Přehled tisku

0:00
/
0:00

Jiří Pernes už není šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů. Je to úleva. Pachuť ale zůstane, píše v Hospodářských novinách Petr Honzejk.

Jiří Pernes už není šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů. Je to úleva. Pachuť ale zůstane, píše v Hospodářských novinách Petr Honzejk. Jak se mohl dostat do čela této instituce člověk s podobným životopisem? S indexem z Večerní univerzity marxismu-leninismu, s autorskými statěmi oslavujícími Vítězný únor? Proč musel být odstraněn až na základě informací o plagiátorství? - klade si autor otázky a poté odpovídá: Je to přece jednoduché: není možné, aby studium komunistického soukolí vedl člověk, který byl jeho ochotnou součástkou. Autor těchto řádků kdysi bezmyšlenkovitě vstoupil, spolu s celou gymnaziální třídou, do normalizačního SSM. Stydí se a zajímá ho vlastní minulost. Nechápe, jak se mohlo stát, že ji měl pod palcem člověk, který se s bolševikem namočil víc než on, píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.


Michael Kocáb  (vlevo) a premiér Jan Fischer,  foto: ČT24
"Kocáb platí premiérova syna. Jako experta na extremismus" - hlásá titulek na úvodní straně Lidových novin. Jednadvacetiletý student politologie Jan Fischer mladší je od února na stáži pod vládním zmocněncem Michaelem Kocábem. Platí tady za odborníka na extremismus. Informaci listu potvrdil Roman Prorok z tiskového odboru vlády. Zajímavé na tom je, že Jan Fischer mladší dostává za stáž plat. Roman Prorok říká, že dostává odměnu, která je standardně vyplácená v podobných případech. Jenže za stáž se v podobných případech neplatí. Premiérův syn s úřadem uzavřel dohodu a dostává zaplaceno za dvacet hodin týdně. Předseda vlády dává od synova angažmá ruce pryč. Rozhodně mu prý výhodné místo nezprostředkoval, píší Lidové noviny.


Nicolas Winton
Deník Právo přináší rozhovor s Hugo Maromem, jedním tzv. Wintonových dětí. Bylo mu jedenáct let, když se svým osmiletým bratrem utíkal v roce 1939 z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava do Anglie. Byl jedním z 669 dětí, které před plynovými komorami zachránil Brit Nicholas Winton. Hugo Marom, izraelský válečný veterán československého původu, teď přijel do Česka na pozvání ministerstva obrany oslavit 65. výročí porážky německého nacismu. Jak řekl deníku Právo, útěk bral jako výlet. Na vlak ho doprovodil jeho otec. Nebyl tenkrát vůbec smutný, protože nemohl tušit, že své rodiče už nikdy neuvidí. Po válce se vrátil do Brna. V roce 1948 prošel pilotním výcvikem a odešel do Izraele, kde sloužil jako důstojník v armádě. Na Čechy má výborné vzpomínky. Když gestapo sebralo jeho rodiče, jeden z jejich známých nákladním autem odvezl všechny cennosti Maromových na jedno místo, kde je zakopal. Když se pak Hugo Marom s bratrem vrátili do Čech, odvedl je muž na ono místo a vše jim vrátil.q


Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si nechala zpracovat souhrnnou analýzu konkurzu Oděvního podniku (OP) Prostějov, jenž provází pověst zmanipulované a podivné akce. Ministryně Kovářová to potvrdila Mladé frontě Dnes. Analýza by měla být hotová během několika dní. Na konkurz podle listu už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel. "Pokud zjistíme, že se v této věci děje cokoliv protiprávního, budeme to řešit," uvedla Daniela Kovářová. Upozornila, že ministerstvo nemůže vstupovat do konkurzního řízení. Zkontrolovat však může postupy brněnského soudu, který má konkurz na starosti. Ministryni minulý týden také vyzval ke kontrole Krajského soudu v Brně šéf lidovců Cyril Svoboda. Podle něj je soud ovládán "nějakou konkurzní mafií". Zdeněk Snášel využil zákonné možnosti státních zástupců být "ve veřejném zájmu" účastníkem konkurzního řízení. "Podstata mojí účasti v insolvenčním řízení spočívá zejména v odhalení případné kriminální činnosti,"řekl Mladé frontě Dnes. Zda má, nebo nemá nějaké podezření právě v případě OP Prostějov, odmítl komentovat.


