Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři zamýšlí nad tím, že sociální demokracie programově porušuje platný zákon. Krajská hejtmanství, která po loňských volbách ovládla ČSSD, totiž začínají v krajských zdravotnických zařízeních platit poplatky za pacienty. ČSSD to svým voličům před volbami slíbila, a teď tedy svůj slib dodržuje, připomíná komentátor.

Mladá fronta Dnes se ve svém komentáři zamýšlí nad tím, že sociální demokracie programově porušuje platný zákon. Krajská hejtmanství, která po loňských volbách ovládla ČSSD, totiž začínají v krajských zdravotnických zařízeních platit poplatky za pacienty. ČSSD to svým voličům před volbami slíbila, a teď tedy svůj slib dodržuje, připomíná komentátor. A to přesto, že jedná nezákonně. Pokud se sociálním demokratům zákon o poplatcích ve zdravotnictví nelíbí, mají demokratické způsoby, jak ho změnit. ČSSD však tento zákon veřejně porušuje a navádí občany, jak ho obejít. Je tragické, že k tomu stát nečinně přihlíží, píše Mladá fronta Dnes.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Lidové noviny se ve svém komentáři pozastavují nad přednáškovým turné, které chystá lídr opozice Jiří Paroubek. Chce voliče seznámit se svým výkladem současné krize. Co ho ale k takovému kroku vede? - ptá se komentátor. Vždyť samotná krize nahání stoupence k levici. Paroubek přitom nemusí mít strach, že by je přetáhla KSČM. Sám bere komunistům vítr z plachet tím, že odmítá poplatky ve zdravotnictví, americký radar v Brdech, zahraniční mise i školné. Jedno vysvětlení se ale podle autora nabízí: podle nejnovějších statistických šetření totiž začíná popularita Paroubkovy strany klesat. A Jiří Paroubek je podle deníku posedlý výsledky průzkumů veřejného mínění. Pokles obliby ČSSD ohlásili statistici tuto středu. Paroubek to ale zřejmě díky svým analytikům věděl už předem, uzavírají Lidové noviny.


Mirek Topolánek  (uprostřed) na summitu v Budapešti,  foto: ČTK
Hospodářské noviny se vracejí k úternímu vystoupení českého premiéra Mirka Topolánka na summitu o budoucnosti plynovodu Nabucco v Budapešti. Když říkal, že projekt alternativního plynovodu vůči Rusku je testem evropské integrace, připomínalo to projev před pražskou návštěvou George Bushe. V něm obhajoval umístění amerického protiraketového radaru v Česku argumentem, že k obraně své svobody musejí Češi konečně přispět něčím konkrétním. Nabucco, podobně jako protiraketová obrana, je zatím jen projekt. Přeměnit sen, o němž se hovoří sedm let, v realitu, se ukazuje být podle Hospodářských novin těžkým úkolem i v čase, kdy ještě doznívá plynová krize.


Daniela Filipiová na schůzy vlády,  foto: ČTK
Ministryně zdravotnictví Filipiová má první zářez na pažbě, píše se v komentáři Práva. Senát ve středu schválil novou variantu zdravotnických poplatků, která má šanci projít i ve sněmovně. Zrušil přitom povinnost platit poplatky pro děti do 18 let, zato důchodcům ji ponechal. Stratégové ODS teď ale podle deníku mohou přemýšlet, jakou odezvu to bude mít u jejich voličů. Nezanedbatelnou část jich totiž tvoří senioři. Vládní strany poslaly veřejnosti signál, který lze nazvat bič na důchodce. To, že v Senátu pro poplatkovou redukci nakonec hlasovali i sociální demokraté, bylo ve smyslu "lepší něco než nic", myslí si autor komentáře v Právu.


Pavel Bém
Hospodářské noviny komentují spekulace, podle nichž by se novým českým eurokomisařem mohl stát pražský primátor Pavel Bém. Zpráva může být podle deníku jen testovacím balónkem. V každém případě ale ukazuje na nálady uvnitř ODS. Místopředseda strany Bém se po volebním kongresu, na němž zvítězil jeho protikandidát Mirek Topolánek, začal jaksi vytrácet. Deník přitom ani po volebním debaklu Béma neodepisoval. Komentátoři si cenili jeho politického talentu i vzdělání, vytýkali mu ale jeho závislost na Hradu i nedostatek vlastních názorů. Ani jednoho se však Bém dosud nezbavil. Při nedávných oslavách výročí Palachova týdne se objevil na archivních záběrech v televizi ještě jako demonstrující student. Kam se ten zajímavý chlapík v triku ztratil? - ptají se Hospodářské noviny. Možná by mu prospělo, kdyby odložil primátorský řetěz. To už totiž prospělo i několika Bémovým předchůdcům.


