Přehled tisku

Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kam ten spěch, ptá se komentátor Lidových novin v souvislosti se spekulacemi, zda prezident Václav Klaus podepíše lisabonskou smlouvu. Formálně vzato by se mělo počkat, co řekne český Ústavní soud, který by měl projednat stížnost senátorů na Lisabon. Klíčoví hráči v Evropské unii ale už nepokrytě předjímají jeho verdikt. Předjednávají se kandidáti na prezidenta unie i evropského ministra zahraničí a nikomu nevadí, že oba posty existují jen ve smlouvě, která ještě neplatí, píše deník.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Kam ten spěch, ptá se komentátor Lidových novin v souvislosti se spekulacemi, zda prezident Václav Klaus podepíše lisabonskou smlouvu. Formálně vzato by se mělo počkat, co řekne český Ústavní soud, který by měl projednat stížnost senátorů na Lisabon. Klíčoví hráči v Evropské unii ale už nepokrytě předjímají jeho verdikt. Předjednávají se kandidáti na prezidenta unie i evropského ministra zahraničí a nikomu nevadí, že oba posty existují jen ve smlouvě, která ještě neplatí, píše deník.Vtlouká se nám do hlavy, že nemá cenu brzdit Lisabon, protože velcí hráči do něj už investovali příliš mnoho námahy a prestiže. Kolik demokratů ještě ale dokáže uvažovat svobodně, eventuálně si z celé situace odmyslet Václava Klause a dostat zdravý vztek na arogantní lamače pravidel? - ptají se Lidové noviny.


Eduard Janota a Jan Fischer,  foto: ČTK
Mirek Topolánek to zabalil ve sněmovně, přesvědčen, že už z ní do voleb nevzejde nic dobrého. A lidé jsou podle průzkumu STEM nejméně spokojeni za posledních šestnáct let. Tyto dvě zprávy přesně vystihují atmosféru, v níž brzy oslavíme dvacáté výročí sametové revoluce, napsaly ve svém komentáři Hospodářské noviny. Bez cíle se plácáme na místě a do voleb se plácat budeme. Premiér Fischer se po úspěšném prosazení Janotova protikrizového balíčku sice tváří ambiciózně a má zdravou chuť vládnout, politici mu už ale nic zásadního nedovolí. Nestane-li se něco nepředvídatelného, podaří se mu maximálně dotáhnout privatizaci ČSA, ekologickou superzakázku a vybrat českého eurokomisaře. V parlamentu ve stejné době pojede zostra permanentní volební kampaň. Kdyby se do voleb neschválil už jiný zákon než státní rozpočet, bude to vlastně výhra, soudí deník.


Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes komentuje současnou situaci nově vznikající strany TOP 09. Přirovnává ji k prodeji nové značky jogurtu, nazvaného řekněme Knížecí mls. Jeho výrobce se právě chystá zavést pochoutku do všech samoobsluh, do reklamy s postavičkou šlechtice vrazil spoustu peněz, hlavní hygienik ale pod hrozbou salmonelózy zakáže na tři čtvrtě roku prodej všech mléčných výrobků. Podnikateli nezbývá než se modlit, aby byl jeho Knížecí mls za devět měsíců ještě poživatelný. Právě taková je situace strany TOP 09. Jednorázový volební projekt, do nějž jeho zakladatel Miroslav Kalousek dosadil populárního Karla Schwarzenberga, musí počkat. Vydrží ale to voleb? Na první pohled je to ztracený boj. TOP má ale výhodu: jogurty, které dodávají tradiční výrobci, jsou prošlé už první den, uzavírá svůj komentář Mladá fronta Dnes.


