Přehled tisku

0:00
/
0:00

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause podepsat lisabonskou smlouvu je podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) dobrým a moudrým rozhodnutím, lhostejno, zda učiněným z nezbytnosti. Promluva, kterou Klaus k podpisu připojil, je ale nemoudrá a špatná, míní autor.

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause podepsat lisabonskou smlouvu je podle komentáře Mladé fronty Dnes (MfD) dobrým a moudrým rozhodnutím, lhostejno, zda učiněným z nezbytnosti. Promluva, kterou Klaus k podpisu připojil, je ale nemoudrá a špatná, míní autor. "Představme si internacionála, který povídá: Sparta Praha je mizerný tým. Všechny zápasy uplatila. Hráči nic neumějí, jen chodí s lehkými slečnami. Majitelé vládnou autokraticky a nenechají trenéra dělat jeho práci... mimochodem oznamuji, že jsem se stal v patnáct hodin hlavním trenérem mužstva...," přirovnává list.

Komentátor Práva tvrdí, že neomezená suverenita, kterou podle Klause Česko ratifikací Lisabonu ztrácí, neexistuje. "Státní svrchovanost není panenství. Pokud si stát myslí, že o svrchovanost přišel, může ji obnovit svým rozhodnutím," myslí si autor. Lisabonská smlouva prý umožní další sjednocování EU, která má už dnes konfederální prvky. "Vývoj směřuje k federaci, v tom mají odpůrci Lisabonu pravdu. Jenže podle mého jen tak překonáme největší evropskou potíž - riziko dělení Evropy, hrozbu nové železné opony, jež může být hrozbou války," píše Právo.

Otázkou, zda Česko zůstává i nadále suverénním státem, se zabývá také komentátor Lidových novin (LN). Jádrem suverenity, o kterou v lisabonské smlouvě jde, je podle něho právo stanovovat zákony a vykonávat moc a to, jaké jsou legitimní zdroje a rozsah moci. V jedné přilepené větě je sice zašifrováno, že státy zůstávají 'pány smluv', ale zároveň je tam v mnoha mechanismech umetena cestička k co nejhladšímu vyprazdňování tohoto panství. "Ústavní soud tvrdí, že neuchopitelný pojem tzv. sdílené suverenity může znamenat 'posílení suverenity ve společném postupu integrovaného celku'. Tak mluví ten, kdo v suverenitě vidí moc, ne právo," míní autor v Lidových novin.


Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce kvůli kauze na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni /ZČU/ prověřit vzdělání všech žalobců. Informuje o tom deník Právo. Doktorský titul z plzeňských práv mají podle Vesecké pouze řadoví státní zástupci. Ze žalobců ve vyšších funkcích prý na skandálem zmítané škole nestudoval nikdo. Nejvyšší státní zástupkyně navíc tvrdí, že nedopustí, aby byla kauza takzvaně zametena pod koberec. Právnická fakulta ZČU prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle.


Ministerstvo financí nesníží v příštím roce státní příspěvek na stavební spoření. Mladé frontě Dnes (MfD) informaci potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. V září přitom ministerstvo přišlo s návrhem snížit příspěvek státu o třetinu. U žádné z velkých parlamentních stran ale nenašlo podporu. O snížení podpory stavebního rozpočtu uvažoval při tvorbě úsporného balíčku ministr financí Eduard Janota. Podle původního návrhu se měl příspěvek snížit i klientům s již uzavřenou smlouvou. Nakonec toto opatření bylo z navrhovaných úspor vyškrtnuto.


Koláž: Kristýna Maková
Nesplácených hypoték je dvakrát víc než loni. Banky nasazují razantnější metody, posílají dlužníky do bankrotu, píší Hospodářské noviny. Dvanáct miliard korun, to je suma, která českým bankám 'visí' v nesplácených hypotékách. Jen za poslední rok se kvůli přibývajícím počtu lidí bez práce a peněz zvětšila dvakrát. A za poslední dva roky třikrát. Šéfové bank varují, že neplatičů ještě přibude, a proto bude potřeba přikročit k razantnějším metodám vymáhání. Větší počet delikventů je pro banky také jedním z argumentů, proč drží vysoko úroky, i když Česká národní banka je srazila na historické minimum. Podle bankéřů je nyní větší riziko, a tedy i vyšší sazby.


