Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Byl to tuhý vnitřní boj, komentuje postoj prezidenta Václava Klause k Entropě Mladá fronta Dnes. Podle komentátora v něm překvapivě vyhrála nenávist k Topolánkovi a modernímu umění nad nenávistí k Evropské unii. Černého Entropa přitom podle autora vyjadřuje Klausovy myšlenky.

Foto: ČTK
Byl to tuhý vnitřní boj, komentuje postoj prezidenta Václava Klause k Entropě Mladá fronta Dnes. Podle komentátora v něm překvapivě vyhrála nenávist k Topolánkovi a modernímu umění nad nenávistí k Evropské unii. Černého Entropa přitom podle autora vyjadřuje Klausovy myšlenky. Státy tak rozdílné, které si navíc vzájemně spílají, totiž nikdy nemohou být jedním celkem. Prezident však nakonec Entropu zavrhl. Možná to byl vliv Milana Knížáka. Tak či onak, Klaus se postavil na stranu unie. Hladké, kulaté, bez výstřelků, unie, kde se máme rádi, pozitivně se diskriminujeme a omlouváme se, když si šlápneme na kuří oko. Klaus se tak zachoval jako dokonalý eurokrat, píše Mladá fronta Dnes.


Už to vypadalo, že euroskeptická konkurence ODS se na pravé části politického spektra navzájem vymaže, vše ale změnil Vladimír Železný, napsaly ve svém komentáři Lidové noviny. Jím založená česká odnož celoevropské strany Libertas totiž rozhodně není bez šance. Jen minimum potenciálních voličů dnes ví, že Libertas reprezentuje proevropské postoje a její odpor k Lisabonské smlouvě není odůvodněn odporem k hlubší integraci unie. Tato okolnost zatím poskytuje Železnému obrovské manévrovací možnosti, aby mohl lákat ty, jimž se smlouva nelíbí. Vladimír Železný už několikrát prokázal, že má-li platformu, získá i dobrý volební výsledek. Na druhé straně má za sebou neslavné arbitrážní a soudní kauzy. Železného zápas o budoucnost s vlastní minulostí tak začíná, uzavírá deník.


Utrácejte, utrácejte, utrácejte - je podle Hospodářských novin heslo, kterým se politici a ekonomové snaží čelit současné ekonomické krizi. Kdo nabádá k šetrnosti, působí jako pomatenec, který nepochopil sílu krize. Český ministr financí Miroslav Kalousek, který v úterý poprvé předsedal ministrům financí Evropské unie, je přesvědčil, aby se upsali pod deklaraci, že se ke snižování dluhů vrátí hned, jak budou z nejhoršího venku. Kalousek opravdu na rozdíl od ostatních státní peníze do ekonomiky hrnout nechce. Dobře ale ví, že vláda politicky neustojí, pokud bude opakovat, že nedá ani korunu. Už za pár dní uvidíme, jak sám ve své dvojí hře obstojí, až představí realistický státní rozpočet. Bude-li schodek vyšší než 90 miliard korun, na první pohled poznáme, že o šetření jen mluví v Bruselu. Doma však utrácí stejně jako ostatní, píší Hospodářské noviny.


Romové se už těší na zpívajícího ministra, napsal deník Právo. Romové mají k novému šéfovi resortu pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi blízko nejen díky hudbě, Kocáb ale navíc má na rozdíl od své předchůdkyně Džamily Stehlíkové mezi Romy dobrou pověst. Podle redaktora týdeníku Romano hangos Gejzy Horváta může Kocáb napravit jméno ministerstva, které za působení Stehlíkové ztratilo na váze. Poradce odstupujícího vicepremiéra Jiřího Čunka Josef Baláž se ale domnívá, že Kocáb může mít problém, protože se nikdy nepohyboval v komunální politice. Skeptický vůči Kocábovu působení je místopředseda rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. Podle něj Kocáb do problematiky Romů nemůže zásadním způsobem zasáhnout. Nemá potřebnou politickou sílu a navíc tu není ani vůle něco změnit. Kocáb počítá s tím, že jakmile bude v úřadu, vydá se do terénu mezi Romy, uzavírá Právo.


