Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes přináší další informace k případu důstojníka zpravodajské služby BIS Vladimíra Palečka, který před pádem totalitního režimu pracoval v StB. Podle dokumentů v r. 1982 vydíral těhotnou ženu, aby donášela na otce svého dítěte a přinutila ho ke spolupráci s tajnou policií. Šlo přitom o vicekonzula portugalské ambasády, kde tato žena pracovala jako sekretářka.

Mladá fronta Dnes přináší další informace k případu důstojníka zpravodajské služby BIS Vladimíra Palečka, který před pádem totalitního režimu pracoval v StB. Podle dokumentů v r. 1982 vydíral těhotnou ženu, aby donášela na otce svého dítěte a přinutila ho ke spolupráci s tajnou policií. Šlo přitom o vicekonzula portugalské ambasády, kde tato žena pracovala jako sekretářka. Mladé frontě se podařilo ji vyhledat a žena potvrdila, že ji Paleček spolu se svým nadřízeným při mnohahodinovém výslechu psychicky týral, vyhrožoval jí, a donutil ji tak ke spolupráci. Paleček dostal po r. 1990 výjimku a i po 14 letech práce u StB mohl pracovat v novodobé tajné službě. BIS odmítá případ svého důstojníka jakkoli komentovat, píše Mladá fronta Dnes.


Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl stížnost Karla Hoffmanna, který jako ředitel Ústřední správy spojů nechal v srpnu 1968, po okupaci Československa vojsky Varšavského smlouvy, vypnout rozhlas. V r. 2003 ho za to Městský soud v Praze odsoudil na čtyři roky za zneužití pravomoci veřejného činitele. Vrchní soud později rozsudek o dva roky zpřísnil s tím, že šlo o sabotáž. Hoffmann si ale ve skutečnosti kvůli špatnému zdravotnímu stavu odseděl jen 25 dní. Byl jediným komunistickým funkcionářem, který byl potrestán za napomáhání sovětským okupantům v r. 1968. Hoffmann si ve Štrasburku stěžoval, že soud nad ním by nespravedlivý a navíc se nepřiměřeně dlouho táhl. Evropský soud však rozhodl, že Česká republika Hoffmannova práva neporušila. Samotného Hoffmanna evropský verdikt nepřekvapil. Podle něj totiž jde o kapitalistickou instituci, píší Lidové noviny.


Dobrá zpráva pro české zemědělce přišla podle komentáře deníku Právo z Bruselu. Europoslanci v rozpravě před schválením unijního rozpočtu poněkud přetáhli jeho výdajovou stránku a přidali peníze na podporu mlékárenství. Čeští farmáři, kteří se specializují na chov krav, získají díky tomu sto padesát milionů korun navíc. To se samozřejmě hodí zejména těm, kteří už balancují nad propastí a uvažují o jatkách, píše autor komentáře. Je to ale jen podpora, nikoliv řešení. Tím by bylo jedině zvýšení výkupních cen mléka. Je tu však jiná zpráva: bez velkých řečí a reklamního bubnování se v českých městech začaly objevovat automaty na mléko. Zájem o ně je obrovský, navíc jejich provozovatel se o zisk dělí přímo se zemědělcem, který krávy chová. Zpracovatelský průmysl a velkoobchod utřou nos. Agrární komora, která dosud fungovala jen jako fabrika na zlověstné věštby, navíc uvádí, že nezůstane jen u mléka, ale chystají se automaty i na čerstvé ovoce, zeleninu nebo maso.


Z plzeňské právnické fakulty odejde jeden z pěti tamějších pedagogů, kterým kvůli podezření z nestandardního studia hrozí odebrání titulu PhD. Informovaly o tom Lidové noviny. Učitel katedry občanského práva Jan Kavka odchází po dohodě s děkanem Jiřím Pospíšilem. Kavka je právníkem pražského Strahovského kláštera a spoluautorem zákona o restituci církevního majetku. Patří do skupiny lidí, které na fakultě po skandálech s plagiátorstvím a nestandardní délkou studia prověřovala komise Západočeské univerzity. Komise zjistila ve 14 případech vážná pochybení u doktorandského studia, šest lidí kvůli tomu může přijít o titul. Kromě Kavky jsou to ještě bývalý proděkan Ivan Tomažič, předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, bývalý náměstek policejního prezidenta Jan Brázda a kolegové bývalého proděkana Milana Kindla z advokátní kanceláře Ondřej David a Jan Suchý.


