Přehled tisku

dusik_jan.jpg
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes komentuje odchod ministra životního prostředí Jana Dusíka z funkce. Podle deníku se zachoval zásadově a zároveň prakticky. Zásadově proto, že boj za to, aby elektrárna Prunéřov i všechny další byly co nejšetrnější, patří k jeho práci. Ať to stojí, co to stojí.

Mladá fronta Dnes komentuje odchod ministra životního prostředí Jana Dusíka z funkce. Podle deníku se zachoval zásadově a zároveň prakticky. Zásadově proto, že boj za to, aby elektrárna Prunéřov i všechny další byly co nejšetrnější, patří k jeho práci. Ať to stojí, co to stojí. Pokud s tím premiér nesouhlasí, ministr se musí buď podřídit, nebo odejít. A Dusík odešel. Zachoval se ale i chytře. Jeho odchodem z vlády krátce před volbami totiž on ani jeho strana nic neztrácejí. Jeho jasným postojem v přímém přenosu naopak získávají body u voličů. Ekologové ukázali, že se nebudou plazit před společností ČEZ. To je přeci kampaň jako břitva, píše Mladá fronta Dnes. A zelené to nestálo ani haléř.


Politici nechtějí podporovat "vynášení" informací ze svých úřadů, píše se v komentáři Lidových novin. Autor tak poukazuje na nedávný případ, kdy redaktor Mladé fronty Dnes získal na pražském magistrátě informace o tom, že tamní úředníci zametají pod koberec dopravní přestupky vlivných osobností i jejich příbuzných. Když pak s touto informací konfrontoval vedoucího odboru, ten zareagoval slovy: "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší. Obvykle tito lidé končí jako Jidáš." Magistrát sice poté zbavil tohoto úředníka funkce, pátrání po "kryse" ale nepolevuje. "Práskání ve veřejném zájmu" je u nás riskantní. Stačí si vzpomenout, jak skončil Jan Kubice, který ve své zprávě kritizoval prorůstání organizovaného zločinu do vysoké politiky. O pozitivní udavače zkrátka nemají čeští politici zájem, soudí Lidové noviny.


Foto: ČTK
Právo se vrací k nedávnému útoku na domek romské rodiny na kraji Ostravy. Napjatou atmosféru kolem této kauzy nyní ještě vyostřila senátorka Liana Janáčková, která je zároveň starostkou městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, kde k útoku došlo. Janáčková rozeslala do médií prohlášení, kde napsala, že postižená romská rodina si podle místních Romů chtěla obstarat důkaz o tom, že je v Česku diskriminovaná, aby získala azyl v Kanadě. Starostka je přesvědčená, že v žádném případě nešlo o extremistickou akci s rasistickým podtextem. Zároveň označila rodinu, která městu dluží peníze za obecní byt, za problémovou. Otec rodiny, jehož nezletilá dcera při útoku zápalnou lahví málem přišla o život, chce na starostku za její výroky podat trestní oznámení.


foto: ČTK
Mladá fronta Dnes přináší dalších ze svých pokusů, kdy její reportéři inkognito pronikli do určitých prostředí, aby je mohli poznat zevnitř. Tentokrát se jeden z nich stal na deset měsíců členem sociální demokracie a v deníku zveřejňuje praktiky strany například při účelovém nabírání černých duší, tedy nových členů, kteří mají před volbami posílit vliv jedné stranické kliky na úkor jiné. Martinu Vokáčovi se inkognito podařilo proniknout do místní organizace na Praze 7, kde právě zuří boj o moc. A jde o to, které z obou klik se podaří přivést více nových členů. Jejich přijetí do strany je prakticky jediný den, kdy musí být fyzicky přítomni na schůzi, později je už zpravidla nikdo neuvidí. Adepti členství přitom při vstupním pohovoru musí odpovědět na otázku, proč chtějí do ČSSD vstoupit. Jenže někteří nejsou schopni odpovědět ani na to. Často odpovídají jako přes kopírák, píše deník, přijati jsou ale všichni. Vedení celopražské ČSSD ale popírá, že by se v jakékoli organizaci černé duše nabíraly.


