Přehled tisku

0:00
/
0:00

V lednu přišel o práci rekordní počet lidí a drtivá většina z nich nezaviněně, píší Lidové noviny a poznamenávají, že jim prezident Václav Klaus svými výroky o tom, že krize je jako rýma a přejde sama, mimoděk naznačil, že jsou příznaky banální nemoci.

V lednu přišel o práci rekordní počet lidí a drtivá většina z nich nezaviněně, píší Lidové noviny a poznamenávají, že jim prezident Václav Klaus svými výroky o tom, že krize je jako rýma a přejde sama, mimoděk naznačil, že jsou příznaky banální nemoci.

Jejich osobní příběhy prezidentský makropohled zanedbává. Hlava státu má nejspíše pravdu, ale nezaměstnaní by si zasloužili alespoň minimální lidské gesto, míní komentátor a dodává, že se prezident rád chlubí tím, že má republiku procestovanou křížem krážem. "Asi by nebylo od věci zamířit do těch nezaměstnaností nejpostiženějších krajů a počastovat své momentálně handicapované spoluobčany něčím povzbudivějším než sdělením, že jsou zanedbatelnou a nevyhnutelnou vedlejší obětí krize," uzavírají Lidové noviny.

Komentátor Práva k výrokům hlavy státu poznamenává, že metafora o chřipce je na ne-umělce " fakt dobrá", není si však jist správností diagnózy. Kdyby jen chřipka, tak prosím, ale co když jde o žloutenku nebo rakovinové bujení? To si taky uvaříme čajíček a zalehneme na týden s paralenem pod duchnu?"


Vladimír Iljič Lenin kdysi pobaveně žasl nad slepotou svých protivníků: Kapitalista vám prodá i provaz, na kterém jej pak oběsíte. Totéž dělá podle komentáře Hospodářských novin vláda, když navrhuje volební systém s prémií pro vítěze. Chce dopřát dnešní opozici nejen většinu, ale rovnou ústavní většinu? V prosincovém volebním modelu CVVM vedla sociální demokracie a k většině by jí už stačili jen zelení nebo lidovci. S bonusem by pak už nepotřebovala vůbec nikoho.

Tématu se věnuje také autor komentáře na stránkách Mladé fronty Dnes. Podle něj už třináct let postrádá Česko stabilní a akceschopné vlády. Osm vlád za posledních třináct let je podle něj důkazem, systémové podmínky pro vytváření pevné exekutivy v zemi chybějí. "Vládou navrhovaná reforma má rizika a nedostatky, nejsou však fatální a většinu lze odstranit. Důležité je, jak přesně bude návrh reformy vypadat ve všech jejích detailech a jaká bude konečná podoba volebního systému poté, co projde parlamentem. Pokud vůbec projde," dodává komentátor.


Tématem Lidových novin je stoupající nezaměstnanost. List uvádí, že v databázi úřadů práce je necelých sedmdesát tisíc volných pracovních míst. Personální agentury považují za stabilní obory jako např. zdravotnictví, školství, státní správu nebo potravinářství, u těch stále existuje poptávka po nových zaměstnancích. Nejvíce volných míst nabízejí úřady práce pomocným a nekvalifikovaným dělníkům v různých oborech. Poptávka je také po řemeslnících, opravářích a kvalifikovaných dělnících. Očekává se ale, že bude i nadále pokračovat propouštění. Lidové noviny také přinášejí rozhovor s psychologem Slavomilem Hubálkem, který čtenářům mimo jiné radí, jak se zachovat při ztrátě zaměstnání. Podle Hubálka už lidé více navštěvují psychology a očekává se, že bude přibývat psychosomatických a duševních chorob. Z krize budou podle něj profitovat výrobci "kořalky a farmak", protože vždy, když se zvýši hladina úzkosti se zvýší i spotřeba alkoholu a léků.


Novináři Mladé fronty Dnes se vydávali za zákazníky mající zájem o vojenské oblečení. Uspěli u majora Libora Karase přednášejícího na brněnské Univerzitě obrany. Ten ale podle listu není jediný, kdo si takto přivydělává. "Zarážející je, že vojáci podle všeho neporušují zákon. Tedy alespoň v případě, že prodávají jen jednotlivé kusy výstroje. Obchodování ve velkém může být považováno za podnikání, které vojákům zakazuje zákon. Tyto příjmy také nedaní, což je nezákonné." Podle náměstka ministryně obrany Radka Šmerdy by to měla nová koncepce vystrojování vojáků změnit. Zvažuje se např. zavedení elektronického účtu nebo odpovídajícího finančního příplatku. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý míní, že lidé, kteří obchodují s výstrojí zajištěnou z peněz daňových poplatníků, nemají v armádě co pohledávat.