Banky se snaží využít chyby v novém zákoně o platebním styku. Konkrétně ustanovení o spoluúčasti klienta při zneužití ztracené či odcizené platební karty. Vyplývá to ze stanoviska odborníků a institucí pro deník Právo. Jde o to, že zákon umožňuje dvojí výklad. Buď že se spoluúčast ve výši 150 eur vztahuje na každý případ zneužití jedné karty nebo na všechna zneužití dohromady, což je pro klienty samozřejmě výhodnější. Směrnice Evropských společenství přitom jasně říká, že spoluúčast se má platit jen jednou.


Čtvrtina řidičů, kteří nasbírali dvanáct trestných bodů a měli tak přijít o řidičský průkaz, nikdy řidičské oprávnění nevlastnila. Informují o tom Lidové noviny (LN), které mají k dispozici průzkum ministerstva dopravy. Za tři roky od zavedení bodového systému nasbíralo limitní počet trestných bodů už 23.317 řidičů, většinou se jedná o muže, uvedly Lidové noviny. Mezi českými řidiči jsou podle statistiky i takoví, které policisté vybodovali už několikrát. Celkem 830 šoférů dosáhlo dvanáctibodové hranice dvakrát, 43 řidičů dokonce třikrát. Nejvíc policie trestá muže ve věku kolem 25 let, ženy ve věku kolem 30 let. Senát začátkem října odložil schvalování senátorské novely o zvýšení maximálního počtu trestných bodů pro řidiče ze dvanácti na osmnáct bodů.


Datové schránky běží čtvrtým dnem a na povrch začínají vyplouvat jejich nedostatky, píše Mladá fronta Dnes. Na internetu se objevují například stránky, které se vydávají za ty oficiální přihlašovací a od nepozorných uživatelů mohou sbírat přihlašovací údaje. Podvodné stránky mohou fungovat na podobném principu jako falešné weby některých bank. Pokud uživatel svá data svěří, mohou okamžitě putovat do databáze, kde se z nich stávají obchodní artikly, jež se prodávají internetovým zlodějům po tisících. Na rozdíl od údajů z platebních karet či účtů si za data z elektronických schránek zloději nic koupit nemohou. Ukradené údaje se však dají použít například v konkurenčním boji. Když někdo získá přístup do schránky jiného subjektu, má jej prakticky v hrsti. Může z ní třeba libovolně mazat sdělení úřadů, a to včetně soudní korespondence. To může mít likvidační důsledky.


Za posledních 30 let zmizelo z české přírody deset milionů ptáků, píší Lidové noviny. To je asi deset procent z celkového počtu. Plyne to z nejnovějších výsledků sčítání ptáků v Česku. Z tak masivního úbytku ptactva viní ornitologové především zemědělce, kteří sice mění způsob hospodaření, ale rozhodně nejsou šetrnější k přírodě. V hojné míře totiž nadále používají průmyslová hnojiva a samozřejmě těžkou zemědělskou techniku. I sami zemědělci přiznávají, že počtu ptáků příliš neprospívají. Od konce 90. let se intenzifikace v zemědělství rapidně zvýšila. Týká se to především nejúrodnějších oblastí. Na druhou stranu méně úrodné podhorské oblasti se opouštějí a pomalu se tam vrací les, což polním a lučním ptákům vyhovuje. Ornitologové upozorňují i na měnící se druhovou skladbu ptáků, která souvisí se změnou klimatu.


CzechTourism láká britské páry: Vezměte se v Česku. Jak píší Lidové noviny, státní agentura pro podporu cestovního ruchu začala lákat snoubence. Pro páry mají být hlavním magnetem historické lokality s nádechem romantiky. Stěžejní část kampaně odvysílá specializovaný televizní kanál. Klipy doplní padesátiminutový pořad o nejlepších místech, kde si v českých zemích lze říci 'ano'. Během roku bude mít 32 repríz. Součástí kampaně je i reality show, jejíž vítězové budou mít líbánky v České republice zcela zdarma. V ČR uzavírají čistě britské páry dle odhadů 50 sňatků ročně.