Přehled tisku

Jiří Paroubek
0:00
/
0:00

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se v poslední době viditelně snaží vystupovat vlídněji, konstatuje ve své poznámce Alexandr Mitrofanov z deníku Právo.

Jiří Paroubek
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se v poslední době viditelně snaží vystupovat vlídněji, konstatuje ve své poznámce Alexandr Mitrofanov z deníku Právo. Připomíná však, že se šéf ČSSD v nedělním diskusním pořadu televize Prima "vychloubal, že udělal českému Ústavnímu soudu a jeho předsedovi Pavlu Rychetskému (bývalý člen vlády za ČSSD) ostudu po celé Evropě, a to prostřednictvím lídrů socialistických stran, kteří nedávno jednali v Praze. Paroubek se občas označuje za presumptivního premiéra. Takže předpokládaný vysoký ústavní činitel ČR dává na odiv, že záměrně poškodil v zahraničí pověst jednoho z pilířů českém ústavnosti - Ústavního soudu. A to jen proto, že ÚS zrušil předčasné volby, v nichž Paroubek předpokládal vítězství své strany. Mimochodem, tu druhou dohodu o předčasných volbách zrušila sama sociální demokracie," upozorňuje v závěru své poznámky Alexandr Mitrofanov.


Milouš Jakeš při projevu na Červeném Hrádku,  zdroj: YouTube
Mladá fronta Dnes přináší na titulní straně dvacet let starý exkluzivní rozhovor, v němž čtyři studenti žurnalistiky v prosinci 1989 vyzpovídali Milouše Jakeše. Rozhovor s tehdy dva týdny sesazeným generálním tajemníkem KSČ je zajímavý tím, že nebyl zatím nikde publikován. Milouš Jakeš v rozhovoru otevřeně mluví o "chybách", kterých se komunistická strana dopustila, i o svém nečekaném vyloučení ze strany, které nedovedl pochopit. Už tehdy ale předvídal, že z politiky nadobro zmizí. Za největší chybu KSČ považuje skutečnost, že vládnoucí strana nedovolila existenci opozice a tím sama ztratila bojovnost. Politicky krajně necitlivým krokem bylo podle Milouše Jakeše také třeba zatčení Václava Havla. Na závěr interview Milouš Jakeš nevyloučil, že by mohl shrnout vzpomínky a sepsat paměti o své kariéře.


Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová prověří smlouvy na právní služby, které s jejím resortem uzavřela advokátní kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, a totéž zřejmě uloží vězeňské službě. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Ministryně Kovářová tak reagovala na sobotní informace listu, že kancelář Němec, Bláha, Navrátilová chce od vězeňské služby za listopad 750.000 korun za právní rady. "Tuto konkrétní smlouvu si nechám předložit a prozkoumám ji,"řekla ministryně Kovářová a dodala, že ministerstvo nechává prověřit všechny podobné smlouvy, a ty, které nejsou pro úřad výhodné, vypovídá. Mladá fronta Dnes uvedla, že Němcova kancelář má milionové zakázky od řady úřadů a institucí, které Pavel Němec ve veřejné funkci řídil nebo na které měl vliv. Státní instituce totiž podepsaly za Němcova působení nebo těsně po jeho odchodu smlouvu na právní služby s advokátem Jaromírem Bláhou. Když Pavel Němec opustil politiku, založil po dvou letech s Bláhou společnou advokátní kancelář, na kterou přešly všechny Bláhovy státní zakázky. Podle oslovených odborníků Němcův postup není moc etický, ale je legální. Zákon o střetu zájmů zakazuje ministrům podnikat, ale nijak je neomezuje v tom, co mohou dělat, když veřejnou funkci opustí, píše Mladá fronta Dnes.


