Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Platy manažerů a takzvaná prasečí chřipka dominují prvním stránkám deníků. Komentátor Mladé fronty Dnes se domnívá, že srovnání takzvané prasečí a španělské chřipky nesedí. "Nikdo sice zatím neví, jak se bude prasečí chřipka vyvíjet, ale jedno je jisté: roky 1918 a 2009 jsou dva různé světy. Špatné zdravotnictví, horší strava, žádná hygiena, žádné léky, pomeranče ani informace," píše list.

Foto: ČTK
Platy manažerů a takzvaná prasečí chřipka dominují prvním stránkám deníků. Komentátor Mladé fronty Dnes se domnívá, že srovnání takzvané prasečí a španělské chřipky nesedí. "Nikdo sice zatím neví, jak se bude prasečí chřipka vyvíjet, ale jedno je jisté: roky 1918 a 2009 jsou dva různé světy. Špatné zdravotnictví, horší strava, žádná hygiena, žádné léky, pomeranče ani informace," píše list.


Generální ředitel státní společnosti Čepro Jiří Borovec má měsíční plat 300.000 korun. Výši svého platu zveřejnil ve středu, kdy reagoval na výzvu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že by všichni manažeři státních podniků měli oznámit výši svých platů. Informují o tom Hospodářské noviny. Borovec řekl, že nemá se zveřejněním svého platu problém. Považuje ho za adekvátní vzhledem k tomu, že řídí firmu s 54miliardovým obratem a složitou situací na trhu kvůli kriminálním kauzám z minulosti. Jiní manažeři se však ke zveřejnění platu nemají a Paroubkův požadavek se jim nelíbí. Šéf ČSA Radomír Lašák už dříve řekl, že se v Česku vzhledem k možné závisti takovéto otevřenosti brání. Podobně reaguje i vedení dalšího státní podniku Letiště Praha. V Paroubkově "svatém boji" o snížení manažerských platů firem se státní účastní je podle komentátora poměrně dost problematických míst. Platy řady top manažerů definovala už před lety právě vláda ČSSD - "tak proč jí dnes vadí?"

Ke stejnému tématu se vyjadřují i Lidové noviny. Jak píší, k požadavku snížit platy se připojil i středočeský hejtman David Rath. Uvedl, že nebude dávat dotace z veřejných peněz Českým drahám, pokud se platy vedení nesníží. Považuje za nehorázné dávat peníze daňových poplatníků firmě, která je dlouhodobě ve ztrátě, jako jsou dráhy. S uvedenými názory bude souhlasit značná část veřejnosti, ale věc je složitější. Řídit firmu s desítkami tisíc zaměstnanců a obrovským počtem složitých vztahů je těžký úkol. Hejtman Rath je nespokojený, že bere pětinu hrubého platu ředitele Českých drah. Inu, zodpovědnost hejtmana je možná ještě menší. Kdyby zmizely České dráhy, byl by to gigantický malér. Kdyby zmizely kraje, ani pes by neštěkl. Koneckonců dlouhou dobu kraje neexistovaly a nikdo je nepotřeboval, píše komentář Lidových novin.


Pavel Bém
Šéf pražské ODS a primátor Pavel Bém nechce, aby předseda strany Mirek Topolánek vedl v podzimních předčasných volbách volební kandidátku strany v hlavním městě, píše Mladá fronta Dnes. Za vhodný region považuje Topolánkův domovský kraj, tedy Moravskoslezský. Uvažuje také o Ústeckém kraji s možností přímého střetu se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Pražský primátor Bém se po loňských krajských a senátních volbách, jež ODS drtivě prohrála, pokusil Topolánka neúspěšně svrhnout. Je rovněž pokládán za spojence prezidenta Václava Klause, který loni opustil funkci čestného předsedy strany. Mladá fronta Dnes připomíná, že kdyby byl Topolánek volebním lídrem ODS v Praze, měl by jistotu, protože ODS v hlavním městě zatím vždy zvítězila. V ostatních regionech ji nemá a riskuje porážku. Lidové noviny napsaly, že primátor Bém by chtěl být pražským volebním lídrem ODS, ale někteří její vlivní představitelé to nepodporují.


Komentátor Hospodářských novin se zamýšlí nad dopisem prezidenta Václava Klause "jednomu z řadových členů ODS", který prezident zveřejnil na svých internetových stránkách. "Dopis ale může být i výrazem dalšího Klausova zoufalství. Možná už pochopil, že s novými 'prezidentskými' stranami, jež na koleně zosnovali Petr Mach a Vladimír železný, díru do Topolánkova boku neprorazí. A vrací se ke stejné taktice jako po krajských volbách, kdy se - podkopávaje pozici předsedy - zapřísahal, že se nechce do vnitřních věcí strany vměšovat," uvádí deník.


Podle Hospodářských novin by se české šrotovné mělo vztahovat i na ojetá auta, která mají najeto méně než 6000 kilometrů - na takzvaná předváděcí auta. Příspěvek tak bude možné získat i na luxusní vozy, jako jsou například některé modely BMW či Škoda Superb. Stačí, aby cena byla nižší než půl milionu korun. Vyplývá to z připravovaného zákona, který mají noviny k dispozici. Šrotovné by mělo být zavedeno od letošního podzimu. Prosadila ho ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Příspěvek je navržen ve výši 30.000 korun a poslanci by o něm měli hlasovat během příštích dvou týdnů. V úvaze je několik omezení, která by měla zabránit, aby lidé zahlcovali úřady žádostmi o příspěvek, aniž by potom vrak sešrotovali a koupili si nové auto.


Česká republika poprvé v historii chystá daňové pobídky pro domácí i zahraniční filmové producenty. Ti by si podle návrhu nového kinematografického zákona mohli z rozpočtu filmu odečíst až 20 procent z celkových nákladů utracených v Česku. Informoval o tom deník E15 na svém serveru. Daňové pobídky by měly do ČR vrátit zahraniční filmové štáby s miliardovými investicemi. Podobné nástroje již do legislativy zavedlo celkem 11 evropských států, mezi nimi jsou Německo, Itálie, Maďarsko nebo Velká Británie. Nový systém pobídek by i pomohl v Česku udržet filmové profese nebo producenty, kteří uvažují o odchodu. Stimuly by pomohly i barrandovským ateliérům, které trpí nedostatkem velkých zakázek. Barrandov Studio v závěru roku 2006 otevřelo jeden z největších filmových ateliérů za 250 milionů korun.


Foto: ČTK
Radar, který dokáže rozpoznat živého člověka i přes zeď, představil ve středu novinářům pardubický výrobce radiolokačních systémů Retia. Novinka má pomoci záchranářům při pátrání po zavalených osobách nebo policii v boji s teroristy, píše Právo. Zařízení rozpozná člověka třeba podle dechu, uvedl Radim Šikl z firmy, která zařízení vyvinula s pomocí grantu ministerstva průmyslu a obchodu. Zařízení rozezná lidskou postavu za pevnou přepážkou zhruba na dvacet metrů. Reaguje na pohyb, a to i v rozsahu jednoho centimetru. Proto zachytí i pohyb hrudníku při dýchání.