, TOP 09 chce zmrazit i důchody. Daně se prý zatím nezvýší. "Chceme, aby schodek veřejných financí nebyl vyšší než 3,6 procenta hrubého domácího produktu,"řekl listu rozpočtový vyjednavač ODS Martin Kocourek. Deficit by se tak pohyboval kolem 130 miliard korun. Letos je zatím naplánován na 167 miliard, ale vážně hrozí, že se bez dodatečných úspor prohloubí až na 200 miliard. Harvardský ekonom Alberto Alesina prozkoumal v nové studii výrazné rozpočtové reformy v zemích OECD v letech 1970 až 2007, a došel k jednoznačnému závěru. Prudké snížení státních dluhů výraznými škrty ve výdajích nevede k recesi, ale naopak k obnovení růstu, píší Lidové noviny.


Vláda zastavila tendr na elektronické viněty, píší Hospodářské noviny. Podle listu ministerstvo dopravy nebude vypisovat veřejnou soutěž na elektronické viněty pro osobní vozy. Motoristé tak nadále budou používat klasické dálniční známky. Strany budoucí vládní koalice se proti zavedení vinět vyslovily již dříve. Přitom viněty od ledna 2011 zavádí zákon, který bude muset nová Poslanecká sněmovna urychleně zrušit, upozorňují Hospodářské noviny.


Jaroslav Škárka
Poslanci Věcí veřejných sešli se v úterý ve svém smíchovském ústředí. Koupili si lístky, nasedli do tramvaje a vydali se do Sněmovny na ustavující schůzi. "Protože v pokleslé politické kultuře oceňuji i nakousnuté jablko, tleskám i tomuto gestu, byť zatím jen velmi opatrně. Ostatně, i vrchní polský komunista Gomulka jezdil jistý čas do práce tramvají, prezident Zápotocký se zase občas procházel po Václavském náměstí jako 'obyčejný člověk'". A jací se z nich vyklubali prevíti! Takže ve způsobu dopravy to asi nebude, píše autor sloupku v deníku Právo a pokračuje: "Ostatně, na sněmovní kopeček takto neputovali všichni. Poslanec Škárka zřejmě dostál svému veřejně deklarovanému odporu k tramvaji, neboť mu smrdí, zejména Ukrajinci prý smrdí. Možná že mu Radek John za trest dá stokrát napsat "miluji tramvaje a Ukrajinci mi nesmrdí!" Také si nedovedu představit, jak bude Radek John v budoucnu kontrolovat své ovečky, zda skutečně jezdí do Sněmovny sockou a zda si kupují lístek. Vždyť poslanci stačí mávnout průkazem a jede zadarmo. Možná budou sbírat použité jízdenky, a možná ta úterní pouť byla jen jednorázová vytíračka. Nakousnuté jablko, nebo jablko shnilé?" - zamýšlí se autor sloupku v deníku Právo.


Milan Jančík,  foto: ČTK
Co by před měsícem nikdo nečekal, se stalo skutečností. Skandály provázený starosta Prahy 5 Milan Jančík na úterní regionální radě ODS oznámil, že se ke konci července vzdává funkce, informuje Mladá fronta Dnes. Pražský primátor Pavel Bém, jehož odstoupení si někteří členové strany přáli, v křesle zůstává. Na jednání nepřišel a rada o něm nechtěla rozhodovat v jeho nepřítomnosti. Pražská ODS prožívá revoluční období. Po neúspěchu v parlamentních volbách, kdy poprvé v hlavním městě nezvítězila, se strana rozhodla očistit svůj mediální obraz. "Moje jméno bylo v médiích zneužíváno v neprospěch ODS, proto jsem se rozhodl odejít,"řekl Milan Jančík. Jeho pád však začal už na jaře, kdy přišel o post místopředsedy pražské ODS, připomíná Mladá fronta Dnes.


Čtyři roky starý případ vyvádění peněz z České konsolidační agentury se konečně dostává k soudu. Zní to cynicky, ale tam, kde jde o složité účetní operace a státní peníze, nelze být šokován. Lze být jen rád, že policie zjišťuje a koná, píše autor sloupku v Lidových novinách. K charakteristikám případu patří ovšem taky dobré politické kontakty protagonistů. O tom, co zachytily odposlechy, nelze psát, a tudíž nelze ani tvrdit, že případ může vyrůst v novou kauzu Krakatice. Jsme přesvědčováni, že neexistuje žádné rozdělení na jeviště, kde se hraje pro veřejnost, a zákulisí, kde hoši a dívky, co spolu mluví, skutečně píší scénář toho, co se na jevišti bude hrát. A svazky opravdu mohou být zavádějící a někoho poškodit. Ale to podezření rozplétává náš veřejný život. Minulou neděli se jistý sebevědomý muž snažil přesvědčit své posluchače, že žádné zákulisí neexistuje. Že není pravda, že je vše dohodnuto předem v nějakých saloncích. Jenže mluvil ke zkušenému publiku, jež sice nemělo přístup přímo do salonků, ale vědělo o nich tolik, že řečníkovi odmítlo uvěřit. Zdá se, že volání po nasvícení zákulisí sílí, uzavírá autor sloupku v Lidových novinách.


Národní muzeum
Národní muzeum v Praze začalo bojovat o zakopání magistrály pod zem, píší Hospodářské noviny. Muzeum v úterý zveřejnilo plány na svou rekonstrukci. Z historické budovy se má stát moderní evropské muzeum, které sází na propojení expozice a počítačů. Nevyřešená zůstává jen jediná věc. Zda při slavnostním otevření v roce 2016 ještě povede před muzeem rušná magistrála. Ředitel muzea Michal Lukeš tlačí na to, aby oprava muzea a kopání tunelu probíhaly zároveň. Ministerstvo financí ale říká jasné ne. "Jsme proti této investici," prohlásil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Hlavní město, Národní muzeum a vláda přitom podepsaly už před dvěma lety memorandum, ve kterém prohlašují, že před muzeem zakopou magistrálo pod zem. Tunel má stát 12 miliard korun. Do stavby ale zasáhla finanční krize, respektive s ní spojené ořezávání dopravního rozpočtu. Praha navíc nemá jasno v tom, kde bude tunel ústit. Starostka Prahy 2 a nová poslankyně Jana Černochová bojuje za to, aby auta z tunelu vyjela až za křižovatkou I. P. Pavlova, což by projekt ještě prodražilo, uvádějí Hospodářské noviny.


Češi jako druzí v Evropě nejvíc věří na šťastná čísla, píše deník Právo. Jak ukázal evropský průzkum Eurobarometr, tři pětiny Čechů věří tomu, že některá čísla jsou prostě šťastná. V tomto žebříčku vedou Lotyši, třetí jsou Italové a Slováci. Jde asi o širší středoevropský fenomén. V první desítce zemí, kde je pověra o "šťastných číslech" nejvíce rozšířená, totiž kromě Itálie a Portugalska figurují jen země střední Evropy a Pobaltí. Naopak sever Evropské unie ji masově odmítá: nevěří v ni 59 procent Finů, 55 procent Nizozemců a 50 procent Norů, píše deník Právo.