Ředitel policie Praha I. Miroslav Prouza nepotrestal kriminalistku Barboru Boškovou za její pochybení při vyšetřování kauzy Marcely Urbanové. Píše o tom deník Právo a připomíná, že Urbanová byla obviněna za křivou výpověď vůči předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi. Inspekce ministra vnitra našla v postupu policistky opakované chyby. Proti se ale postavili žalobci. Podle státního zastupitelství v této fázi případu může úkony vyšetřovatelky hodnotit pouze žalobce, a nikoliv inspekce. Státní zástupce její postup také přezkoumal a chyby v něm nenašel. Podle policie nedošlo ke kázeňskému přestupku, takže kriminalistka potrestána nebude. Urbanová podala na Barboru Boškovou i jejího nadřízeného stížnost kvůli údajné podjatosti. V době, kdy Čunek zastával funkci vsetínského starosty, pracovala Urbanová jako jeho sekretářka. Později ho obvinila z korupce. Státní zástupce ale jeho stíhání zastavil a policie naopak začala stíhat Urbanovou. Hrozí jí až tři roky vězení.


O funkci afghánského prezidenta se chce ucházet čtyřiačtyřicetiletý lékař Karim Taniwall, který byl donedávna primářem interny v nemocnici v Roudnici nad Labem. Informuje o tom deník Právo. Taniwall se podle deníku chce o funkci přihlásit při své cestě do Afghánistánu, kam odjede v březnu. Do boje o úřad ale půjde jen tehdy, když hlavu státu budou volit občané ve svobodných volbách. To však je podle něj při současných politických poměrech v zemi prakticky nemožné. Kvůli zvažované prezidentské kandidatuře navštívil Afghánistán už na přelomu roku. "Mapoval jsem možnosti kandidatury. Hovořil jsem s řadou vlivných činitelů, včetně vysokých představitelů Talibanu. Vesměs jsem se setkal s pozitivními reakcemi. Cítím, že mám značnou podporu,"řekl Právu. Taniwall jako devatenáctiletý mladík pobýval v roce 1984 ve slovenském Martinu. V r. 1991 tu dokončil lékařskou fakultu. Praxi postupně vykonával na Slovensku a pak v Čechách, naposledy v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem. Tam nyní žije se svou slovenskou manželkou a dvěma dětmi.


Robert Fremr,  foto: ČTK
Lidové noviny píší o jediném českém soudci, který zasedal v Mezinárodním trestním tribunálu pro Rwandu. Soudce Nejvyššího soudu Robert Fremr strávil v Tanzánii, kde soud sídlí, více než dva roky. Genocida ve Rwandě si před patnácti lety vyžádala nejméně osm set tisíc obětí. Ze sta tisíc obviněných stihly trestní senáty ke konci loňského roku odsoudit přes třicet osob, které se při etnickém sporu podílely na masovém vyvražďování menšinového etnika Tutsiuů. Kromě nejvyšších vojenských a policejních velitelů to jsou ministři, ale i novináři, kteří se na rozpoutání masakru podíleli. Soudci Fremrovi se na stůl dostaly případy poněkud netypických pachatelů. Patří mezi ně prokurátor, který měl podíl na masakrech v kostelích a ve školách, ale i nejpopulárnější rwandský zpěvák, jehož písně vyzývaly k vraždění. Podmínky pro práci byly podle soudce Fremra velmi náročné, ve čtyřicetististupňových vedrech vypadávala klimatizace. Nebezpečná byla i příroda, takže se musel vzdát i pravidelného běhání. Smutný zážitek mu přineslo setkání s místními lidmi, podle něj ve Rwandě prakticky neexistuje rodina, která by ve svých řadách neměla buď oběť, nebo pachatele genocidy. Přesto Fremr svou účast v tribunálu hodnotí jako cennou osobní zkušenost, píší Lidové noviny.


Legerova ulice, která je součástí magistrály a po níž každý den projede 91.000 aut, bude mít místo čtyř jízdních pruhů už jenom tři. Shodli se na tom představitelé radnice Prahy 2 a zástupci Technické správy komunikací, píše Mladá fronta Dnes. Dopravní situace v Praze se tím zřejmě výrazně zkomplikuje. Podle odborníků se začnou tvořit větší kolony na Nuselském mostě. Fronty aut povedou řidiče k hledání nových objízdných tras, což způsobí zácpy v dalších čtvrtích. Radnice Prahy 2 argumentuje tím, že než se auta do Legerovy ulice dostanou, jedou stejně jen ve dvou pruzích. Další pruhy přibývají až na mostě a na Vinohradech. O zklidnění provozu na Vinohradech usilovala tamní radnice řadu let, ale vždycky narazila na odmítavé stanovisko pražského magistrátu. Nyní se přístup hlavního města změnil. Radnice se zúžením Legerovy ulice minulý týden souhlasila na zkušební období zhruba půl roku, uvedl pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner.