Přehled tisku

Šéf ODS Mirek Topolánek
0:00
/
0:00

V Občanské demokratické straně sílí podle komentáře Lidových novin touha zbavit se úplně svého předsedy Mirka Topolánka. Dvojkolejnost vedení, které se obává současný volební lídr strany Petr Nečas, totiž občanským demokratům škodí. Je to vidět například na potížích, které vznikají při komunikaci s předsedou vlády Janem Fischerem.

Mirek Topolánek
V Občanské demokratické straně sílí podle komentáře Lidových novin touha zbavit se úplně svého předsedy Mirka Topolánka. Dvojkolejnost vedení, které se obává současný volební lídr strany Petr Nečas, totiž občanským demokratům škodí. Je to vidět například na potížích, které vznikají při komunikaci s předsedou vlády Janem Fischerem. Topolánek podle deníku ale svým setrváním v čele strany především usnadňuje předvolební kampaň sociální demokracii. Po událostech minulého týdne je těžko představitelné, že by mohl v čele strany zůstat. Je to pro něj bezesporu těžká situace, píší Lidové noviny, přesto by pro všechny zúčastněné bylo nejlepší, kdyby teď sám odešel.


Barack Obama a Dmitrij Medveděv,  foto: www.kremlin.ru
Pražský summit prezidentů Obamy a Medvěděva se blíží, jak ale informuje deník Právo, policejní šéfové jsou místo jeho příprav na dovolené. Pracovníci prezidentské kanceláře ani zástupci české policie dosud neznají bližší okolnosti schůzky prezidentů Spojených států a Ruska, kteří by měli právě v Praze 8. dubna podepsat novou americko-ruskou smlouvu o jaderném odzbrojení. Akce, která si vyžádá rozsáhlá bezpečnostní opatření a omezí život v metropoli, se tak zatím nemůže chystat. Navíc na dovolenou minulý týden nastoupil ředitel ochranné služby František Snopek, vrátit se má až tři dny před schůzkou. Jeho lidé přitom budou mít na starosti bezpečnost obou státníků. Dovolenou čerpá i ředitel pražské policie Martin Červíček. Už v úterý se ale v Praze scházejí členové přípravného týmu Bílého domu, kteří mají spolu s kolegy z Ruska za úkol připravit hladký průběh summitu. Součástí bezpečnostních opatření budou i gripeny, které budou během návštěvy chránit vzdušný prostor Česka, upozorňuje deník.


Kryl soudce Karel Vaš vraždu? - ptá se Mladá fronta Dnes. Z nově objevených dokumentů totiž vychází najevo, že prokurátor Vaš, který poslal na šibenici generála Heliodora Píku, v r. 1949 za podivných okolností osvobodil příslušníka komunistické bezpečnosti Antonína Kocánka. Ten měl z osobních důvodů v Nové Pace zastřelit svého známého Karla Ottu. Přestože incident měl řadu přímých svědků a novopacká policie jej velmi detailně vyšetřila, Vaš jako předseda senátu Vrchního vojenského soudu v Praze Kocánka osvobodil pro nedostatek důkazů. Tehdejší vysocí funkcionáři zřejmě potřebovali celý případ zamést pod koberec. Kauza vyšla nyní najevo při přípravě dalšího dílu televizního seriálu Přísně tajné vraždy. Zda bude Vaš za tento svůj postup souzen, není dosud jasné, píše Mladá fronta Dnes.


Navýšení českého kontingentu v Afghánistánu je striktně vnitřní věcí ČR. Podle deníku Právo to v pondělí v Praze prohlásil velitel NATO James Stavridis. Během své návštěvy Česka pochválil vynikající úroveň českých instruktorů. Připomněl také, že v uplynulých devíti měsících naprostá většina zemí koalice posílila své kontingenty. Podle ministra obrany Martina Bartáka je rok 2010 pro posílení naší účasti v Afghánistánu klíčový. Pokud se ale podaří počet českých vojáků zvýšit, bude to na poslední chvíli. I kdyby sněmovna navýšení odsouhlasila v dubnu, přijdou další čeští vojáci do země stejně až v druhé polovině roku. Proti navýšení kontingentu přitom je sociální demokracie.


Speciální protiteroristický koš v pražském metru,  foto: ČTK
Bombový útok, k němuž došlo v pondělí v moskevském metru, má podle Lidových novin dopad i v Praze. Pražští strážnici v souvislosti s masakrem totiž začali důsledněji kontrolovat zdejší metro. Dopravní podnik shodou okolností již také v minulých dnech začal s instalací speciálních protiteroristických košů, jimiž jsou zatím vybaveny některé stanice. Odpadkové koše byly z pražské podzemky odstraněny po útocích v New Yorku z 11. září 2001 z obav, že by v nich mohly být uloženy výbušniny. Nové koše utlumí výbuch nebo ho usměrní ke stropu. Sníží se tak riziko zranění cestujících. Před případným teroristickým útokem chrání cestující v metru i protichemický systém, který je ve zkušebním provozu, píší Lidové noviny.


Mezi neonacisty je stále více vysokoškoláků. Podle Hospodářských novin loňské tažení proti českým neonacistům má nečekaný vedlejší produkt: statistika ukázala, že neplatí zažitý mýtus, podle kterého jsou čeští ultrapravicoví radikálové pouze nevzdělanci. Podle dosud nepublikované zprávy ministerstva vnitra za rok 2009 počet pachatelů s vysokoškolským vzděláním narostl o 133 procent. Mezi zatčenými extremisty přibyli i středoškoláci.


Foto: Evropská komise
Češi podle vědců představují genetický střed Evropy. Informují o tom Hospodářské noviny. Vědci ze soukromé laboratoře Genomac a Ústavu soudního lékařství v Berlíně prozkoumali od roku 2006 geny téměř dvou tisíc českých mužů a dospěli k závěru, že obyvatele Česka lze současně charakterizovat jako genetický střed Evropy. Česká populace je rozdělena na dvě hlavní linie původu, západoevropskou a východoevropskou, tedy slovanskou. Kromě toho jsou v českých genech zastoupeny i středomořská a skandinávská linie. Studie vyjde v dubnovém čísle časopisu Forensic Science International.


Testy z češtiny ohlídá policie, uvádějí Lidové noviny. Deník připomíná, že už déle než rok skládají cizinci, kteří chtějí žít v Česku, povinné zkoušky z češtiny. Tato zkouška měla být receptem na spolehlivou integraci menšin. Místo toho se ale kolem jazykových testů pro imigranty rojí podvody. Přiznávají to i jazykové školy, ve kterých lze certifikát získat, píše deník. Kvůli podvodům nyní bude u přezkušování kromě komise učitelů hlídkovat také cizinecká policie. Policisté totiž spíše než učitelé nebo úředníci v jazykových školách poznají například, zda se uchazeč o zkoušku prezentuje padělaným nebo pravým dokladem totožnosti. S účastí cizinecké policie už začali ve východních Čechách. Další školy o ni už projevily zájem. Kvůli podezřelým testům už také padly tři desítky trestních oznámení, píší Lidové noviny.