Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Povodňová kalamita na Moravě se rázem promítla i do volební kampaně, upozorňuje komentář v Právu. Pomoc, kterou nabízejí politici, může sice být jen dalším předvolebním tahem, každá koruna, láhev vody nebo pytel písku je ale opravdu ku pomoci. A kandidáti, kteří teď přerušili kampaň a nabídli ruce k práci, jistě něco zvládnou. Jen naivní jelimánek by ale současně nepodezíral stranická grémia, že počítají i politické body, které takovým úsilím získají.

Foto: ČTK
Povodňová kalamita na Moravě se rázem promítla i do volební kampaně, upozorňuje komentář v Právu. Pomoc, kterou nabízejí politici, může sice být jen dalším předvolebním tahem, každá koruna, láhev vody nebo pytel písku je ale opravdu ku pomoci. A kandidáti, kteří teď přerušili kampaň a nabídli ruce k práci, jistě něco zvládnou. Jen naivní jelimánek by ale současně nepodezíral stranická grémia, že počítají i politické body, které takovým úsilím získají. Je však jistě lepší, když se partaje předhánějí v pomoci, než kdyby teď nahonem osazovaly nové billboardy například s heslem Kdo zavinil ten Nečas? Možná má Morava vlastně štěstí v neštěstí, že ta kalamita přišla zrovna v době, kdy nás politici potřebují, píše Právo.

Právo také informuje o tom, že úřady a politici nesplnili své sliby, které dali po povodních v roce 2002. Tvrdí to zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. "Cosi se provedlo, ale zdaleka to neodpovídá slibům, které tehdy ze strany politiků a vedení státu byly lidem předkládány," uvedla Seitlová. Tuto situaci přičítá i resortismu úřadů, s nímž je v krizových situacích vždycky problém. Právě kancelář veřejného ochránce práv se snaží, aby úřady mezi sebou lépe komunikovaly, aby se nehledalo, proč pomoci, ale jak pomoci, píše se v Právu.


Miroslav Kalousek,  foto: www.top09.cz
Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři zabývá tzv. Kalouskovou složenkou, tedy volebním letákem TOP 09, na kterém je vyčíslen podíl každého občana Česka na státním dluhu. Složenka vyvolala velký rozruch, mnoho lidí ji odsoudilo jako provokaci. Jak ale píše komentátor, složenka narozdíl od mnoha předvolebních slibů a lží říká pravdu. Volič, který ji nepochopil, se už vůbec nemá šanci vyznat v mnohem složitějších problémech financování zdravotnictví nebo penzí. Je zcela bezmocný vůči kanonádě primitivní politické reklamy. Mediální kejklíři ale vědí, že právě tato reklama je účinná. Ve volbách zpravidla nevítězí ten, kdo má rozumnější návrhy, nýbrž kdo do nás pere větší hlouposti, lži, sladká hesla a podprahové obrázky. Kalouskova složenka tak osvítila i naše voličstvo ostrým světlem. Kdo tento celkem přehledný vtip nepochopil, neměl by podle autora komentáře v Mladé frontě Dnes mít volební právo.


Přijde filipoparoubská noc? - ptá se komentátor v Hospodářských novinách. Agentura STEM deset dní před volbami zveřejnila, že v květnových volbách do sněmovny by levice, tedy sociální demokracie spolu s KSČM, získala většinu 103 hlasů. Jinou vládu (kromě velké koalice) by asi nebylo možné sestavit, soudí autor komentáře. Takový volební výsledek by ale zřejmě vyvolal pozdvižení i v Lidovém domě, protože by sociální demokraty v podstatě vydal do rukou komunistů. Ti by si za podporu vládě mohli účtovat daleko větší zastoupení na postech ministerských náměstků, velvyslanců, v dozorčích či kontrolních radách. Pomocí svých zástupců v radách by tiše obkličovali Kavčí hory nebo Ústav pro studium totalitních režimů. Na sociálních demokratech by přitom nechali bolestné škrty, před nimiž by vláda stejně neměla kam uniknout. Sociální demokraté by pak spěli k debaklu například ve volbách do Senátu. Zažehnat takové nebezpečí by mohlo, kdyby se co nejvíc lidí vydalo k volebním urnám.


