Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři vrací k vajíčkové válce. To, co zprvu vypadalo jako žert či svérázný, poněkud drsnější způsob pouliční demokracie, se mění v odpudivý fenomén, píše autor.

Foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři vrací k vajíčkové válce. To, co zprvu vypadalo jako žert či svérázný, poněkud drsnější způsob pouliční demokracie, se mění v odpudivý fenomén, píše autor. Vajíčková metaná na politiky ČSSD a zejména na jejího vůdce Jiřího Paroubka se stává násilnictvím. Obě největší strany se navzájem obviňují z organizování těchto akcí. Přitom se přehlíží skutečnost, že může jít vskutku o spontánní reakci občanů, nakažených českou politickou atmosférou. Lamentování nad zvlčilostí ulice je směšné. Ať se politici nepohoršují, létají-li na českých náměstích vejce. To oni je vyseděli, uzavírá komentář Mladé fronty Dnes.

Nad tím, proč právě studenti a mladí lidé byli hlavními aktéry výtržností na pražském mítinku ČSSD, se zamýšlí Právo. Podle komentátora je jedním z důvodů "vyhlazovací válka" mezi dvěma největšími českými stranami, kterou začala ODS, a druhým je nezměrný populismus a arogance předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Možná, že ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka oboje letošní volby vyhraje, ostatně vajíčkové hulvátství mu k tomu může pomoci, neboť lidé fandí oběti. Nebude to však hlasy mladých a hlasy střední třídy. Lidový dům má o čem přemýšlet, uzavírá list.


Foto: ČTK
Deník Právo upozorňuje, že u pomníku operace Anthropoid, který byl tento týden odhalen v Praze na počest parašutistů, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha, má příští čtvrtek dojít k demonstraci neonacistů. Plánovaný sraz příznivců nacismu má mít souvislost s volbami do Evropského parlamentu. Neonacisté se na demonstraci svolávají červeným letákem. Na podobných letácích Němci za heydrichiády tiskli seznamy popravených. Na současném letáku extremisté uvádějí, že za útokem na Heydricha stála snaha spojenců zdecimovat náš odboj. O demonstraci, která se má konat 4. června, je informována i radnice Prahy 8. Místostarostka Vladimíra Ludková požádá policii, aby přijala příslušná opatření.


Miroslav Kalousek
Lidové noviny komentují odchod dlouholetého lidoveckého politika Miroslava Kalouska ze strany. Současný předseda KDU-ČSL Jiří Čunek z toho má radost a stejně jako část KDU si maluje světlé zítřky bez kalouskovců, píše autor komentáře. Po Čunkovi a Kalouskovi je ale KDU-ČSL zase slabší, než byla před nimi. Toho si musí být vědomi delegáti vestínského sjezdu, až budou volit nového předsedu. Stejně jako zmenšující se a stárnoucí členské základny. Spokojené mručení, které provází Kalouskův odchod, a představa, že vše bude bez něj automaticky lepší, věští, že se o tuhle stranu mohou za čas zajímat místo voličů už jen politologové.


Petr Pithart,  foto: ČTK
Senát zavřel oči a otevřel cestu k předčasným volbám, píše se v komentáři Hospodářských novin. To sice umožní vyřešit politickou krizi v zemi, tím ale výčet plusů přijetí tohoto zákona končí. Vše ostatní jsou rizika, plynoucí z toho, že zákonodárci již podruhé a bez velkých výčitek vybruslili z prostoru vykolíkovaného ústavou. Je to skličující zvlášť v případě Senátu, který opět zklamal ve svém prvořadém úkolu strážce ústavnosti. Řady senátorů ODS a ČSSD byly natolik semknuté, že místopředseda horní komory Petr Pithart se nakonec vzdal svého úmyslu podat ústavní stížnost. Nově zvolení poslanci by se měli shodnout na zákonu, který už v ústavě zakotví jednodušší cestu k předčasným volbám. Tentokrát dříve, než zase zákonodárci pocítí nutnost se rozpustit, píše deník.


