Přehled tisku

s_m_p_v_m_z.jpg
0:00
/
0:00

Čeští politici, lobbisté a podnikatelé, kteří byli letos vyfotografováni při setkání na dovolené v Toskánsku, prý věděli, že mohou být sledováni na zakázku sociální demokracie. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl lobbista a přítel předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík, který v té době v Toskánsku také pobýval. Šéf sekce PR a marketingu ČSSD Petr Dimun ve vyjádření zaslaném ČTK Dalíkova tvrzení označil za lživá.

Čeští politici, lobbisté a podnikatelé, kteří byli letos vyfotografováni při setkání na dovolené v Toskánsku, prý věděli, že mohou být sledováni na zakázku sociální demokracie. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl lobbista a přítel předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík, který v té době v Toskánsku také pobýval. Šéf sekce PR a marketingu ČSSD Petr Dimun ve vyjádření zaslaném ČTK Dalíkova tvrzení označil za lživá. "Byli jsme předem varováni, že to je možné a že je to záměr sociální demokracie. Varovali nás dokonce někteří slušní lidé z ČSSD," uvedl Dalík a naznačil, že za zakázkou na sledování stojí předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, který tím pověřil advokáta Miroslava Janstu. Dalík prohlásil, že nemá důkazy, ale všechny indicie o tom prý svědčí. Celá akce podle něj stála ČSSD 2,5 milionu korun. Petr Dimun Dalíkova tvrzení odmítl. "Mirek Topolánek a Marek Dalík se touto formou snaží odvést pozornost od povinnosti vysvětlit své majetkové poměry, od podezření z používání špinavých peněz a od podezření z kontaktů s lidmi napojenými na organizovaný zločin a od podezření ze zfalšování smlouvy na pronájem vily v Monte Argentariu," napsal ČTK Dimun.


Hospodářské noviny pokračují ve svém seriálu "Konta X". Deník mapuje zneužívání poslaneckých a senátorských náhrad. Tentokrát se věnuje senátorovi ODS Luďku Sefzigovi. Ten od státu dostává měsíčně více než 17 tisíc korun na chod své kanceláře, kterou však má ve svém domě. Pronajímá tak vlastně kancelář sám sobě. Senátor se hájí tím, že nevyužívá náhrad na nájem v plné výši, a kancelář má ve svém domě, protože má blízko do ordinace a centra města. Luděk Sefzig ale není jediný, kdo na náhradách vydělává. Podle Hospodářských novin si peníze takto "šetří" dalších jedenáct poslanců. Někteří posílají své peníze příbuzným, jiní penězi z nájmů obohacují vlastní stranu. Jen nájmy poslaneckých kanceláří přitom stojí sněmovnu padesát pět milionů ročně, připomínají Hospodářské noviny.


Rostoucí počet policistů opouštějících sbor kvůli novému služebnímu zákonu se odráží na výši výsluh vyplácených státem, celková částka za dva roky vzrostla o polovinu a činí téměř tři miliardy korun, píše deník Právo. Ministerstvo vnitra prý tak masivní odchod policistů nečekalo. Policisté využívají tříletého přechodného období, kdy mohou odejít do civilu podle starých pravidel, která přiznávají nárok na výsluhu už za deset let služby, protože od příštího roku budou muset odpracovat aspoň patnáct let. Jen za posledního dva a půl roku odešlo od Policie ČR 9500 lidí a očekává se, že jejich počet do konce roku ještě vzroste. Kromě příslušníků v předdůchodovém věku odcházejí i mladí policisté. Bývalý ministr vnitra František Bublan, za jehož působení se zákon připravoval, listu přiznal, že tak masivní odchod policistů na ministerstvu nečekali. "Tím, že se odchody tak rozmohly a lidé odcházejí už třeba v pětatřiceti čtyřiceti letech, je zaděláno na problém do budoucna,"řekl Bublan. Bývalý ministr financí za KDU-ČSL Miroslav Kalousek se svým návrhem na zdanění výsluh neuspěl, podle něj by bylo nejlepší vyplácet policistům při odchodu ze služby jednorázovou částku. Podle údajů z ministerstva vnitra činila vloni průměrná výsluha 9467 korun měsíčně, píše deník Právo.


