Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny komentující vznik úřednické vlády Jana Fischera. Navrhovaná sestava ministrů budí slušnou důvěru. Ve vládě budou lidé, kteří rozumějí běhu státního aparátu nebo dlouho úspěšně zastupují Česko ve světě. Člověk se až dme hrdostí, jak kvalitní máme státní správu, když se v ní tak rychle najde tolik schopných úředníků s ministerským potenciálem, píše komentátor.

Foto: ČTK
Hospodářské noviny komentující vznik úřednické vlády Jana Fischera. Navrhovaná sestava ministrů budí slušnou důvěru. Ve vládě budou lidé, kteří rozumějí běhu státního aparátu nebo dlouho úspěšně zastupují Česko ve světě. Člověk se až dme hrdostí, jak kvalitní máme státní správu, když se v ní tak rychle najde tolik schopných úředníků s ministerským potenciálem, píše komentátor. Obavy, že by takový tým mohl za pět měsíců vládnutí něco podstatného zkazit, jsou liché. Do politiky se ale nechodí proto, aby se nic nezkazilo, ale kvůli změnám. A chystaný kabinet nemá podle deníku tak řečeno "do čeho píchnout". Soupis pracovních úkolů do předčasných voleb si ponechávají politické strany hluboko v kapse.

Lidové noviny poukazují na to, že dva kandidáti na ministerské posty v úřednické vládě Jana Fischera jsou bývalí komunisté. Jan Kohout, který by se měl stát ministrem zahraničí, a Štefan Fülle, vicepremiér pro evropské záležitosti, navíc v 80. letech studovali na elitním Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. A oba se ke své dvacet let staré minulosti nehlásí, podotýká deník. Současný český velvyslanec u NATO Fülle se ke svému členství v KSČ v žádném ze svých dostupných životopisů nepřiznává. Ještě jako velvyslanec ve Velké Británii však připustil, že se kandidátem KSČ stal už na gymnáziu. Kohout zase uvádí, že do KSČ vstoupil v r. 1986, v době perestrojky. Jeho stáž na moskevském institutu prý byla nutná k tomu, aby mohl vyjet do Paříže.


Komentátor Práva se zamýšlí nad změnou volebního systému na většinový. Dvě velké politické strany, ODS a ČSSD, mají takový náskok nad zbytkem pelotonu, že jejich preference převyšují součet hlasů pro komunisty, lidovce a zelené dohromady. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že lidé už nyní do značné míry tíhnou k velkým stranám, byť mají výhrady k jejich představitelům. Kdyby se ODS a ČSSD dohodly na změně volebního systému, což by znamenalo, že by se u moci střídaly jednobarevné vlády, nevyvolalo by to zřejmě u veřejnosti velké protesty. Tato debata se ale před říjnovými volbami do sněmovny nejspíš neotevře, většinový systém totiž naráží na odpor sociálních demokratů, uzavírá list.


Mirek Topolánek
Premiér v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek chce vést do předčasných parlamentních voleb širokou alianci pravicově smýšlejících lidí. Nevylučuje ani předvolební koalici s některou z menších stran. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. K ODS chce po někdejším disidentovi Alexandru Vondrovi přitáhnout i další pravicové příznivce exprezidenta Václava Havla. Zmínil mimo jiné Konfederaci politických vězňů. Podle Topolánka nemůže jít ODS do voleb jako "zapouzdřená strana, bez vazby na občanskou společnost". ODS podle něj velmi prospělo otevření se vůči pravicově smýšlejícím lidem. Při hodnocení práce své vlády Topolánek mimo jiné poznamenal, že bylo chybou, že z ní dříve neodešel předseda lidovců Jiří Čunek. "Ale byl to předseda koaliční strany, těžko jsem ho mohl z vlády odvolat. Jedinou alternativou bylo tu koalici zbourat," prohlásil k Čunkovi, který čelil podezření, že v minulosti, ještě jako vsetínský starosta, přijal úplatek. To se ale neprokázalo, dodávají Hospodářské noviny.


Chcete vydělat miliony? Najděte si přítele v ČSSD, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes. Autor se v něm vrací k dotacím, které ministerstvo zdravotnictví poskytlo na vybudování polikliniky v Zambii. V letech 2000 až 2006 dotovala sociálně demokratická vláda stavbu nemocnice v rámci rozvojové pomoci a poskytla jí přes 30 milionů korun. Nakonec je ale nejspíš do své kapsy odčerpá lékař Stanislav Kusý, který nemocnici v Zambii založil. Přítel a nyní i asistent senátora za ČSSD Vladimíra Drymla dnes totiž kliniku prodává za dva až tři miliony dolarů. Třicetimilionová dotace ze státního rozpočtu tak může Kusému vynést zisk až 60 milionů. Tomu říkám byznys, píše se v komentáři.


