Přehled tisku

Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pondělní deníky obsáhle komentují víkendový kongres ODS, na kterém se potvrdila silná pozice lídra strany Petra Nečase. Podpořit Nečase bylo pro ODS skoro existenční otázkou, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes. Kongres volbou Nečase do čela strany i místopředsedů, kteří nejsou napojeni na podnikatelské lobby, dal voličům najevo, že je ODS vnímá a je odhodlaná k hluboké změně. Podle autora komentáře k ní ale nakonec dojít nemusí. Nová ODS se může usadit, navázat potrhané kontakty, vybalit na nás staré zvyky. Promarnit naději, kterou nabízí vznikající vládní koalice, snad ani není možné. V politice je však možné všechno, uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Pondělní deníky obsáhle komentují víkendový kongres ODS, na kterém se potvrdila silná pozice lídra strany Petra Nečase. Podpořit Nečase bylo pro ODS skoro existenční otázkou, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes. Kongres volbou Nečase do čela strany i místopředsedů, kteří nejsou napojeni na podnikatelské lobby, dal voličům najevo, že je ODS vnímá a je odhodlaná k hluboké změně. Podle autora komentáře k ní ale nakonec dojít nemusí. Nová ODS se může usadit, navázat potrhané kontakty, vybalit na nás staré zvyky. Promarnit naději, kterou nabízí vznikající vládní koalice, snad ani není možné. V politice je však možné všechno, uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.


David Vodrážka,  foto: ČTK
Kdo vlastně odbrzdil velkou nečasovskou jízdu na kongresu ODS? - ptá se komentátor Hospodářských novin. Nepochybně David Vodrážka, z jehož kandidátského projevu na post prvního místopředsedy čišelo tolik prázdnoty a nabobské sebejistoty předvolebních dohod, že se delegáti napříč regiony vzepřeli pokynům svých bossů a na tuto funkci podpořili Miroslavu Němcovou. Vítězné sestavě nového vedení však problémy teprve začínají. Nečas bude muset odolat pokušení, aby pražské ODS potupnou porážku trochu osladil tím, že jí dá ministerská křesla. Jinak by popřel svůj slib, že do vlády vyšle jen lidi, kterým jde o stát, a nikoliv o kšefty s veřejnými penězi, píší Hospodářské noviny.


Podle komentáře Lidových novin je Petr Nečas živoucím důkazem ošidnosti pojmu nová tvář. V ODS je dost dlouho na to, aby nesl spoluzodpovědnost za všechny její neúspěchy. Po pádu Mirka Topolánka mu ale post lídra strany trochu spadl do klína. Nečas přitom budil pochybnosti, zda má dostatečné politické kvality, aby v této roli uspěl. Víkendový kongres ale ukázal, že to dokáže. Nejen že ustál volby, ve kterých ho chtěli jeho straničtí nepřátelé "zaříznout ještě cestou z volební místnosti", po Vodrážkově prohře ale mohl odložit i svou opatrnost a říct, koho chce do nejužšího vedení strany. A bylo po jeho. A hned týž večer odstranil Vodrážku z vyjednávacího týmu o nové vládní koalici. Není to jiná, nová, Nečasova ODS. Posun k celkové rovnováze ambicí, kvalifikace, samostatnosti a odpovědnosti je ale zřetelný, uzavírají Lidové noviny.


Podle Hospodářských novin se středopravá koalice chystá snížit výdaje na sociální dávky o deset procent. Díky těmto škrtům by se ve státním rozpočtu ušetřilo téměř dvanáct miliard korun. Šetření se citelně dotkne lidí, kteří jsou závislí na sociálních dávkách a podporách. Ve hře je snížení nebo velmi podstatné zpřísnění takových dávek, jako jsou podpory v nezaměstnanosti, mateřská a rodičovská dovolená, nemocenská, přídavky na děti, porodné, pohřebné, sociální příplatek nebo příspěvek na sociální péči o zdravotně postižené. Jen letos stát ve spolupráci s obcemi vyplatí na všech dávkách 118 miliard korun, píše deník. Soudí ale, že dospět ke škrtům v konkrétních dávkách nebude jednoduché. Zatímco TOP 09 by chtěla plošně snížit většinu sociálních dávek, ODS a Věcem veřejným se třeba do škrtání v rodičovské nechce. Podle ekonomického experta ODS Michala Doktora jsou na tom totiž rodiny s malými dětmi leckdy hůř než důchodci.


