Přehled tisku

mfdnes100423_vlcek.jpg
0:00
/
0:00

První stránky českých deníků široce informují o odchodu sociálního demokrata Miloslava Vlčka z funkce předsedy sněmovny a z politiky vůbec. Konce jeho kariéry v čele dolní komory shodně nelitují. Někteří autoři poznamenávají, že řada dalších lidí zralých na odchod v tuzemské politice na rozdíl od Vlčka zůstává.

První stránky českých deníků široce informují o odchodu sociálního demokrata Miloslava Vlčka z funkce předsedy sněmovny a z politiky vůbec. Konce jeho kariéry v čele dolní komory shodně nelitují. Někteří autoři poznamenávají, že řada dalších lidí zralých na odchod v tuzemské politice na rozdíl od Vlčka zůstává.


Foto: Evropská komise
Zadlužení zemí Evropské unie děsivě narůstá, píší Lidové noviny. Údaje Evropského statistického úřadu musely zahýbat i těmi nejzatvrzelejšími eurooptimisty. Rekordně roste zadlužování i rozpočtové schodky zemí EU. V celé unii se zadlužení za loňský rok vyšplhalo na 73,6 procenta hrubého domácího produktu /HDP/. O rok dřív to přitom bylo 'jen' 61,6. Pokud se hodnotí eurozóna, tedy země platící eurem, je výsledek ještě horší. Přitom podle unijních rozpočtových pravidel by celkové zadlužení nemělo překročit 60 procent HDP. Vůbec nejzadluženějším členským státem byla loni Itálie. Její dluh dosáhl 115,8 procenta HDP. Jen těsně za ní se drželo Řecko. Eurostat navíc upozornil, že za řeckou statistiku nemůže kvůli podvodům v Řecku ručit. Podíl dluhů na HDP v případě Česka činí 35,4 procenta, což je šesté nejlepší místo mezi 27 členskými zeměmi EU. Problémem je však narůstající deficit státního rozpočtu.


Nedostatek praktických lékařů v Česku se blíží krizi. Podle Mladé fronty Dnes je jejich průměrný věk 52 let. Každý dvanáctý už přesáhl šedesátku a mladí lékaři nemají o tuto práci zájem. Novou nadějí jsou evropské peníze. V posledních dvou letech se podařilo zajistit nový příliv praktických lékařů, kteří teď absolvují přípravu. Ministerstvo na ně vyčlenilo poměrně dost peněz oproti jiným odbornostem, protože primární péče byla hodně oslabená, říká předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Ještě v roce 2007 bylo jen sedm praktiků, kteří ukončili atestaci. Dnes se jich připravuje zhruba sto padesát. Ale než se dostanou do praxe, bude to ještě pár let trvat. Například v Havířově může být v té době situace napjatá. Většina praktiků je na pokraji důchodu.


Nelegální alkohol zaplavuje trh, píše deník Právo. Nezvykle levný, špatně označený nebo dokonce bez kolku. Právě tak se dá jednoduše popsat nelegální alkohol, kvůli kterému přichází stát ročně o miliardy korun. Podle některých odhadů je ho na českém trhu zhruba 20 procent. Z celkového počtu podvodů ale úřady odhalí jen nepatrný zlomek. Celní správa v této souvislosti uvedla, že se na nelegální alkohol na trhu sice zaměřuje, ale například na plošné kontroly prodejen s podezřele levným alkoholem, jehož cena je často ještě nižší než povinná daň, nemá kapacity. Z oficiální statistik vyplývá, že v loňském roce celníci při svých kontrolách odhalili zhruba 42 tisíc lahví falešného alkoholu. To je ale podle jednoho ze soukromých detektivů, kteří na objednávku velkých likérek podvody s alkoholem na českém trhu čtvrt roku mapovali, pouhý zlomek skutečného počtu. V naprosté většině se vyrábí levný nelegální alkohol. Známé a zavedené značky, často s přísně utajovanou recepturou, prý napodobuje málokdo.