Prodej státní firmy Škodaexport, za kterou přesně před rokem ministerstvo financí inkasovalo přes 210 milionů korun, může skončit fiaskem. Skupina ČKD Group, která firmu loni koupila, chce totiž podle Mladé fronty Dnes odstoupit od smlouvy. Důvody jsou zkreslené účetnictví a mnohem větší rizikovost projektů firmy, než jak byly popsány investorům před prodejem, píše deník. "ČKD byla v kupní smlouvě uvedena v omyl,"řekl listu vysoce postavený zdroj z ČKD. Skupina se podle něj už snažila problémy řešit, ale neúspěšně. Rozhodli jsme se proto vrátit Škodaexport původnímu vlastníkovi, dodal zdroj MfD. Podle deníku už firmě nepatří cenná chráněná značka Škodaexport. Tu nedávno získala plzeňská Škoda Holding, což potvrdil její mluvčí Miroslav Novák.


Podle vlivné ratingové agentury Moody´s v Česku už končí hospodářská krize. Informují o tom Hospodářské noviny. Agentura přitom dříve několikrát varovala před rozšířením světové krize do střední Evropy. Nyní však hrozba dalších propadů v Česku a okolních zemích končí. Hospodářství je sice ve slabé kondici, přísun peněz od investorů se ale nezastaví. Nehrozí, že by cizí banky hodily své zdejší dcery přes palubu. Česko, Polsko a Slovensko jsou naopak podle Moody´s kotvy v bouři. Země si i po revizi udržely stejný rating, píše deník.


Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Lidem, kteří si zvykli, že žijí z podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek, aniž by museli cokoliv dělat, nastávají těžké časy. Píše to Mladá fronta Dnes. Kdo je bez místa víc než rok a nenajde si práci alespoň na dvacet hodin v měsíci, přijde o třetinu příspěvku na živobytí. Ten nyní přesahuje tři tisíce korun. Od června by klesl o víc než tisícovku. Lidí, kteří nemají práci déle než rok, je v Česku 101 tisíc. Stát je chce tímto opatřením donutit k tomu, aby si práci sami hledali. Systém aktivní politiky nezaměstnanosti prosadil exministr Petr Nečas. Nový systém se naopak nelíbí ČSSD, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: Evropská komise
Majitel výrobce automobilových dílů Brano Group Pavel Juříček chce společně se sklářem Františkem Novosadem, který v Harrachově vlastní sklárnu a minipivovar, koupit zkrachovalý Crystalex. Plánují kvůli tomu založit firmu Bohemia Crystalex Nový Bor. Píše to Mladá fronta Dnes. Juříček by měl podle deníku poskytnout hlavně finance, Novosad know-how. "Je to pokus o dlouhodobou záchranu českého sklářství,"řekl deníku Juříček. Podle něj chtějí oba zabránit tomu, aby se k majetku Crystalexu dostali neprůhlední vlastníci.


Ministerstvo financí připravuje zásadní normu, která má regulovat podnikání desítek tisíc prodejců finančních produktů a služeb. Prodejce stavebního spoření, hypoték, pojistek či penzijního připojištění čeká několik stupňů zkoušek u České národní banky. Podle deníku E15 s tím počítá s nový zákon o distribuci finančních produktů. Jeho rámec by podle náměstkyně ministra financí Kláry Hájkové měl být hotov do konce léta a připraven pro novou vládu. Jak uvedl deník, lidé by měli mít zároveň právo dozvědět se výši částky, kterou poradce za zprostředkování úvěru či pojistky od banky či pojišťovny dostane. Podle nové normy by měl vzniknout i centrální registr všech zprostředkovatelů. MF v současné době o podmínkách regulace intenzivně jedná se zástupci trhu.


Podle Lidových novin vzniká v Praze gurmánský ráj: trh s kvalitními potravinami a jídlem. Slovenská společnost Gourmet Europe chce totiž skomírající nákupní galerii Vinohradský pavilon změnit opět v tržnici. Od poloviny příštího roku by zde měly být především lokální, sezónní, čerstvé a kvalitní potraviny. Cílem je shromáždit všechny obchody s kvalitními potraviny, které jsou mnohdy na periferii Prahy, v centru města, uvedli tvůrci projektu v Lidových novinách.