Více než třetina cestovních agentur v České republice nevěří, že se malý zájem o jejich služby obrátí k lepšímu ještě letos nebo alespoň v příštím roce. Píší to Lidové noviny s odvoláním na průzkum společnosti Neckermann, která oslovila více než 800 tuzemských agentur. Tomu, že by se poptávka lidí po zájezdech mohla zlepšit už v letošní zimní sezoně, věří 17 procent respondentů. Přes šest procent cestovních agentur se naopak domnívá, že k obratu nedojde dřív než v roce 2012. "Po krachu Tomi Tour mají klienti strach a raději volí cestu na vlastní pěst po Česku anebo do Chorvatska či jiné podobné destinace," uvedl zástupce jedné z dotazovaných agentur. Pokud si přece jenom zvolí letecký zájezd přes cestovní kancelář, vyberou si tu, která patří mezi větší, je na trhu již dlouho a dá jim pocit bezpečí, dodal. CK Tomi Tour oznámila ukončení své činnosti 17. července. Patřila mezi desítku největších firem na trhu, ročně prodala zhruba 50.000 zájezdů. Dvě pětiny cestovních agentur podle průzkumu společnosti Neckermann očekávají první známky oživení už v příštím roce, napsaly Lidové noviny.

Bývalý majitel zkrachované cestovní kanceláře Oasis Tours Klaudiusz Kaiser Helman chce žalovat Českou republiku. Důvodem je to, že prý kvůli jeho údajně neoprávněnému věznění firma v roce 1997 padla. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Byl jsem tehdy bezdůvodně zatčen, a nemohl tak ovlivnit poslední dny cestovní kanceláře,"řekl listu Helman, původním jménem Kais Hanafi. Soudy Helmana po 12 letech definitivně zprostily viny, uvedl list. Helmanovi advokáti se chystají podat dvě žádosti. Jedna má být odškodněním za neoprávněné trestní stíhání a pobyt ve vazbě. Druhá by měla být o náhradu škody za krach kanceláře. "Řádově jde o desítky až stovky milionů korun,"řekl listu Pavel Fryšák z advokátní kanceláře Brož, Sokol a Novák, která Helmana zastupuje. Ministerstva spravedlnosti ani financí podle svých mluvčí žádnou žádost zatím neobdržela, uvedl list. Helman si stěžuje především na velké průtahy v jednání policie a soudů. "Dvanáct let jsem musel čekat na konečný rozsudek," dodal Helman pro Mladou frontu Dnes.


I na tak frekventovaném místě, jako je Pražský hrad, se může najít velká vzácnost. Jak píší Lidové noviny, při rekonstrukci části kostela Všech svatých ve Starém královském paláci se našla unikátní dřevořezba ukřižovaného Krista, která byla nejméně dvacet let považovaná za ztracenou. Socha z lipového dřeva byla zabalená do hadrů a pohozená mezi harampádím. Historici až po týdnu zjistili, o jakou sochu jde. Hodnota takového díla je nevyčíslitelná. Socha pochází z let Jana Lucemburského, tedy ze začátku 15. století. Socha je podle historiků unikátní i místem, kde původně stála. Nacházela se přímo u hrobu svaté Ludmily, tedy na jednom z nejsvatějších míst na Hradě. Veřejnost sochu uvidí 15. září, kdy bude kostel slavnostně otevřen, informují Lidové noviny.


Foto: Gilles San Martin,  CC BY-SA 2.0 Generic
Mladá fronta Dnes píše, že stále více děti si z táborů v Česku vozí odolné vši, na které platí málokterý přípravek. A mnohé děti musí podstoupit potupné oholení vlasů. Kupodivu vši nedostanou všechny děti, které spolu na táboře byly. Podle hygienika Václava Rupeše, který výskyt vší dlouhodobě mapuje, záleží na míře kontaktu mezi dětmi. Tvrdí, že dítě si nosí vši opakovaně ze školy, ale doma je neroznese, pokud například nespí se sourozencem v posteli. Zkušenosti rodičů jsou ale jiné. Běžně se stává, že jeden ze sourozenců vši má opakovaně, zatímco druhému se vyhýbají. A to i přesto, že si například půjčují hřebeny nebo čepice, nad čímž hygienici lomí rukama, uzavírá Mladá fronta Dnes.