Až podezřele často se u nás vydávají zákony a vyhlášky šité na míru určité profesní nebo dokonce výrobní lobby, všímají si ve svém komentáři Lidové noviny. Příkladem je podle nich vyhláška o povinném vybavení novostaveb hasicími přístroji a požárními hlásiči, proti které bojuje ombudsman Otakar Motejl. Co to dělá s občany a jejich touhou po spravedlnosti, si většina vrcholných politiků asi ani nedokáže představit, podotýká autor. ODS, která si stále stěžuje, že se musí ucházet o přízeň národa s levicovými sklony, by podle něj stačilo umravnit partnery lobbistů ve vlastních řadách a na ministerstvech. Evropské předsednictví ani hledání modrých kořenů ještě žádného premiéra nevytrhlo, varuje list.


Studenti v Kolíně připravují protiromsky zaměřenou demonstraci. Popudem k ní se stal incident, při němž skupina Romů napadla a zbila sedmnáctiletého chlapce. Píšou o tom Hospodářské noviny. Demonstrace má být protestem proti tomu, že stát prý chrání víc Romy než "bílé". Kolínští radní i policisté se obávají, že by shromáždění mohlo přerůst v násilí. Studenti na demonstraci, která se má konat 19. února, očekávají účast až tisíce lidí. Společně plánují pochod do míst, kde stojí několik domů obývaných Romy. Odmítají sice jakoukoliv spojitost s extremistickými organizacemi, ale podle deníku se v jejich diskusi na internetu objevuje množství rasistických výroků. Podle kolínského starosty Jiřího Buřiče, který se se studenty sešel, si organizátoři nenechají demonstraci rozmluvit. Na místě tak bude nutná přítomnost policie, protože by mohlo dojít k incidentu. Organizátor však není neonacista, říká starosta v Hospodářských novinách.


Vstupní kontroly v Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku odhalily od začátku tohoto roku již čtyři pracovníky, kteří byli pod vlivem alkoholu. Ve své regionální příloze o tom píše Mladá fronta Dnes. Loni bylo takových případů jen sedm za celý rok. Teď šlo hlavně o lidi z dodavatelských firem. Kvůli pochybení byla pracovníkům do vyřešení případu odebrána vstupní karta, pro firmy to znamená pětitisícový postih. Zaměstnanci podniku z Řeže u Prahy, který se zabývá přímo jadernými materiály, byla za naměřených 1,12 promile natrvalo odebrána identifikační karta a do Dukovan se už nikdy v životě zřejmě nepodívá. Čtvrtý případ se týkal přímo pracovníka jaderné elektrárny a stal se mimo střežený prostor. Kontroly na alkohol provádí namátkově bezpečnostní služba u vstupní brány. Vybraní pracovníci dýchají podobně jako u policejních silničních kontrol, na vyhodnocení má elektrárna elektronické zařízení. Pokud si někdo není jistý, jak je na tom s alkoholem v krvi, může se před vstupem do areálu za malý poplatek sám otestovat, píše deník.


John Updike,  foto: ČTK
Updikův strom roste dál, napsal deník Právo. Jde o strom, který světoznámý americký spisovatel John Updike zasadil při své návštěvě v Praze v r. 1986 v sídle Jazzové sekce. Letos 27. ledna, nedlouho před svými sedmasedmdesátými narozeninami, autor zemřel. Podle zástupce Jazzové sekce Karla Srpa byl Updike při své návštěvě Prahy nesmírně přátelsky, velice dobře informovaný o české literatuře a zajímal se o situaci v disentu. Na stejném místě zasadil o rok dříve svůj strom další významný spisovatel Kurt Vonnegut. "Zeptali jsme se Updikea, jestli mu nevadí, že jeho strom bude výš," vzpomíná v Právu Srp. "Vonnegut byl větší spisovatel," odpověděl tehdy John Updike.