Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministerstvo financí odmítlo amnestii za daňové úniky, uvedly Lidové noviny. Neplacení daní nadále zůstane bez výjimky trestným činem. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že nechce vytvářet zvláštní výhody pro neplatiče a dát tak signál, že neplatit daně se vyplácí.

Ministerstvo financí odmítlo amnestii za daňové úniky, uvedly Lidové noviny. Neplacení daní nadále zůstane bez výjimky trestným činem. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že nechce vytvářet zvláštní výhody pro neplatiče a dát tak signál, že neplatit daně se vyplácí. Původně o amnestii ministerští úředníci uvažovali proto, aby státní pokladna získala neplánovaný příjem. Podle odhadů si totiž Češi do daňových rájů ulili až desítky miliard korun. Itálie, která daňovou amnestii vyhlásila, očekává, že tak získá až miliardy eur. V Česku je ale nadále daňový únik trestný. Neplatičům hrozí kromě doplacení daně a penále i trestní stíhání. Daňové úřady prověřují platby až tři roky do minulosti. Nový daňový řád, který začne platit od r. 2011, by ale tuto praxi mohl změnit. Lidem by měl umožnit, aby se k nezaplacené dani přiznali až deset let zpětně a po jejím doplacení se vyhnuli trestnímu stíhání, píší Lidové noviny.


Milan Kindl
Právníci, kteří nechvalně proslavili plzeňskou právnickou fakultu, chtějí nyní získat miliony od elektrárenské společnosti ČEZ. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Bývalý děkan Milan Kindl, který proslul rozdáváním právnických titulů vlivným lidem, a exministr spravedlnosti Pavel Němec, sám absolvent plzeňských práv, který má podíl na kauze bývalého lidoveckého šéfa Jiřího Čunka, se spojili a ucházejí se o podíl na obří zakázce za celkem za 400 milionů korun. Jejich právní kanceláře chtějí ČEZu poskytovat právní služby. Podle deníku mají slušné šance na úspěch. Pro kancelář exministra Němce by to byla jen další z mnoha státních zakázek. Dokud ale nebylo uzavřeno výběrové řízení, nechce se k celé záležitosti vyjadřovat. Milana Kindla jako svého partnera si pro tento tendr vybral prý proto, že Kindl je uznávaný právník a celá aféra na plzeňských právech byla podle Pavla Němce uměle nafouknutá.


ODS představila ironizující volební kampaň Masky,  na snímku Petr Nečas  (vlevo) a Ivan Langer,  foto: www.ods.cz
Kontroverzní lobbista Marek Dalík se nebude podílet na volební kampani ODS. Uvádí to deník Právo. Šéf volebního štábu Ivan Langer ho sice ještě na začátku letošního roku vyzval, aby se stal spolutvůrcem kampaně, s Petrem Nečasem jako novým volebním lídrem občanských demokratů však už spolupráce možná nebude. Nečas se minulý týden od Dalíka zcela distancoval, když prohlásil, že Dalík už několik měsíců nespolupracuje na kampani a to se nezmění. Ani podle prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky nemá strana s Dalíkem nic společného. "S tím, že Dalík je kamarád Topolánka, se asi těžko dá něco dělat," podotkl přitom Vodrážka. Sám Dalík loni uvedl, že se stahuje do ústraní a zvažuje i odchod z Česka, uzavírá Právo.


Lidové noviny komentují spory kolem zaměstnaneckých benefitů. Firmy je musejí v době krize omezovat. Škrtají tak třinácté platy nebo jazykové kurzy pro zaměstnance. Nejčastějším a zatím neotřesitelným benefitem jsou ale stravenky. Pro zaměstnavatele jsou výhodné z daňových důvodů. Zaměstnanci by možná místo nich ocenili pár stovek navíc, restauratérská lobby však o rušení stravenek nechce ani slyšet. Jako by stravenky byly součástí Listiny základních práv a svobod. Co takhle daňově zvýhodnit třeba pivo? Byla by to podpora tradičního výrobku a takové pivenky by na volebních plakátech levicových populistů vypadaly lákavě, píší Lidové noviny.