Foto: Evropská komise
V Česku se začne testovat nový způsob léčby rakoviny, výzkumu ale chybí víc peněz. Jde o vakcínu, od které si onkologové slibují, že dokáže "zmrazit" rozvoj nádoru v těle nebo rakovinotvorné buňky dokonce úplně zničit. Vědci z pražské nemocnice v Motole na ní pracují od r. 1994. Nyní dosáhli povolení, aby ji mohli začít zkoušet na lidských pacientech. Klinická studie potrvá pět let a je do ní zařazeno šedesát pacientů. Pokud se vakcína ukáže jako úspěšná, mohla by kromě stávajících onkologických pacientů chránit i ty, kteří karcinom již prodělali a hrozí, že se by se mohl vrátit znovu. Další objev českých vědců v boji s rakovinou je starý sotva pár dní. Výzkumníci odhalili molekuly, které jsou zodpovědné za růst tumoru. Další výzkum ale vyžaduje nákladné studie. "Jsou to poznatky, kterých se teď musí chopit farmaceutický průmysl. U nás ale bohužel nemáme firmy, které by to byly schopny zaplatit,"říká Čestmír Vlček z Akademie věd ČR, který se na objevu podílel. Vědcům teď nezbývá než doufat, že si jejich objevu všimne někdo ze zahraničí.


Ruské úřady brání Zdeňku Hromádkovi jet do Ruska za svou dcerou, uvádějí Lidové noviny. Dcerku tam před rokem unesla její matka, přestože ji české soudy svěřily otci. Ani dívka nesmí z Ruska pryč, ruské úřady jí zakázaly výjezd ze země. Otec ji viděl naposledy o vánocích, kdy jí mohl v Rusku předat dárky. Od té doby se tam nemůže dostat. Ruský konzulát v Praze ani ruské ministerstvo zahraničí neodpovídají na jeho žádosti o vízum, a tím mu setkání s dcerou znemožňují. Situaci v boji o práva své dcery mu nyní komplikuje i rozhodnutí Vrchního soudu v Moskvě, který zamítl Hromádkovo odvolání. Znamená to, že ruské soudy v rozporu s dvoustrannou smlouvou neakceptují rozhodnutí českých soudů o tom, že má dívka žít s otcem. Zdeněk Hromádka se nyní obrací do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva. Do případu by se mohl vložit i ministr zahraničí Jan Kohout. Mohl by kontaktovat svého ruského resortního kolegu. "Pomáháme panu Hromádkovi všemu dostupnými diplomatickými prostředky,"říká mluvčí ministerstva Jiří Beneš. Jak přesně ale specifikovat nechtěl, uzavírají Lidové noviny.


Ctirad a Josef Mašínovi s Milanem Paumerem
Poslanci opět stopli návrh na státní vyznamenání pro bratry Mašíny, píše deník Právo. Podvýbor sněmovny ve čtvrtek posoudil seznam 47 jmen, která navrhli občané a občanská sdružení na státní vyznamenání k 28. říjnu. Je na něm řada perzekvovaných lidí, ale také například zakladatelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová nebo prezidentka sdružení Bílý kruh bezpečí Petra Vitoušová, zakladatel babyboxů Ludvík Hess a také kardiochirurg z pražského IKEMu Jan Pirk. Sítem naopak neprošel zesnulý architekt Jan Kaplický, autor návrhu na novou budovu Národní knihovny. Velkým odpůrcem blobu byl právě prezident Václav Klaus, který státní vyznamenání 28. října tradičně uděluje. Prezident rozhoduje o oceněních sám, na doporučení sněmovny nemusí brát ohled, uvádí Právo.