Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deník Právo spekuluje o nových tvářích, které by se mohly objevit na kandidátkách velkých stran v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. List píše výhradně o populárních ministrech z Fischerovy vlády, včetně samotného premiéra. Nestranický kabinet se totiž mezi lidmi těší velké oblibě a politické strany zvažují, zda do už připravených kandidátek pro jarní volby nesáhnout a nenabídnout některým ministrům kandidaturu do parlamentu.

Deník Právo spekuluje o nových tvářích, které by se mohly objevit na kandidátkách velkých stran v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. List píše výhradně o populárních ministrech z Fischerovy vlády, včetně samotného premiéra. Nestranický kabinet se totiž mezi lidmi těší velké oblibě a politické strany zvažují, zda do už připravených kandidátek pro jarní volby nesáhnout a nenabídnout některým ministrům kandidaturu do parlamentu. Podle deníku Právo prý ODS stojí o ministry obrany a dopravy Martina Bartáka a Gustava Slamečku, spekuluje se i o Daniele Kovářové z resortu spravedlnosti. Své řady možná pro nadcházející volby posílí i ČSSD, která by údajně ráda viděla v čele některého z krajů ministra vnitra Martina Pecinu. Pozadu prý není ani TOP 09. Ta by podle deníku Právoúdajně chtěla uvítat šéfa státních financí Eduarda Janotu.


Mirek Topolánek
Do sněmovny míří přes nejkatoličtější kraj v zemi. Stojí v čele kandidátky na jihu Moravy. Zároveň stojí šéf ODS Mirek Topolánek před soudem. Čtyři měsíce před volbami se rozvádí. A to trápí tamní občanské demokraty, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní tamní mají obavy, aby rozvod lídra neodradil část konzervativních voličů. A navíc to vypadá, že rozvod s manželkou Pavlou neproběhne úplně hladce. "Nevybral si právě vhodnou dobu na rozvod. Je jasné, že řešíme, jestli nám to neublíží, protože věřících lidí je tady mnohem víc než jinde," uvedl člen krajského vedení ODS. A jeho slova potvrdilo několik dalších straníků. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že rozvod je pro Topolánka mnohem lepší řešení než současná situace, kdy ženatý předseda konzervativní strany "žije na hromádce" s partnerkou Lucií Talmanovou, s níž má nemanželského syna Nicolase. Všichni se přejí, aby se Topolánek aspoň rozvedl tiše a rychle. "A do voleb to bude zapomenuto," podotkl podle Mladé fronty Dnes další z členů ODS.


Vládní komise, kterou sestavil premiér Fischer, se podle Mladé fronty Dnes shodla na principech nového odměňování státních manažerů. Celková roční odměna ředitele firmy tak má být například srovnatelná s podnikem obdobné velikosti v Česku. Nová pravidla by měla začít platit po schválení vládou už v příštích měsících. Deník dále uvádí, že pravděpodobně bude také zrušen motivační akciový program, který v současné době existuje v energetické společnosti ČEZ. Zde si od roku 2001 manažeři a dříve i členové dozorčí rady rozdělili přes 1,5 procenta všech akcií firmy, informuje list. Komise nemá ale přesně určit výšku platů v jednotlivých podnicích. "Vytvoříme principy, na jejich základě se budou s novými manažery uzavírat smlouvy," uvedl člen platové komise Michal Frankl. Pravidlem by tak mělo být, že se odměna šéfů bude skládat ze čtyř složek. Jednou z nich má být pevný měsíční plat, který nebude moci přesáhnout zhruba polovinu celkové roční odměny. Další součástí má být roční plat závislý na výsledcích podniku a střednědobá odměna s výhledem na tři až pět let. "Jen malé procento budou další benefity jako je například služební auto, životní kapitálová pojistka, či peníze, které jsou manažerovi vyplaceny po jeho odchodu z firmy," uvedla Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny píší o návrhu poslanců ČSSD, KDU a zelených, který by měl vést ke zrušení tzv. anonymních akcií. Takové cenné papíry umožňují, aby vlastnictví firmy bylo anonymní a společnost nemusela zveřejňovat totožnost majitele. Nová legislativa by mohla situaci alespoň částečně zlepšit. Anonymita vlastníků podle Lidových noviny problém zejména při vypisování veřejných zakázek. Deník uvádí jeden příklad za všechny - aféru s předraženou pražskou Opencard. Nikdo totiž neví, kdo vlastní firmu, která karty provozuje. Teoreticky to mohou být i radní, kteří kontroverzní projekt schválili, upozorňují Lidové noviny.