Koláž: Kristýna Maková
Stoprocentní půjčky na byt podle průzkumu deníku Právo v Česku končí. Kdo si chce pořídit vlastní bydlení, bude muset mít našetřeno značnou část ceny nemovitosti, o kterou by měl zájem. Některé banky už například na nákup staršího panelákového bytu nebo pozemku sto procent nepůjčí. Odhadci oceňují některé nemovitosti raději na výrazně nižší hodnotu, než kupující předpokládá, a banka pak půjčí peníze jen do výše odhadu. Navíc takto postupují jen některé banky. Často se tak stává, že i když získáte stoprocentní hypotéku, dostanete se do pasti s výší odhadu, protože bývá nižší než kupní cena. Rozdíl v ceně pak musíte vyrovnat hotově, píše deník Právo.


Podle Mladé fronty Dnes se u nás bouří porodní asistentky, které chtějí stejná práva jako mají jejich kolegyně v zahraničí, tedy vést porod a mít za něj odpovědnost. U nás totiž podle zákona za porod zcela zodpovídá lékař. Může tak asistentku od porodu kdykoliv odvolat, a to i v případě, kdy nejsou žádné komplikace. Problém je v tom, že asistentky si budoucí rodiče často platí. Unie porodních asistentek se bouří pár dní před Týdnem světového porodu, který připomíná trend poslední doby - porod bez doktora, pouze s asistentkou. České zákony to však neumožňují. Právnička Kateřina Vítová navíc upozornila na paradox zákona, který asistence umožňuje vést porod pouze v případě, že je bez komplikací. To se ale pozná až potom, co porod skončí, upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Hospodářské noviny informují o podivných praktikách některých pekařů v Česku, kteří už údajně chléb nepečou podle tradiční receptury a svou práci si na několik způsobů ulehčují. Místo klasického kvásku například používají průmyslově připravené směsi, či "nastavují" těsto rozmočenými neprodanými bochníky chleba, která někdy tvoří až desetinu objemu nového pecnu. Také se do bochníků při výrobě začaly přidávat enzymy a nejrůznější "éčka". Díky nim se čas výroby chleba zkrátí až o polovinu. Jak listu řekl Josef Příhoda, který se na Vysoké škole chemicko-technologické věnuje výrobě chleba většinu svého života, "když se ubere z výroby chleba čas, ubírá se i všechny jeho kvality včetně vůně a chuti". Jedním z dopadů takové výroby je i to, že se chléb rychleji kazí. Plesnivá střída není nijak výjimečná už po třech dnech. Ještě před dvaceti lety přitom platilo, že chléb musí vydržet poživatelný čtyři dny. Dnes je jeho spotřební lhůta omezena na 24 hodin. Nijak výjimečné není při výrobě úmyslné nedopékání chleba. Ten je pak měkčí a zákazníci jej považují za čerstvější, píší Hospodářské noviny.


Luxus fascinuje, píší Lidové noviny v příloze Byznys. Podle listu v Česku roste poptávka po luxusu, byť kvůli globální recesi klesly tržby nejluxusnějších značek, ale střední třída naopak roste. Nejvíce se to projevuje u módních značek. Výrobci očekávali pokles tržeb, zákazníci je příjemně překvapili. V dubnu například vstoupil na český trh výrobce luxusní rakouské obuvi. Hospodářská krize nezpomalila v Česku ani prodej luxusních aut. Od loňského září se například prodalo 70 Porche Panamera, přičemž předpoklady se pohybovaly maximálně kolem padesáti kusů. Jeden takový vůz přitom přijde na 3 miliony korun. Nárůst zaznamenali už zmínění obchodníci s luxusními oděvy a výrazně také prodejci drahého alkoholu. Pokles postihl mimo jiné prodejce šperků a hodinek. Poptávka Čechů po luxusních výrobcích dokázala nahradit i mírný úbytek zahraničních zákazníků, který analytici připisují poklesu jejich přílivu do Česka, uvádějí Lidové noviny.