Žluté vagony, jízdenka za pětikorunu. A také hozená rukavice Českým drahám. Brněnský podnikatel Radim Jančura se rozhodl zapojit veřejnost do svého boje se státem o možnost proniknout na železnici. Jak uvádí Lidové noviny, představil vlaky, kterými by chtěl v budoucnosti zajišťovat regionální i dálkovou přepravu cestujících. Jančuřova společnost usilovala o provozování osobní regionální dopravy ve čtyřech krajích. Ty ale nakonec výběrová řízení na zakázku kolem 150 miliard buď vůbec nevypsaly, anebo vypsaly a pak je zrušily. Podnikatel si na postup krajů hodlá stěžovat v Bruselu. Jak uvádí komentář Lidových novin, symbolické jízdné pět korun je samozřejmě propagandistický trik. Zároveň je to ale důkaz, že existuje minimálně jeden podnikatel, který si troufne v systému zdejších dotací tvrdit, že dokáže zajistit dopravu levněji než České dráhy.


Foto: Evropská komise
Na středních školách odstartovaly přijímací zkoušky, píše Právo. Dvě třetiny škol je však vůbec pořádat nebudou. Děti berou jen podle známek, sdělila mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumila Beranová. Kvůli slabým populačním ročníkům se totiž hlásí rok od roku méně žáků a ředitelé si nemohou příliš vybírat. Převis uchazečů už mají jen gymnázia a výběrové střední školy. Na úbytek dětí nejvíce doplácejí učiliště, i děti s horšími studijními výsledky totiž chtějí na obor s maturitou. Kvůli ekonomické krizi není zájem o sklářské a strojírenské školy, dětem se nechce do oborů, které se nyní jeví jako neperspektivní. Nárůst počtu uchazečů naopak zaznamenávají v potravinářství a stavebnictví. Například ve Světlé nad Sázavou nenastoupil v září do sklářských oborů ani jeden žák, v krizi je i nejstarší evropská sklářská škola v Kamenickém Šenově.


Firmy smí od prosince loňského roku kácet vzrostlé stromy bez povolení. Podle Hospodářských novin za to může chyba v novele zákona o životním prostředí. Dosud prý mohly takto vzrostlé stromy kácet jen občané. Po novele už podle mluvčí ministerstva životního prostředí Evy Veverkové zákon nerozlišuje režim kácení mezi fyzickými a právnickými osobami. Chyba se podle listu do novely dostala v balíku pozměňovacích návrhů. Nechtěná změna je výhodná především pro firmy, které chtějí na svých pozemcích stavět, tedy například sítě supermarketů a developery. Ministerstvo už prý má přichystanou vyhlášku, která má situaci napravit, respektive zamezit kácení vzrostlejších stromů. Vyhláška by občanům i firmám umožnila kácet stromy jen do 60 centimetrů v obvodu, zatím ale není jisté, odkdy by měla platit, uvádí deník.


Porto Háje,  zdroj: Helika
V pražských Hájích má vyrůst nejvyšší český mrakodrap. Podle Hospodářských novin má být vysoký až 120 metrů. Má mít 31 podlaží a bude součástí administrativně - obchodního komplexu. Náklady na stavbu se odhadují na 4 miliardy korun. Projekt však zajím nemá pravomocné povolení. V Praze se však záměry na výstavbu mrakodrapů setkávají s odporem. Podle architektů však má věžák v Hájích vytvořit novou dominantu a výškovou budovu si tam přeje i magistrát. Háje však nejsou zavedené jako kancelářská ani nákupní adresa. Je to ambiciózní projekt. Podle analytiků letos vzroste neobsazenost kanceláří v Praze na 14 procent. V dalších letech by však měla klesat, protože nové prostory se skoro nestaví a právě na to možná sází i Háje.


Dominik Hašek  (druhý zprava),  foto: ČTK
Neuvěřitelný příběh hokejového brankáře Dominika Haška se naplnil, uvádí Lidové noviny. Muž, který v NHL posbíral snad všechny trofeje, se ve čtvrtek večer dočkal mistrovského titulu v dresu Pardubic. A to ve svých 45 letech. První zápas za Pardubice sehrál populární 'Dominátor' v roce 1981. V té době ze současného kádru Pardubic ještě nebylo na světě 23 hokejistů. Hašek v posledních letech několikrát ohlásil konec kariéry, ale hokej mu natolik chyběl, že se pokaždé na led vrátil. Naposledy loni v létě. Leckdo se jeho nápadu vzhledem k pokročilejšímu věku vysmíval. Jenže on na sobě tvrdě pracoval a svým přístupem celý pardubický tým strhl, především pak v play off, k nevídaným výkonům. Pardubice vyhrály posledních 12 zápasů a Hašek předváděl neuvěřitelné výkony.