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chystá novou strategii kontroly veřejných zakázek. S odvoláním na vyjádření šéfa úřadu Petra Rafaje to uvedly Hospodářské noviny. Koncepce například počítá s plošným zavedením kaucí u firem, které podávají stížnosti k prošetření soutěže. Dnes za podnět stěžovatel neplatí přitom nic. Plošné zavedení kaucí ve výši 10.000 až 100.000 korun ale považuje Petr Rafaj za nezbytné. "Neúspěšné firmy často podávají podnět k prošetření soutěže jen proto, aby mohly vyhrožovat zadavateli a v podstatě od něj vymáhají výpalné," tvrdí Petr Rafaj s tím, že neoprávněné stížnosti jsou největším problémem zakázek. Podle šéfa lesnické firmy CE Wood Ivana Doubravy, která vede se státem velké spory kvůli tendrům, mnohé společnosti mít na kauci přitom nebudou. Pochybnosti o správnosti této koncepce má také šéf České asociace pro soutěžní právo Radek Pokorný. Ten uvedl, že na plošné zavedení kaucí doplatí malé a střední firmy. Kompletní strategii plánuje zpracovat Petr Rafaj do měsíce, když také připouští, že by mohlo pomoci i publikování průběhů tendrů na internetu a zveřejňování členů výběrových komisí při velkých zakázkách.


Plzeňská právnická fakulta může konečně začít odebírat tituly absolventům. Západočeská univerzita chce vzít diplomy těm, kteří je získali v rozporu s předpisy. Podklady už má připravené u šesti lidí, kteří podváděli. Rektor univerzity žádná jména nepotvrdil. Lidové noviny spekulují třeba o bývalém proděkanovi plzeňských práv Ivanu Tomažičovi. Je ale pravděpodobné, že odebráním titulů to asi neskončí a první šestice hříšníků se nejspíš bude chtít soudit, usuzují Lidové noviny.


Foto: Evropská komise
"Neradujme se zbytečně" - hlásá titulek jedné z poznámek v deníku Právo. Jeho autor, sociolog Jan Keller, píše: Evropští statistici vydali v Bruselu zprávu, která potvrzuje, že v České republice žije ze všech zemí Evropy nejméně lidí pod hranicí bídy. Ještě dříve, než to začnou někteří politici vydávat za další důkaz rozmařilosti našeho sociálního státu, anebo než začnou tvrdit, že právě díky nim se nám žije tak dobře, je třeba uvést věci na pravou míru. Hranice chudoby se stanoví v závislosti na příjmu domácnosti a na počtu jejích členů. Příslušný koeficient navíc zohledňuje věk dětí. Výsledný údaj nevypovídá o tom, jak dobře si společnost žije. Pokud bychom například každé domácnosti v určité zemi přidali milion korun, podíl lidí žijících pod hranicí bídy by se v této zemi nezměnil. Nezměnilo by se ani její pořadí z hlediska celé Evropy, upozorňuje Jan Keller v deníku Právo.


V loňské podzimní lovecké sezoně byli v Česku zastřeleni dva lidé a pět dalších utrpělo střelná zranění, informují Hospodářské noviny. Policisté podle listu také mezi myslivci zaznamenali jedno slovní i fyzické napadení a při honech přistihli celkem 35 myslivců, kteří byli pod vlivem alkoholu. Při kontrolách zjistili celkem 67 přestupků, píší Hospodářské noviny.