Foto: ČTK
Stovky lidí uctily tuto neděli v Ležákách památku jednapadesáti obětí při vypálení obce v r. 1942. Ležáky se tehdy staly po Lidicích druhou obcí, která zaplatila za atentát na Reinharda Heydricha. Nacisté odhalili, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Za trest byli dospělí obyvatelé Ležáků odvlečeni do Pardubic a bez soudu popraveni. Osada byla vypálena a už nikdy nebyla obnovena. Nedělní pietní vzpomínky se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Připomněl, že naším úkolem je, abychom nedopustili zapomenutí podobných tragédií a aby nevyrostly generace, které nebudou tušit, co se v Ležákách stalo.


Foto: Archiv Radia Praha
Za nesmyslnou považují Lidové noviny reklamní kampaň, kterou se letos na podzim chystá rozjet Pra ha v Číně. Asociaci českých cestovních kanceláří se nelíbí její načasování ani náplň. Pražský magistrát na reklamu, která má do hlavního města přilákat zahraniční turisty, původně vyčlenil 50 milionů korun. Kampaň má proběhnout ve dvou vlnách, na podzim letošního a na jaře příštího roku. Reklamní spoty o Praze poběží na televizních stanicích Eurosport, Markíza a na čínském Travel Channel, a jako venkovní reklama v Itálii, Německu, Francii, Španělsku, Velké Británii a Číně. A právě malý dopad reklamy v Číně se nelíbí mluvčímu Asociace Tomio Okamurovi. Podle něj by mělo smysl cíleně oslovit největší čínské cestovní kanceláře, aby daly Praze prostor ve svých katalozích. Dělat reklamu na Prahu v jedenapůlmiliardové Číně pomocí venkovní reklamy, televize a internetu je amatérismus, říká Okamura v Lidových novinách.


Vladimír Dlouhý,  foto: www.ceskatelevize.cz
Mladá fronta Dnes publikuje vzpomínky na vynikajícího divadelního a filmového herce Vladimíra Dlouhého, který tuto neděli ve věku pouhých 52 let podlehl rakovině. "Věděli jsme, že je zle, ale doufali jsme v zázrak," cituje deník jeho přátele. Připomíná, že kariéra Vladimíra Dlouhého vedla od dětských rolí až k postavě ve filmu Kajínek, který bude mít premiéru letos v srpnu. Ani při dotáčení filmu na sobě herec nedával znát, že je vážně nemocný. Přesně to podle deníku vystihl režisér Jaroslav Brabec, který s Vladimírem Dlouhým točil jednu z jeho posledních prací, televizní film Post Bellum. O hercově vážné nemoci věděl, ale říká: "Nepočítáte s tím. Nechcete." Brabec ocenil Dlouhého i jako vynikajícího dabéra. Deník připomíná, že jednu ze svých nejlepších rolí, v Renčově snímku Hlídač č. 47, dostal Vladimír Dlouhý Českého lva.


Foto: MFDNES,  21.6.2010
Nacisté plánovali postavit obří palác na Ústím nad Labem, informuje Mladá fronta Dnes. Palác inspirovaný řeckým Olympem měl stát na Mariánské skále. Zabral by plochu 14 fotbalových hřišť, dvousetmetrová sloupová galerie by se vypínala až na samý kraj skály na Labem a vyhlídková terasa by vrcholila obeliskem s obří říšskou orlicí. Postavit si ho chtěl říšský prezident sudetské župy Hans Krebs. O plánu historici věděli z fotografie sádrového modelu, dosud ale netušili, kdo je jeho autorem. Toho se podařilo po dlouhých letech odhalit díky náhodě. Odborníci si všimli shody mezi maketou a kresbou v biografii předního nacistického architekta Paula Bonatze, který proslul monstrózními mosty a měl se podílet i na přestavbě Berlína v bájnou Germánii.