Přehled tisku

Illustrationsfoto
0:00
/
0:00

Policie podle Lidových novin hledá cestu, jak řidičům při dechových zkouškách tolerovat minimální množství alkoholu. Nyní platný zákon, který žádný alkohol nepřipouští, ale měnit nechce. "Asi by to nebylo dobré. Budeme ale hledat jakékoli jiné řešení tohoto problému,"řekl listu šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Policie podle Lidových novin hledá cestu, jak řidičům při dechových zkouškách tolerovat minimální množství alkoholu. Nyní platný zákon, který žádný alkohol nepřipouští, ale měnit nechce. "Asi by to nebylo dobré. Budeme ale hledat jakékoli jiné řešení tohoto problému,"řekl listu šéf dopravní policie Leoš Tržil. Konkrétní ale nebyl. Podle deníku by se tolerance mohla týkat hranice do 0,24 promile, což je prý hodnota, kterou má v krvi dospělý muž asi půl hodiny po vypití jednoho desetistupňového piva. Od ledna zavedla dopravní policie povinnou dechovou zkoušku u každé silniční kontroly, tento krok už našel své zastánce i kritiky. K zavedení tolerance chce údajně policie přistoupit nejdříve na konci ledna. V té době totiž bude mít k dispozici první výsledky častějších kontrol na alkohol. Hodlá tak zjistit, jaký podíl tvoří právě případy s malým množstvím alkoholu do 0,24 promile. "Musíme mít představu, kolik takových případů vůbec je. Teprve potom bychom začali řešit nějaká konkrétní opatření," cituje list Leoše Tržila. Vzhledem k jasnému znění zákona by však nestačil k toleranci ani interní pokyn hlídkám, uvedl deník. Policie tak podle Lidových novin "připravuje šalamounské řešení" - pomoci by ji prý měl Český meteorologický institut, který testuje přístroje na měření alkoholu. Mohl by uvést, že naměřená hodnota pod 0,24 promile není průkazná. Pak by teprve mohl následovat zmíněný pokyn dopravním policistům.


Bývalá policistka cizinecké policie Radka Kadlecová z Karlových Varů, která byla odsouzena za braní úplatků, dostala milost prezidenta Václava Klause. Nemusí tak nastoupit dvouletý trest odnětí svobody, ke kterému byla odsouzena, uvádí deník Právo. "Prezident Radce Kadlecové prominul trest odnětí svobody v trvání dvou let. Přihlédl k zárukám mnoha žadatelů včetně starosty z místa bydliště a k zdravotnímu stavu odsouzené," uvedl na svých webových stránkách Pražský hrad. Milost Kadlecové udělila hlava státu pod podmínkou, že se v průběhu následujících dvou let nedopustí dalšího úmyslného trestného činu. "Já jsem za ni žádné záruky nedával. Pouze jsem popsal její rodinné poměry, jak vyrůstala a jaký je současný stav. Více méně jsem to nechal na panu prezidentovi, aby posoudil, zda je možné jí dát milost,"řekl listu starosta Chyše Miroslav Dorňák. Dodal, že iniciativa přišla od švagra Kadlecové, který požádal vedení města, aby se k žádosti o milost vyjádřilo. Zastupitelům, které na základě žádosti švagra policistky starosta svolal, Kadlecová řekla, že se k trestné činnosti doznala pod nátlakem a že 140.000 korun, které u ní policie při domovní prohlídce našla, nejsou úplatky, ale peníze z prodeje auta. Policistka se podle soudu nechala uplácet cizinci za zvýhodnění při vyřizování agendy spojené s povolováním pobytů v ČR. Podle její vlastní výpovědi si měla od roku 2007 přijít na úplatcích na 145.000 korun.


