Přehled tisku

billboard_paroubek_elvis.jpg
0:00
/
0:00

Jako o vládě na jedno použití píše o budoucím českém kabinetu komentátor Mladé fronty Dnes. Česká populace podle něj ve volbách upřednostnila rozum před emocemi. Paroubkova kampaň postavená na závisti vůči konzumentům kaviáru nezabrala. Přednost dostala racionální úvaha, že dříve nebo později bude muset někdo státní dluhy zaplatit. A hlavně že je třeba dívat se dál než k termínu výplaty třináctého důchodu.

Jako o vládě na jedno použití píše o budoucím českém kabinetu komentátor Mladé fronty Dnes. Česká populace podle něj ve volbách upřednostnila rozum před emocemi. Paroubkova kampaň postavená na závisti vůči konzumentům kaviáru nezabrala. Přednost dostala racionální úvaha, že dříve nebo později bude muset někdo státní dluhy zaplatit. A hlavně že je třeba dívat se dál než k termínu výplaty třináctého důchodu. Politici, kteří nyní sestaví koaliční vládu, by si měli vzít ze svých voličů příklad. Tato vláda má smysl jenom tehdy, když zapomene na své znovuzvolení v r. 2014 a udělá to, k čemu jí dali voliči mandát - totiž reformu veřejných financí včetně penzijního a zdravotnického systému, soudí Mladá fronta Dnes.

Podle Lidových novin byly tyto volby především plebiscitem o Jiřím Paroubkovi. Voliči řekli jasné NE jemu samotnému, jeho vystupování, jeho pojetí světa i jeho poradcům. Paroubek sice získal nejvíce hlasů, skutečným vítězem voleb je ale Karel Schwarzenberg a jeho TOP 09. V součtu s hlasy pro Věci veřejné dali voliči najevo velkou nedůvěru k velkým stranám a jejich výkonům. ODS také ztratila, může mít radost jen z toho, že prohrála levice. Ve volbách vyhrál program, píše deník, nikdo ale neví, jak ho budou naplňovat konkrétní lidé. Osud vlády záleží na tom, jak dopadne pnutí uvnitř ODS, jak se shodnou lídři TOP 09 a jaké řešení má záhada jménem Věci veřejné.


Ondřej Liška,  foto: ČTK
Zmrtvýchvstání zelených přijde, napsal komentátor deníku Právo. Podle něj by se dalo posměšně napsat, že Strana zelených zmizela v propadlišti dějin. To by ovšem platilo, kdyby dějiny trvaly jen čtyři roky. Takový nekrolog by byl předčasný a nespravedlivý. Oslaboval by demokracii podobně, jako ji oslabuje uspokojení prezidentova tajemníka Ladislava Jakla. Ten považuje zelené za extremisty a je rád, že se nedostali do sněmovny. Česká společnost ale zelené potřebuje jako jeden ze základních hodnotových proudů, píše autor komentáře. Je proto přesvědčen, že se do parlamentu vrátí. Po chytračení dnešního vedení, jemuž se tolik chtělo vládnout, jim to ale dá fušku, uzavírá deník Právo.


Foto: Kristýna Maková/ Archiv ČRo 7 - Radio Praha
Volební víkend podle komentáře Hospodářských novin nepřestává šokovat. S jeho výsledky padá hned několik mýtů. Především ten o rozdělení společnosti na dva přibližně stejně silné tábory, z nichž jeden nechce žádné reformy. Čeští voliči neslyšeli na populistické sliby a uvědomili si, že státu jistot teče do bot. Padl i mýtus, že volební systém je silnější než voliči. Dosud se tradovalo, že přepočet hlasů na mandáty zvýhodňuje velké strany. Všeobecné znechucení ale dosáhlo takových rozměrů, že porazilo i přepočtovou metodu. Malé strany se přiblížily na dohled velkým. Třetí vyvrácený mýtus hovořil o moci stranických sekretariátů. Do sněmovny prý nelze zvolit osobnosti, protože vždy projdou jména z čela kandidátky. I tento axiom však voličský vzdor prolomil. Ve sněmovně tak nebudou Ivan Langer, Pavel Severa ani Michal Kraus. Volič byl tentokrát skutečně suverénem, píše se v komentáři Hospodářských novin.


Výsledky voleb správně tipoval jen student, uvedly Hospodářské noviny a dodávají: předvolební průzkumy letos zklamaly. Skutečným výsledkům se nepřiblížily agentury ani česká IQ elita v anketě Sto chytrých. Odhady se od skutečnosti lišily někdy až o devět procent. Až na jednu výjimku. Anonymní student uhádl přesně výsledky ODS i TOP 09, předpověděl konec zelených i lidovců ve sněmovně a s preferencemi ostatních stran se u každé držel v limitu jednoprocentní odchylky. Čeká ho padesátitisícová odměna, napsal deník.


Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Dohodu ztěžují "čertíci", soudí deník Právo. Už v prvních hodinách po volbách se mezi politiky případné koalice ODS, TOP 09 a VV začalo diskutovat o tématech, na která mají jiný názor a kde zřejmě vzniknou spory. "Problém bude, když přijde řeč na detaily, tam je potom ten čertík schovaný," odhadoval již v sobotu šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Jako první si podmínky k sestavení koalice začal klást Radek John z Věcí veřejných. Prohlásil, že jeho strana nebude ve vládě, která neubere 10 miliard z rozpočtu ministerstva obrany. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na to reagoval poznámkou, že klást si podmínky v přímém přenosu je nejlepší způsob, jak se na ničem nedohodnout. Strany se neshodnou ani v tom, jak snížit státní dluh. ODS chce mít už v r. 2017 vyrovnaný rozpočet, a tudíž mluví o úsporách. Utahování opasků se ale nelíbí véčkařům, podle nich jdou některá opatření "příliš po krku lidem", zatímco VV chtějí uspořit na státu.


Lidové noviny citují rakouský deník Die Presse, podle něhož československý prezident Edvard Beneš připravoval odsun Němců z Československa už v r. 1938. "Už v r. 1938, kdy Hitler Československo stále silněji ohrožoval, navrhl Beneš v jednom interním spise vzdát se části Sudet ve prospěch Německa a současně velkou část německy mluvícího obyvatelstva nuceně vysídlit," napsal rakouský deník. Podle něj tak tehdejší prezident odsunem "dosáhl po letech příprav svého cíle". Deník to zveřejnil ve svém sobotním vydání, v němž připomíná 65. výročí odsunu německy mluvícího obyvatelstva z Brna v r. 1945.


Foto: www.czexpo.com
Deník Právo se zmiňuje o tom, že český pavilon na EXPO 2010 v Šanghaji už přivítal miliontého hosta. Stačilo k tomu pouhých 29 dní. Miliontou návštěvnicí se stala sedmadvacetiletá průmyslová designérka z province Chu-pej. "Český pavilon je jedním z nejhezčích, které jsem navštívila. Velice ráda bych se jednou do České republiky podívala,"řekla Čchiao En-čchun. Od ředitele pavilonu dostala drobné dárky a pozvání do české restaurace. Původně se počítalo, že denní návštěvnost v pavilonu ČR bude nanejvýš 30 tisíc lidí, rekord se zatím vyšplhal na 50 486.