Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Komentář Práva se zabývá výběrem českého eurokomisaře. Podle autora neexistuje bezvýznamnější událost v evropské politice nežli fraška o příštím zástupci v Evropské komisi. Nikoho v zahraničí nezajímalo ani pondělní patové vládní hlasování o našem kandidátovi.

Foto: Evropská komise
Komentář Práva se zabývá výběrem českého eurokomisaře. Podle autora neexistuje bezvýznamnější událost v evropské politice nežli fraška o příštím zástupci v Evropské komisi. Nikoho v zahraničí nezajímalo ani pondělní patové vládní hlasování o našem kandidátovi. V situaci, kdy se politici nemohou dohodnout, hrozí ale nebezpečí, že se prosadí nějaký "třetí vzadu". Tedy kompromisní kandidát, například Vladimír Dlouhý. Něco na tom je, soudí komentátor. Aspoň by měli eurokomisaři v Bruselu pořád na očích připomínku staré Klausovy transformace.


Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři vrací k případům neonacismu v české armádě. Připomíná, že dva vojáci elitní jednotky v Afghánistánu prakticky po celou dobu své zahraniční mise měli na přilbách znaky jednotek SS. Vojáci s esesáckými insigniemi, to je pro demokracii skoro horší zpráva, než vojáci, kteří utíkají z boje, píše se v komentáři. Představa, jak za to padají hlavy nejvyšších představitelů armády, je podle autora lákavá, bylo by to ale kontraproduktivní. Publikum by sice dostalo své, měli bychom ale chtít něco jiného. To hlavní je zjistit, jak se to mohlo stát a proč se všechno zametlo pod koberec. Viníky potrestejme, až bude chyba odhalena. Úkolem těch nahoře není dávat hlavu na špalek, ale jednat, uzavírá deník.


Ivana Řápková
Čekalo se, jestli chomutovská primátorka Ivana Řápková dodá doklady o svém studiu na plzeňských právech, a ona zatím podala žalobu, uvádí se v komentáři Lidových novin. Žádá po univerzitě omluvu a milion korun, protože škola prý ohrozila její působení ve veřejném životě. Primátorka možná předpokládá, že když kolem sebe udělá pořádný rozruch, podaří se jí přejít do jakési zdánlivé ofenzívy. A zdání je v politice všechno, píše komentátor. Bojovné nasazení Řápkové by nás ale nemělo mást, je to jen zoufalý boj o přežití. Pokud se jí nepodaří nečekaným důkazem zvrátit dosavadní vývoj, jsou její dny ve vrcholné politice sečteny. A ODS bude sčítat náklady, uzavírají Lidové noviny.

Plzeňská právnická fakulta uznala jednomu ze svých "rychlostudentů" více než dvacet let staré zkoušky a zápočty z dob, kdy studoval na vysoké škole ekonomické v Sovětském svazu. Uvádí to Mladá fronta Dnes. I díky tomu mohl vystudovat pětiletý obor za necelé tři roky. Tímto rychlostudentem je šéf krajské hospodářské kriminálky v Ústí nad Labem Petr Martínek. V Sovětském svazu přitom studoval v letech 1981 - 85, tedy v tuhém komunismu. Uznání předmětu, který absolvoval před dvaceti lety, přitom nepřipadalo Martínkovi divné. "Taková byla v Plzni pravidla," uvedl v deníku. Během svého studia Martínek řídil ústecké policejní oddělení a současně v Plzni vystudoval čtyři ročníky za dva roky. A to včetně obhajoby diplomky a přípravy na státnice, poznamenává deník.


Hospodářské noviny komentují hrozící stávku pražských dopravců. Ti požadují po radnici mimo jiné dotace ve výši téměř dvou miliard, jinak stávka ochromí život v hlavním městě. Podle komentátora ale jejich požadavky zavánějí nehorázností. Chtějí například, aby dopravní podnik ukončil činnost společnosti, která konečně připravuje audit a zrušení ztrátových linek. Dopravní podnik je podle deníku typickou ukázkou městského socialismu a korupčních střetů zájmů, které vládnou i v dalších společnostech vlastněných radnicí. Z toho ale je východisko, pokud zákonodárci zakážou zastupitelům angažmá v městských podnicích, píší Hospodářské noviny.


Češi se obávají prasečí chřipky, skupují roušky, informují Lidové noviny. Nákupy po tisících potvrzují některé radnice i obchodní řetězce. Lidé na mnoha místech stojí na roušky fronty a vzájemně si sdělují, které lékárny ještě nevyprodaly své zásoby. Lékárny přitom nemají kde objednávat další zboží, protože producenti nestačí další roušky vyrábět. Strach s možné epidemie narůstá, přestože ministerstvo zdravotnictví hlásí na celém území ČR teprve přibližně čtyři stovky případů. Svaz pacientů dokonce obvinil úřady, že na problémy nemyslely dopředu. Podle předsedy svazu Luboše Olejára se ministerstvo staralo o vakcíny, další opatření ale opomnělo. Roušky jsou podle něj jednou z mála možností, jak se lidé mohou před prasečí chřipkou preventivně chránit. Podle zdravotníků však rouška jako ochrana před viry zvenčí moc nefunguje. Je účinnější pro nemocné, aby nešířili nákazu dál. Ti by ale měli hlavně zůstat doma, píše deník.


Třetina Češek zdědila vlohy k osteoporóze, 40 procent k nemocem srdce a cév a zhruba stejný počet k obezitě nebo cukrovce. Pětina kuřaček má vrozenou poruchu, která u nich může vést ke vzniku rakoviny. Ukázal to pilotní průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny, o kterém informují Hospodářské noviny. Podle ředitele VZP Pavla Horáka má projekt napomoci k včasné diagnostice závažných onemocnění. Šetření probíhalo na vzorku osmi set pacientek. Ženy, u kterých byly zjištěny genetické odchylky, dostaly s výsledky vyšetření také rady, jak upravit životní styl, aby omezily riziko nemoci. VZP vydala na projekt z fondu prevence dva miliony korun. V příštím roce se chystá obdobný projekt pro muže, uzavírají Hospodářské noviny.


Pražský hrad podle deníku Právo hledá fotografie z první světové války. Chystá totiž pokračování úspěšné výstavy nazvané Pěšky 1. světovou války, která skončila minulou sobotu. Výstavu podle mluvčího Hradu Radima Ochvata shlédlo 23 tisíc lidí. Nová kolekce by podle něj mohla vzniknout už do dvou let a obsahovala by nejen další kolekci dosud nezveřejněných snímků Jindřicha Bišického, ale i autentické fotografie dalších fotografů. Hrad proto vyzývá všechny, kdo by chtěli na vzniku nové výstavy s Pražským hradem spolupracovat, aby se přihlásili na mail [email protected].


Archeologové našli při průzkumu před opravou náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku 3000 let starý bronzový poklad. Pod zemí leželo 40 bronzových předmětů a nástrojů z doby, kdy na místě nálezu stávalo významné hradiště mladší doby bronzové. Uvedla to Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj. "Předpokládáme, že bronzové nástroje a kousky rudy byly majetkem nějakého řemeslníka, který tyto nástroje vyráběl,"řekla archeoložka Martina Beková. V pokladu byly například srpy, náramky, ozdobné pásky, sekerky, zlomky bronzových nádob. V regionu se podobný hromadný nález našel jen jednou, a to za první republiky u Častolovic. Archeologové nález několik týdnů tajili a střežili před amatérskými hledači. Novoměstská radnice chce, aby poklad po očištění skončil v novoměstském muzeu.