Foto: archiv Radia Praha
Schodek státního rozpočtu v příštím roce bude podle Hospodářských novin minimálně o deset miliard korun vyšší. Deník totiž zjistil, že ministerstvo financí pracovalo při výpočtu se starými čísly. Vláda minulý týden schválila návrh rozpočtu pro příští rok s předpokládaným schodkem přibližně 163 miliard korun, což je 5,2 procenta z hrubého domácího produktu. Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk list řekl, že příjmy a výdaje v rozpočtu počítají s růstem ekonomiky o 0,3 procenta. Janota přitom minulý týden oznámil, že kvůli úspornému balíčku česká ekonomika příští rok neporoste, ale naopak o půl procenta oslabí. Deník píše, že rozpočet už je ve sněmovně a nižší růst se zohledňovat nebude. Přitom deset miliard je suma, o kterou se obvykle vedou velké boje. Kvůli stejné částce se například na příští rok mají o čtyři procenta snížit platy učitelů, policistů, hasičů nebo státních úředníků.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Jiří Paroubek vzbudil pozdvižení v sociální demokracii, píší Lidové noviny. Na tiskové konferenci oznámil, že je ochotný obětovat jednoho ministra, kterého sociální demokraté nominovali do Fischerovy vlády. Neprozradil ale, o koho má jít. Překvapil tím však svoje spolustraníky, podle nichž se žádné personální změny ve vládě nechystají. Podle informací deníku by kandidátem na vyhazov z vlády měl být ministr zemědělství Jakub Šebesta. Jedním z důvodů má být fakt, že na ministerstvu zůstali dva lidovečtí náměstci. Paroubkovi vadí, že se s nimi Šebesta nedokázal vypořádat. Lidovci ani TOP 09 se nepodíleli na vzniku úřednické vlády, proč by tedy měli mít na zemědělství dva náměstky? - popsal situaci zdroj z Lidového domu.


Foto: ČTK
Vylekaná TOP 09 už nepřijímá nové členy, píše Mladá fronta Dnes na své titulní straně. Odložené volby způsobily nové straně velké problémy, řeší, na čem stavět kampaň a jak se bránit prospěchářům. Zakladatelé TOPu Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek mají podle listu obavy, aby se jim vlastní strana nevymkla z rukou. Zmrazili proto pořadí na volebních kandidátkách a až do listopadového ustavujícího sněmu nebudou přijímat nové členy. Poté, co strana v předvolebních průzkumech překročila psychologickou hranici deseti procent, začalo se k ní hlásit více lidí, uvedl Karel Schwarzenberg. Problém byl především v Praze, kde na hlavní kancelář dorazilo najednou i padesát přihlášek. Podle lídra v Pardubickém kraji Pavla Severy to vyvolávalo dojen, že do strany chce přijít jakási skupina, která ji chce zevnitř ovlivnit. Podobná situace nastala v ODS, kde několik místních organizací ovládli zaměstnanci stavebních firem, které chtěly mít prospěch z politického vlivu, připomíná Mladá fronta Dnes.


Ivana Řápková,  foto: ČTK
Akreditační komise už spočítala, že magisterský obor na právnické fakultě v Plzni vystudovalo přes čtyři sta lidí za méně než čtyři roky. Deníku Právo to řekla šéfka komise Vladimíra Dvořáková. "Z toho pětatřicet lidí dokázalo zvládnout základní pětileté vysokoškolské studium do tří let. Mezi absolventy, kteří získali titul v podezřele krátké době, byly mimo jiné i obě děti zastřeleného bosse podsvětí Františka Mrázka. Právo v této souvislosti zmiňuje i chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou, která dálkové studium práv v Plzni absolvovala v r. 2005. Přesto si nepamatuje jméno vedoucího své diplomové práce ani autora oponentského posudku. Její diplomová práce patří mezi ty, které nejsou ve fakultní knihovně k nalezení. Řápková ztratila také svůj vysokoškolský index se zápočty a známkami. Dobu svého studia dokazuje oznámením o složení přijímací zkoušky v r. 2000 a vysokoškolským diplomem z r. 2005. Doklad podepsal kontroverzní proděkan fakulty Milan Kindl, píše deník Právo.


Foto: ČTK
Dělníci ze Slovenska, převážně Romové, kteří v centru Prahy opravují komunikace, se podle deníku Práva ve středu stali chodícími reklamami na vzdělání. Při opravě chodníku na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice pracovali ve žlutých tričkách s nápisem "Měl jsem se líp učit!" a názvem webu www.skoly.cz, který se s komunikační agenturou Underline na akci podílí. Za odměnu prý dostali cigarety, pivo a klobásy, píší Právo a server www.romea.cz. Server akci označil za urážlivou a informoval, že dělníci si ve čtvrtek už trička odmítli obléknout. Podle Práva dělníci tvrdili, že jim nošení triček nevadí. "Ráno nám rozdali trička a řekli nám, abychom si je vzali, tak je máme na sobě. Je to jen na dva dny," řekl Právu dělník od Prešova. "My jsme ale do školy chodili," dodali.