MfDnes,  6.1.2010
Šéf vládní ochranky Lubomír Kvíčala, který po osmi letech ve své funkci končí, bilancuje svou kariéru v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Vzpomíná v něm na netradiční zážitky i na nepříjemné aféry, které se dotkly jeho Útvaru ochranné služby, například tolik diskutované ochranky manželky šéfa ODS Pavly Topolánkové. Kritici tehdy tvrdili, že vycvičení bodyguardi Pavlu Topolánkovou vozí do práce a na nákupy, přičemž ta už na ochranku neměla zákonný nárok. Lubomír Kvíčala to ale obhajuje svérázným způsobem. Podle něj aspoň mohli nasadit nováčky, kteří si tak vyzkoušeli práci naostro. Lubomír Kvíčala byl u návštěv tří amerických prezidentů v Česku. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnesříká, že se tito lidé v soukromí chovají úplně obyčejně, nejsou nijak odtažití či namyšlení, jsou zvyklí na srdečné a přátelské jednání. Barack Obama například podával ruku téměř každému, koho potkal, George Bush zase své české ochránce žertem zdravil česky. "Uměl ale jen povel, který se naučil kvůli vojenské přehlídce, takže na nás volal: Vojáci, pozor! Byli vidět, že to není žádný suchar," uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes končící šéf vládní ochranky Lubomír Kvíčala.


Hospodářské noviny informují, že před Vánoci se skupinka podvodníků pokusila ukrást z bankovních kont peníze velice primitivním, ale podle deníku nebezpečným způsobem. Pachatelé zfalšovali podpisy na platebních příkazech, ty pak hodili do sběrných boxů a čekali, zda pokus vyjde. Šlo o to, zda banka uvěří, že je podpis pravý. Podvodníci si ke svému pokusu vybrali manažery českých firem. Proč právě je? Důvod byl prostý - jejich podpisové vzory lze totiž dohledat na webových stránkách obchodního rejstříku, varují Hospodářské noviny. Minimálně dvěma případy se už podle listu policie zabývá v přípravném řízení.


vo co gou
Mladá fronta Dnes přináší speciální přílohu s přehledem všech středních škol a jejich oborů v daném kraji. Důvod je nasnadě - střední školy mají kvůli slabým ročníkům problém s naplněním kapacity. Jak píše deník Právo, žáky chtějí proto přijímat hlavně na základě vysvědčení. Například loni nabízely školy 150 tisíc volných míst, ale uchazečů bylo asi o 45 tisíc méně. Dobrou zprávou podle listu ale je, že zůstává v platnosti možnost podat až tři přihlášky na různé školy současně.


Lidové noviny píší o tom, že mezi sportovci a Českým olympijským výborem se před začátkem zimních olympijských her rozhořel spor. Důvodem je nedostatek akreditací pro doprovod sportovců. Například sjezdařský trenér Petr Záhrobský se rozčiluje, že minimum lidí v týmu je 3, jenže na olympiádu dostal jen dvě místa. Boj o akreditace pro doprovod sportovců provází každé hry, letos se ale nezvykle vyostřil. Nominace ještě není uzavřená, ale očekává se, že příští měsíc vyrazí do Vancouveru 80 až 90 českých sportovců. Jejich počet pak bude odpovídat i místům pro doprovod. Ani o jedno místo navíc, zdůrazňuje list. Přitom například lyžařskému svazu v současnosti chybějí tři až čtyři akreditace. "Je to problém. Pokud chceme mít výsledky, musí se to řešit. Zodpovědnost za to můžu nést jen do určité míry," tvrdí podle listu šéf svazu Lukáš Sobotka. Podle něj potíže způsobil i fakt, že původní pravidlo jeden sportovec = jedno místo pro doprovod v praxi nakonec neplatí. "Sportovců má jet 36, ale v doprovodu může být jen 34 lidí. Docela mě to překvapilo," diví se Sobotka. Příčinou je jedenáct míst, které z kvóty zabere olympijský štáb. Podle místopředsedy Českého olympijského výboru a šéfa české mise Františka Dvořáka to však není žádná novinka. "Kapacita her je omezená. Netěší nás to, ale nic s tím neuděláme," tvrdí podle Lidových novin funkcionář.