Firma Fiat, která neuspěla v tendru České pošty na nákup dodávek v hodnotě 300 milionů korun, podala kvůli výběrovému řízení stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jak píší Hospodářské noviny, Česká pošta Fiat ze soutěže vyřadila kvůli právní kličce, vítězem tendru se stala firma podnikatele Antonína Charouze s dodávkami značky Ford. Pokud Fiat neuspěje se stížností u ÚOHS, je prý vedení firmy připraveno se soudit. Tendr na nákup dodávek za půl miliardy vyhlásila pošta před rokem, v podmínkách bylo, že auto by mělo uvézt nejméně 1600 kilogramů. To ale dokáže pouze Ford Tranzit, píše deník. Podle něj některé vozy jiných firem požadavek pošty nesplňovaly o pár desítek kilogramů. Když si zástupci Fiatu stěžovali, tehdejší ředitel pošty Petr Sedláček jim dal za pravdu. "Zadavatel námitky podrobně přezkoumal a rozhodl, že námitkám v plném rozsahu vyhovuje," napsal Sedláček v dopise. "Postup pošty se nelíbí nám, ani vedení centrály v Itálii," uvedl listu country manažer Fiatu Professional Vlastimil Čepička. Hospodářské noviny soudí, že Česká pošta vypsala tendr Antonínu Charouzovi na tělo.


Cizinci se podle deníku Právo bojí zkoušky z češtiny. Počet žadatelů o povolení k trvalému pobytu se výrazně snížil a důvodem je právě zkouška z českého jazyka, která je povinná už přibližně rok. Cizinci mají z testování znalosti češtiny strach, což stačilo k tomu, aby se uchytily podvodnické firmy. Ty nasazují dublery, kteří za cizince testy skládají. Ministerstvo vnitra si uvědomuje možnost korupce, a proto chystá rozsáhlá protikorupční školení všech 55 středisek, která přezkušování z češtiny nabízejí, píše deník Právo.


Jedno z největších sportovních klišé říká, že fotbal se hraje hlavně pro lidi. Má to však jeden háček. Názory obyčejných fanoušků v českém fotbale nikdo neposlouchá. Výjimkou je nový předseda disciplinární komise Jiří Golda, jakýsi nejvyšší fotbalový arbitr, před jehož názory se už z titulu jeho funkce uši zacpat nedají, píší v jedné ze svých poznámek Lidové noviny. Mladý právník neskrývá, že fotbal nikdy nehrál, není zatížený minulostí a s klubovými bafuňáři se nezná. Sám sebe považuje hlavně za fanouška, a proto se nebojí ukázat na největší nešvary. Golda sice také občas šlápl vedle, ale to hlavní mu vyšlo. Píchl do vosího hnízda a šéfové klubů začali remcat. Do jejich byznysu totiž začal šťourat člověk, o kterém vůbec nic nevěděli. Jak může soudit, když fotbal nikdy nehrál, upozorňovali. Omyl. Jednu z klíčových svazových funkcí konečně dostal člověk, který se na fotbalové nešvary dokáže dívat optikou obyčejných fanoušků - těch, pro které se přede fotbal hraje. A to může českému fotbalu jen prospět, uzavírá autor poznámky v Lidových novinách.


Česká státní hymna právě slaví výročí. Jak píše deník Právo, právě před 175 lety - 21. prosince 1834 - měla ve Stavovském divadle v Praze premiéru tzv. první národní fraška se zpěvem od Josefa Kajetána Tyla s hudbou Františka Škroupa. Jmenovala se Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Poprvé v ní zazněla vlastenecká píseň Kde domov můj. Tyl ani Škroup v té době nemohli tušit, že tato píseň se stane velmi populární a od prosince 1918 bude součástí československé hymny, připomíná deník Právo.


Narozdíl od předešlých let budou Vánoce chudší, zjistily Lidové noviny. Lidé si chtějí letos půjčovat mnohem méně, a když už se pro úvěr rozhodnou, pak na menší částku než dříve. Zatímco zadlužit se loni nad 30 tisíc korun plánovalo 19 procent dotázaných, letos si na stejnou sumu troufnou jen 2 procenta lidí. Snížila se také celková suma, kterou lidé za dárky utratí. Letošní krize však zřejmě výrazně prospěje charitám. Podle průzkumu Lidových novin dají lidé letos více peněz právě na dobročinné účely.