Foto: Barbora Kmentová
Američané získávají české politiky pro boj s korupcí, informují Lidové noviny. Snaha právníka Daniela Weinholda z Americké obchodní komory o očištění českého byznysu slaví první úspěch. V rámci Platformy pro transparentní veřejné zakázky se mu za dva měsíce podařilo přesvědčit politiky, aby se zavázali k přijetí přísných protikorupčních opatření. V Česku by tak po volbách měl vzniknout zcela nový zákon o veřejných zakázkách. Mezi navrhovaná opatření patří například to, že členové hodnotících komisí by za svá rozhodnutí měli nést finanční odpovědnost. Tendry by měly být povinně zveřejňování na webu, mělo by také dojít ke zrušení listinných akcií na majitele. Podle Weinholda by tato opatření měla vést k velkým úsporám veřejných financí. Trh veřejných zakázek v ČR přitom tvoří zhruba 17 procent HDP, tedy více než 600 miliard ročně, připomíná deník.


Mladá fronta Dnes informuje o hromadné výpovědi, ke které vyzval lékaře v nemocnicích Lékařský odborový klub, pokud jim politici nezvýší platy. Klub očekává, že k výzvě připojí tisíce lékařů. Těm se ale podle deníku do výpovědí příliš nechce. "Zájem rozhodně není masový," přiznal šéf místní organizace LOK v opavské nemocnici Dalibor Hudec. Z pětašedesáti členů se pod výzvu podepsalo jen deset. Doktoři, kteří se k protestu připojí, podepisují deklarací, že jsou připraveni podat výpověď k 31. prosinci, pokud nebudou splněny jejich podmínky. LOK přitom požaduje zvýšit základní plat začínajícího doktora na 1,5 násobek průměrné mzdy. U atestovaného lékaře by mělo jít až o trojnásobek. Požaduje také zrušení dosavadního systému vzdělávání. LOK chce také zrušit současnou úhradovou vyhlášku. Šéf LOK uznává, že pokud lékaři výpovědi podají, budou ohroženi pacienti. Nový ministr, který vzejde z květnových parlamentních voleb, však podle něj musí s lékařskými odbory začít jednat a uznat jejich požadavky. Mnozí lékaři ale s výzvou nesouhlasí a považují ji za absurdní, píše Mladá fronta Dnes.


Na dostavbu dálnic chybí státu 400 miliard korun, upozorňuje Právo. Základní dálniční síť v Česku bude kvůli nedostatku financí dokončena nejdříve v r. 2025, tedy o pět let později, než se původně plánovalo. Stát navíc musí sehnat půl bilionu korun, jinak se stavba dálnic zastaví na celá desetiletí. Uvedl to ministr dopravy Gustáv Slamečka. Upozornil také, že podle současných předpokladů bude na financování nových dálnic a modernizaci železnic jen 96 miliard. Chybějící čtyři stovky miliard by se podle něj mohly získat vydáváním dluhopisů s patnáctiletou splatností a spoluprací se soukromými investory. Ti by se mohli podílet například na rekonstrukci dálnice D1 a jejím rozšířením na tři pruhy, výstavbě úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi nebo rychlostní komunikace do Hradce Králové. K dokončení dálniční sítě, která má nyní 1113 kilometrů zbývá postavit ještě dalších 869 kilometrů dálnic a rychlostních komunikací.


Alena Dernerová,  foto: ČTK
Hospodářské noviny informují o Ceně za občanskou statečnost, kterou od Nadace Charty 77 v pondělí obdržela mostecká neuroložka Alena Dernerová. Lékařka už tři roky bojuje za to, aby severočeské nemocnice neodebíraly předražené lékařské přístroje a aby se nerozkrádaly peníze e evropských fondů. Obrátila se kvůli tomu na ministerstvo financí i antidefraudační úřad při Evropské komisi. Od r. 2007, kdy nemocniční holding Krajská zdravotní "spolkl" pět severočeských nemocnic, Dernerová upozorňuje na neprůhledná výběrová řízení. Holding přitom nakupuje přístroje o třetinu dráž, než je obvyklé. Z fondů EU na to získal 400 milionů korun. Původně byla v tomto úsilí Dernerová sama, postupně se k ní ale přidávají další lékaři. Lékařka věří, že až se jednou podaří, že někdo bude za podobné kroky vyšetřován a potrestán, staneme se konečně právním státem, uvádí se v Hospodářských novinách.