Petr Nečas
Místopředseda ODS Petr Nečas zkritizoval předsedu své strany Mirka Topolánka za to, že se ve sněmovně minulý týden neúčastnil schvalování rozpočtu. Uvádějí to Hospodářské noviny. "Jeho přítomnost by na výsledku nic nezměnila, nicméně já to nepovažuji za politicky prozírané a z mediálně-psychologického hlediska to byla chyba,"řekl Nečas pro deník. Topolánka za neúčast při hlasování kritizovali už minulý týden někteří poslanci za ODS. Nečas je ale první člen stranického vedení, který připustil, že šéf ODS udělal chybu. Nečas se do Topolánka také neopřel poprvé. V létě, kdy nikdo z ODS nechtěl hovořit o aféře Topolánkovy toskánské dovolené, ty byl právě on, kdo první nahlas řekl, že Topolánek chyboval.


Česká ministerstva letos vydala víc peněz na reklamu. Od letošního ledna do listopadu se jejich hrubé výdaje meziročně zvýšily o 41 procent. Podle monitoringu inzerce společnosti TNS Media Intelligence vynaložila ministerstva za prvních 11 měsíců letošního roku bezmála 231 milionů korun. Ve stejném období 2008 reklamní výdaje ministerstev činily zhruba 164 milionů korun. Uvedly to Lidové noviny. Hlavní podíl na vyšších reklamních výdajích mělo zejména ministerstvo pro životní prostředí. Navýšení způsobila mimo jiné kampaň Zelená úsporám. Ministerstvo za 11 měsíců letošního roku utratilo více než 66 milionů korun. Vyšší meziroční reklamní výdaje má i ministerstvo dopravy, které investuje do médií především v souvislosti se svou tříletou kampaní Nemyslíš - zaplatíš. Letos zvedlo své výdaje proti loňskému roku ze zhruba 33,5 milionu na 68 milionů korun, tedy o 104 procent.


Jak uvádí deník Právo, v motoru českého dopravního letadla byl v roce 2004 nalezen výbušný systém. Pachatele se nepodařilo vypátrat, policie případ po několika měsících odložila. Pět let ho pak tajila. Informace o výbušnině se dostaly na veřejnost teprve prostřednictvím řízení u tachovského soudu, který tento týden projednával kauzu skupiny lidí podezřelé z výroby nástražných výbušných systémů. Podle soudce však spolu tyto případy nesouvisejí. Do motoru letadla L 410, které je určeno pro přepravu čtyřiadvaceti pasažérů, se podomácku vyrobená bomba dostala v době, kdy stroj stál na letišti v Příbrami, napsalo Právo. Policie motiv činu nezná, podle zdroje z letiště však nešlo o teroristický útok, ale o "vyřizování účtů mezi dvěma subjekty". Je prý také vyloučené, aby se takto ohrožený letoun dostal do vzduchu, protože před každým startem se provádějí důkladné předletové kontroly.


Veškeré karetní hry o peníze mají být v novém loterijním zákonu zařazeny mezi hazard. Píší o tom Hospodářské noviny. Potvrdil to náměstek ministra financí Tomáš Zídek, jehož úřad návrh zákona připravuje. Stát by tak dostával peníze i ze stále oblíbenějšího pokeru, píše deník. V pokeru se v Česku hraje až o statisícové výhry, a peníze do státního rozpočtu nepřichází žádné. Pokerové kluby se totiž registrují jako občanská sdružení. Podle údajů ministerstva bylo ke konci listopadu v Česku vedeno 135 občanských sdružení, v jejichž názvu je obsaženo slovo "poker". Stále oblíbenější je i on-line poker, který je však v Česku nelegální. Příznivci pokeru se brání, že poker není hazardní hra už jenom proto, že výsledek v partii pokeru je třeba ovlivnit svými rozhodnutími a na rozdíl třeba od rulety nelze prostě jen vsadit před hrou, odejít od stolu, a přesto vyhrát. To však u zástupců ministerstva neobstálo. "Je pravda, že platí argument, že svou roli hraje i šikovnost, ale to je u kurzovek také,"řekl Hospodářským novinám náměstek Zídek.