Neonacisté mohou poděkovat policii za mírné rozsudky, uvádí se v komentáři Lidových novin. Deník se tak vrací k rozhodnutí soudu, který musel zrušit trest pro redaktora neonacistického webu Erika Sedláčka, protože důkazy, které proti němu shromáždila policie, byly nezákonné. Soudkyně přitom měla jasno v tom, že k žalovanému jednání skutečně došlo. Přesto nemohla rozsudek nižší instance potvrdit. Lidé, vyzývající k likvidaci Židů a zpochybňování holokaustu, tak mohli odejít od soudu jako vítězové. Další pořádání neonacistických pochodů budou jejich kamarádi brát jako cosi normálního. A co může udělat občan, který nechce brát spravedlnost do svých rukou? - ptá se deník. Pro začátek by se alespoň mohl dozvědět, kdo v policii náckům pomohl.


Čeští Romové opět zaplavují Kanadu, píše deník Právo. V lednu a v únoru požádalo v Kanadě o status uprchlíka 570 českých občanů, v naprosté většině Romů. Kanada proto vyzvala českou stranu, aby se jejich příliv pokusila zastavit. Znovuzavedení víz, k němuž došlo v minulosti, ale zatím neplánuje. Kanaďané zpochybňují, že by žádosti českých občanů o uprchlický status byly oprávněné. Podle nich lze jen těžko věřit, že by Česká republika byla "ostrovem perzekuce v Evropě". Příliv žadatelů o azyl může být také organizován agenturami. Vystěhovalectví jako byznys připustil i ombudsman Otakar Motejl. Poukázal přitom na agentury, které se na zájemcích o vystěhovalectví obohacují.


Češi vynalézají pro americkou armádu, uvedla Mladá fronta Dnes. Při výzkumu, který platí americká strana, vynalezli vědci z ČVUT i invalidní vozík ovládaný očima. Postižený člověk určuje trasu vozíku pomocí speciálního senzoru, umístěného na brýlích. Trasy v prostoru si přitom kamera, která je sleduje, ukládá do paměti. Čeští vědci z katedry kybernetiky ČVUT s americkými armádními odborníky spolupracují i na vývoji štítu, který chrání software před napadením. Vývoj tohoto počítačového "detektiva" platili sice podle vedoucího Centra agentních technologií Michala Pěchoučka Američané, licence ale zůstává v Česku. Vojenský původ má i jiný patent, který vědci vyvinuli pro US Air Force. Řídícím letového provozu má usnadnit práci v krizových situacích, kdy je nutné odklánět ostatní letadla od stroje, který se chová nevyzpytatelně. Program vyvinutý v Česku umožňuje vyhodnotit letové plány a nabídne úhybné manévry. Při využití bezpilotních letounů má tento program uplatnění i při humanitárních či záchranářských akcích, píše Mladá fronta Dnes.


Povinnost výrobců dodržovat standardní velikosti balení u některých běžných potravin a dalších druhů zboží končí. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes s odvoláním na novou směrnici EU, podle níž se prý regulace váhy a objemu zboží přežila. Máslo, cukr či mouka teď mohou být v obchodě libovolně velké, jedinou výjimkou zůstávají jen lihoviny a vína, píše deník. Pravidla přesně stanovovala, že třeba máslo se smí prodávat jen v násobcích 125 gramů. Předepsanou hmotnost museli výrobci dodržovat například i u konzerv, kávy, ale také třeba u zubních past. Porovnávání cen u jednotlivých druhů zboží se teď lidem ztíží. Na druhé straně však nebudou nuceni plýtvat s potravinami a kupovat příliš velká balení, protože menší nejsou k sehnání. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského budou mít nyní výrobci také volnější ruce v inovacích a reklamě. Změna však podle deníku sklízí i kritiku. "Určitě to přináší možnost pro zdražování," cituje list právničku Sdružení na obranu spotřebitelů Evu Strnadovou. Lidé podle Strnadové při nákupech často nečtou údaje na výrobku a koupí ho pak pod dojmem, že jde o známou gramáž.