Přehled tisku

0:00
/
0:00

Počet mrtvých na silnicích, jejichž životy mají na svědomí opilí řidiči, stoupá. Za dva roky na dvojnásobek, píše Mladá fronta Dnes.

Počet mrtvých na silnicích, jejichž životy mají na svědomí opilí řidiči, stoupá. Za dva roky na dvojnásobek, píše Mladá fronta Dnes. Například čtyřiapadesátiletý Vladimír Moučka letos v létě řídil opilý a na rovném úseku smetl rodinu, která si vyjela na kolech. Viníka nehody v úterý soud poslal na čtyři a půl roku do vězení. "Takový trest je výsměchem. Za vypálení pirátských cédéček dostanete víc," nechápe otec dívky, která při nehodě zemřela. Alkohol stojí za každou jedenáctou nehodou. Podle psychologů to není tím, že by Češi pili víc alkohol. Jen přestali mít respekt před bodovým systémem, který začal platit před třemi lety. Nebojí se ani soudů. Nejvyšší trest, který takovému člověku hrozí, je pět let vězení.


Ústecký kraj chce získat do vlastnictví či pronájmu 70 hektarů pozemků, které pokrývají horu Říp. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) se už sešla se zástupci rodiny Lobkowiczů, které pozemky patří. Ve hře je i varianta pronájmu hory za symbolickou jednu korunu ročně. Píšou to Hospodářské noviny. Od roudnické větve rodu Lobkowiczů se deníku informace o jednáních získat nepodařilo. Podle listu je jisté, že o nově nabyté pozemky by se starala obecně prospěšná společnost zřízená krajem a městem Roudnice nad Labem, které leží nedaleko hory. Pokud kraj horu získá, otevře mu to cestu k evropským dotacím. Kraj plánuje vyznačit kolem Řípu nové cyklistické trasy, turistické stezky a osadit nové informační tabule. Obnovit se mají i vyhlídky, které zarůstají křovím, píše deník. Říp si oblíbila ČSSD. Pořádá tam mítinky, před volbami v roce 2006 na místo pozvala dokonce i bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.


Razie Evropské komise podle Hospodářských novin překazila obchod energetické společnosti ČEZ a firmy Czech Coal za 12 miliard korun. Czech Coal chtěla za tuto sumu vyměnit Důl ČSA za elektrárnu Počerady skupiny ČEZ. Ta stojí u jednoho z dolů firmy Czech Coal, od roku 2013 ale nemá zajištěné uhlí. Právě o tento kontrakt se obě strany přou. Podle listu spolu jednali představitelé obou firem a snažili se dojednat výměnu. Druhý den ráno ale do ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu vtrhli inspektoři Evropské komise. Ta zahájili inspekci na základě vlastních informací. Na šetření se ale podepsala i stížnost, kterou jí poslal Czech Coal. Inspektoři vyšetřují ČEZ kvůli možné manipulaci s trhem. Firmě kvůli tomu hrozí až mnohamiliardová pokuta.


Výtvarník Joska Skalník podle materiálů Ústavu pro studium totalitních režimů mnoho let informoval StB o svých schůzkách se zaměstnanci velvyslanectví USA v Česku. Jak píší Lidové noviny, protiamerický odbor kontrarozvědky plánoval, že Skalníka a další agenty využije v akci HELIUM-86, která měla vést k diskreditaci a vypovězení tajemníka politického oddělení velvyslanectví Roberta Loyda Normana. Skalník obvinění odmítá, konkrétně se ale nevyjádřil. Předlistopadoví odpůrci komunistického režimu nemají na jeho minulost jednotný názor. Lidové noviny píší, že Ústav dohledal stovky stran materiálů, které kontakty Skalníka s StB popisují. Samotný Skalníkův svazek ale neexistuje. List dále uvádí, že na žádném dokumentu není ani Skalníkův podpis, a české soudy by proto podobně jako v jiných případech asi uznaly, že ho StB registrovala neoprávněně. Skalníkův zmocněnec John Bok uvádí, že je velmi pravděpodobné, že si to 'estébák' Čadek celé vymyslel. Ústav nyní čeká na Skalníkovu reakci, uvádějí Lidové noviny.


Zastoupení rakouské petrolejářské společnosti OMV se stahuje z Česka. Firma zde zruší svoji centrálu a tuzemský byznys chce řídit ze Slovenska. Výsledná úspora totiž může činit miliony korun. Slovenská centrála by měla obsluhovat kromě ČR i Maďarsko a přesune se do ní i většina důležitých oddělení. V českém vedení proto nastane propouštění. Uvedly to Hospodářské noviny. Předseda sdružení čerpacích stanic ČR Ivan Indráček deníku řekl, že je to logický krok, který nyní dělá většina firem, aby ušetřila. Trh těchto zemí je hodně podobný a firma tím ušetří za platy zaměstnanců, kteří jsou většinou nejdražší.


Spory o alimentech a jejich výši pro děti by v budoucnu mohly rozhodovat městské úřady a jejich speciální orgány sociálně právní ochrany dětí. Jak píše deník Právo, až v případě, že by se rozvedení rodiče nedohodli, by do věci vstoupil soud. Je to jedna z variant, o které podle informací Práva uvažuje ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Osobně se rozhodla začít řešit problematiku alimentů poté, co před několika dny Nejvyšší soud odmítl vydal závazné stanovisko, které by sjednotilo rozdílné rozhodování českých soudů. Návrh ministryně by znamenal změnu dosavadních zákonů. Starosta Prahy 1 Filip Dvořák se však domnívá, že úřednice nebudou mít u rozhádaných rodičů takový respekt jako má soud. Navíc úřady na to nemají ani peníze, ani pracovní síly.


Poprvé po čtyřech staletích člověk pohlédl do hrobky Rožmberků. Jak píší Lidové noviny, ukázalo se, že žádná z pověstí, jimiž byla opředená, není pravdivá. Tým českých archeologů a geofyziků po více než ročním přípravném průzkumu pronikl pomocí kamer do vyšebrodské hrobky rodu Rožmberků. V hrobce měly podle jezuity a historika Bohuslava Balbína Rožmberkové nikoliv ležet v rakvích, ale sedět v drahocenných křeslech kolem kulatého stolu. Jiné tajemství hrobky souvisí s moderní historií. Tradovalo se, že v podzemí vyšebrodského kláštera Němci za války uložili část uloupených uměleckých sbírek, včetně slavné Jantarové komnaty. Hrobka je nedotčená a Rožmberkové leží v dřevěných a cínových rakvích, řekl Lidovým novinám přestavený cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě převor Justýn. Vyloučena je i možnost, že by tu byla Jantarová komnata. Archeologové byli překvapeni zachovalým stavem krypty, do které se od smrti Petra Voka nikdo nepodíval. Mimo jiné se konečně potvrdilo přesné datum jeho úmrtí. Na rakvi je jasně napsáno 5.11. 1611. Jak dodal převor Justýn, všechny historické prameny přitom uvádějí, že Vok zemřel o den později.