Americké velvyslanectví v Praze se zřejmě konečně dočká ambasadora. Do jeho čela bude podle informací deníku Právo vyslán nový šéf se statutem "úřadující velvyslanec". Diplomat tak nebude potřebovat obvyklé schválení Senátem USA. V současné době v Praze v pozici chargé d´affaires působí Mary Thompson-Jonesová, která má svou misi ukončit v květnu. Velvyslanec Richard Graber, jmenovaný ještě předchozím prezidentem Georgem Bushem, odjel z Prahy loni 20. ledna, v den inaugurace Baracka Obamy.


Podle Mladé fronty Dnes se hitem stává prodej krevní plazmy nebo vajíček. Ve druhém případě jde o celkem bolestivý zákrok, který musí žena podstoupit, dostane však patnáct tisíc korun. A to je důvod, proč se na něj ženy vydávají stále častěji. Svědčí o tom i rozsáhlé diskuse na internetu, kde si ženy vyměňují tipy, kde se tento zákrok provádí. Stejně lákavé je i dárcovství krevní plazmy. Za jeden odběr ve specializovaných centrech je odměna několik set korun. Lékaři sice varují, že častými odběry si mohou lidé poškodit zdraví, někteří "dárci" ale přicházejí každý týden. V poslední době se prodávají i vlasy. Jejich výkupu se daří i kvůli módě prodlužování vlasů. Za dlouhý cop lze získat i několik tisíc korun, upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Mladá fronta Dnes informuje o výběrovém řízení na post generálního ředitele Národní galerie v Praze. Uchazeči se do něj mohli hlásit až do 31. března, celkem se jich podle deníku o post po Milanu Knížákovi bude ucházet osm. Jsou mezi nimi například kunsthistorik Jiří Fait, současný ředitel sbírek starého umění NG Vít Vlnas nebo ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný. Přihlášku naopak nepodali rektor pražské VŠUP Pavel Liška ni ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma, přestože je k tomu ministr kultury Václav Riedlbauch sám vyzval. Vzhledem k nízkému počtu uchazečů rozhodne komise o novém řediteli už v půlce dubna, za jediný den. Ministr se však jejím doporučením nemusí řídit. Milan Knížák konkurz nechtěl zatím komentovat, vzkázal, že ke svému nástupci se vyjádří, až bude znát jeho jméno.


Hospodářské noviny upozorňují na nový festival Divadelní svět Brno. Ten ve svém prvním ročníku uvede mimo jiné kompletní dramatickou tvorbu Václava Havla. Týdenní přehlídka začne 11. června a má na programu zhruba stovku představení. Vystoupí tu i zahraniční soubory z Polska, Maďarska, Slovenska, Ruska, Chile nebo Jižní Koreje. V příštím ročníku se festival zaměří na tvorbu britského dramatika Petere Brooka. Přehlídku doprovodí i pouliční akce v centru Brna.


Lázně Luhačovice,  foto: CzechTourism
České lázně se podle Mladé fronty Dnes chtějí spojit, a společně tak proniknout mezi elitu do UNESCO. Ministerstvo kultury chce na tento prestižní Seznam světového kulturního dědictví dostat lázně Luhačovice, největší moravské lázně však na to samy šanci nemají. Odborníci UNESCO už předloni doporučili, aby se Luhačovičtí spojili s dalšími lázněmi a kandidovali společně. V úvahu připadají například lázně v belgickém Spa nebo německý Baden-Baden. Počítá se i s možností zapojení západočeských lázní, které by při samostatné kandidatuře měly stejný problém jako Luhačovice. Horkým favoritem na nejbližší zápis do seznamu je ale česko-slovenská nominace velkomoravských památek Mikulčic a Kopčan. Památkáři doufají, že UNESCO by tuto unikátní archeologickou a stavební památku z dob raného křesťanství na Moravě mohlo vyhlásit v r. 2013, tedy k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů.