Přehled tisku

0:00
/
0:00

Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách zavést nejvyšší daně v české historii - 76 a 100 procent. Šestasedmdesátiprocentní daň zaplatí všichni bohatí lidé, kteří nebudou moci dokázat, kde vzali peníze například na své luxusní auto nebo na drahý dům. A dokonce stoprocentní daň zaplatí lidé odsouzení za závažné trestné činy.

Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách zavést nejvyšší daně v české historii - 76 a 100 procent. Šestasedmdesátiprocentní daň zaplatí všichni bohatí lidé, kteří nebudou moci dokázat, kde vzali peníze například na své luxusní auto nebo na drahý dům. A dokonce stoprocentní daň zaplatí lidé odsouzení za závažné trestné činy. Ti tak přijdou o všechen majetek, jehož původ nedokážou prokázat. Informují o tom Hospodářské noviny. Nejnovější volební tahák sociálních demokratů počítá s tím, že po každém, kdo v konkrétním roce koupí dům či byt nad 10 milionů nebo jiné věci nad dva miliony, budou moci nově finanční úřady žádat majetkové přiznání. A pokud v něm člověk sám neprokáže, že si na tyto věci mohl vydělat, zaplatí je z velké části znovu. Tentokrát státu. Aniž by mu policie nebo soudy musely dokazovat, že provedl něco trestného.


Foto: ČTK
Do Kanady nepojedu, její víza by mě mohla být lhostejná, jenže nejsou, píše komentátor deníku Právo. Být českým cikánem a zažít neonacistické pochody, také bych se asi rozhlížel po světě, kam se s rodinou do bezpečí vrtnout. Jenomže, proč Kanada, a ne třeba Velká Británie? Kanada totiž žadatelům o azyl nabízí i sociální program. Stojí za to tam pobýt, i když azyl nedopadne dobře. Zvláště když navrátilce doma může čekat zpětné vyplacení sociálních dávek. I Británie byla donedávna cílem českých Romů. Poté co svůj imigrantský systém ořezala, ztratilo hledání azylu v této zemi půvab. Nabízí se však otázka otázek, píše komentátor. Proč masově emigrují cikáni čeští a ne slovenští či maďarští? I tam pochodují náckové, i tam jsou cikáni vystavení fyzickému násilí. Čeští Romové jsou zřejmě bohatší a také informovanější - vědí o Kanadě jako o zemi zaslíbené. České vlády vyvážely domácí problém do zahraničí, než aby se ho doma snažily kloudně řešit. EU Česku na jednu stranu brání zavést víza pro všechny Kanaďany, avšak z aktivování článku solidarity, totiž aby celá Unie zavedla víza pro Kanaďany, nebude evidentně nic. Znamenitě tak nabízí protiintegrační kanóny zapadlým vlastencům typu Václava Klause: tady máte tu evropskou solidaritu a integraci.


Premiér Fischer sní o funkci eurokomisaře, uvádějí na titulní straně Lidové noviny. Až skončím ve funkci premiéra překlenovací vlády, vrátím se zpět do čela Českého statistického úřadu. Přesně to tvrdil premiér při nástupu do funkce. Po několika týdnech, kdy vedl českou vládu a šéfoval i Evropské unii, by ale zřejmě svůj původní plán rád přehodnotil. Podle informací Lidových novin od tuzemských politiků - ale i z Bruselu - se právě v centru unie Fischerovi zalíbilo a rád by se stal evropským komisařem za Česko. Příliš nadějí na podporu dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD - všem nemá. Fischer už v minulosti neúspěšně usiloval o post zástupce šéfa Evropského statistického úřadu sídlícího v Bruselu. Tehdy přednost dostala jeho rivalka Marie Bohatá.


Co se to děje, ptá se Mladá fronta Dnes. Vlhko je větší než na Floridě, počet kolapsů vzrostl o pětinu, v Česku rostou lanýže a stále hrozí přívalové deště. Přemnožili se komáři, slimáci a další škůdci. Zahrádkáři musí častěji sekat bující trávu a nevědí si rady s plísní na zelenině. Za to může 'počasí'. Lidé v debatách v práci, v autobuse nebo na internetu neřeší nic jiného než - co je tohle za červenec? Meteorologové a klimatologové potvrzují, že ve srovnání s jinými začátku prázdnin letos opravdu více prší, častěji se mění tlak, jsou četnější lokální bouřky a hlavně je mnohem větší vlhkost. Ta dělá lidem problémy. Středoevropané jsou zvyklí v tuto dobu na zhruba 60procentní vlhkost vzduchu. Jenže hlavně po ránu je teď až devadesát procent. Na takovou saunu, zvláště když trvá už několik týdnů v řadě - prostě není Středoevropan zvyklý. Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz vysvětluje, že za to může neobvyklý úkaz. Už na konci června začal do Česka proudit vzduch z východu nasycený vlhkostí ze Středozemního moře. Běžně přitom ve střední Evropě převažuje západní proudění. Vzduch z východu nadělal povodně, pad dorazil nad Atlantik, tam znovu nasál vlhkost, otočil se a už v tradičním západním proudění dorazil zpět nad Česko. Výsledkem jsou bouřky, deště a krupobití.


Poznámka Lidových novin se zamýšlí na slabou účastí studentů na demonstraci proti státním maturitám. Svolávat studentskou rebelii v červenci nemá velký smysl. Stačilo se studentů zeptat, kdyby v červencové Praze nějací byli. V tom není ani politika, ani ideologie, tak to prostě je a vždycky bylo. Mohou se tedy Green Revolution a Demokratická strana zelených divit, že jim to nevyšlo? Že na akci, jíž se v červnu účastnilo sedm tisíc studentů, jich teď dorazilo jen pár set? Mohou. Ale jen své vlastní prostotě.


Dědicové brzy pocítí velkou úlevu při vyřizování pozůstalostí po svých blízkých, píše deník Právo. Dědická řízení se totiž výrazně zrychlí a lidé i ušetří, protože často nebudou muset předkládat znalecké posudky o ceně nemovistostí. Vyplývá to z novely občanského soudního řádu. Rozhodnutí o dědictví jsou nyní oprávněni vydávat notáři, zatímco dosud překládali návrh soudu, který provedl kontrolu a vydal rozhodnutí svým jménem. Soudům trvalo vydání rozhodnutí měsíc, mnohdy i podstatně déle. Nyní si dokonce v některých případech budou moci dědici odnést usnesení o vypořádání dědictví hned po skončení jednání u notáře. Dědicové tak budou moci dříve disponovat se zděděným majetkem.


Lidé, kteří nechtěli České republice platit daně a v minulosti vyvedli své příjmy do neprůhledných lichtenštejnských nadací, mohou zatím zůstat v klidu, píše deník Právo. Ani po roce a půl od vypuknutí jednoho z největších daňových skandálů v historii totiž Německo nevydalo Česku a zřejmě ani některým jiným zemím údaje o nadačních kontech. Na těch si ukrylo miliardy eur před finančními úřady minimálně 1800 boháčů z dvanácti zemí včetně ČR. Navíc údaje podle informací Práva pocházejí z let 2001 až 2002, přičemž v Česku jsou daňové delikty promlčeny už po třech letech.


Václav Kasík
Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík tvrdí, že na něj tlačí různí lobbisté, aby odešel, jinak prý bude odvolán. Kasík to řekl v rozhovoru pro Lidové noviny (LN). Podle něj tlak pochází z politických kruhů, odstupovat ale nehodlá. Deník upozorňuje, že Rada ČRo, která šéfa rozhlasu volí a odvolává, se podle svého šéfa Jiřího Floriana možná sejde už ve středu, tedy o týden dřív, než byl původní plán. Kasíkovo křeslo se podle deníku stalo součástí scénáře, který před volbou šéfa České televize zkonstruovaly špičky ODS a ČSSD. Funkci šéfa rozhlasu mohl dostat ředitel ČT Jiří Janeček, pokud by poslechl politiky a do čela televize znovu nekandidoval, píšou Lidové noviny. Janeček se ale rozhodl post obhajovat a ve středu se mu to podařilo. Kasík se stal generálním ředitelem ČRo v červenci 1999, ve funkci byl potvrzen v květnu 2005 na dalších šest let.