Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Podle výzkumu agentury STEM se popularita premiéra Mirka Topolánka zvýšila. Podle ředitele agentury nárust pravděpodobně souvisí s českým předsednictvím EU. Lidové noviny poznamenávají, že stoupat z nízkého základu není až takové umění a Topolánka dramatické události světové politiky zastihly na formálně vysoké pozici.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Podle výzkumu agentury STEM se popularita premiéra Mirka Topolánka zvýšila. Podle ředitele agentury nárust pravděpodobně souvisí s českým předsednictvím EU. Lidové noviny poznamenávají, že stoupat z nízkého základu není až takové umění a Topolánka dramatické události světové politiky zastihly na formálně vysoké pozici.

Pro ODS je to potenciálně dobrá zpráva, míní deník. "Existuje zřejmě nezanedbatelný rezervoár voličů, kteří by s premiérem neměli problém, pokud se bude alespoň navenek chovat civilizovaně. Stačí jim opravdu málo."


Foto: Emil Fafek
Čin Jana Palacha a Palachův týden roku 1989 je tématem Mladé fronty Dnes. Od Palachovy smrti v lednu roku 1969 do dubna téhož roku se upálilo dalších dvacet devět lidí, kteří se k Palachovi hlásili. Téma Palachových následovníků je podle historiků ožehavým námětem. Historik Petr Blažek považuje za nezpochybnitelného následovníka Jana Zajíce a výkřikem beznaděje bylo i sebeupálení Evžena Plocka. Činy dalších lidí, kteří zvolili smrt stejným způsobem, už podle historika neměly sílu Palachova skutku a nebyly spojovány s politickými motivy. Všechny tyto lidské tragédie je podle Petra Blažka nutné vnímat v dobovém kontextu, kdy uplynulo jen několik měsíců od okupace a lidé byli v šoku z Palachova upálení.


"Česko má první rozsudek, který řeší vulgaritu internetových diskusí," píší Hospodářské noviny. Blogera totiž zažaloval čtenář za to, že mu bloger kvůli reakci na jeho článek vynadal. Podle rozsudku se musí bloger omluvit čtenáři osobním dopisem. Specialista na internetovou komunikaci a zakladatel blogů Respektu Adam Javůrek říká, že vulgarity internetových diskusí nevyřeší ani moderování ani hodnocení příspěvků čtenáři. Rozsudek podle něj nebude znamenat nic zásadního, diskutující jsou na internetu často anonymní a není snadné je identifikovat.


Julie Tymošenková a Vladimir Putin,  foto: ČTK
České deníky se věnují také plynové krizi. Deník Právo se ptá, zda podepsáním smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou končí "plynová válka." Evropa čekající na obnovení dodávek optimismem nehýří a má pro to pádné důvody. "Ruský premiér Vladimir Putin s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou v mnohahodinových vyjednáních sice proklestili cestu ke kompromisu, leč vratkému. Nad příkopy v ostrém bilaterálním sporu natáhli visutý můstek bez opěrných pilířů. Jeho fungování je potenciálně kdykoliv ohroženo novou válkou na vnitropolitické scéně Ukrajiny," píše ve své analýze deník Právo.


Lidové noviny informují o případu příbramské lékárnice Miroslavy Maršíkové. V lékárně příbramské nemocnice lidé nemusí platit 30 korun za položku na receptu a nedaleká lékárna Miroslavy Maršíkové zela prázdnotou. A tak se Maršíková rozhodla hradit poplatky ze svého. Na dveře lékárny umístila ceduli s nápisem: "Vážení pacienti, na každou položku na receptu vám na požádání poskytneme slevu 30 korun. K tomuto kroku jsme nuceni přistoupit z důvodů absurdní situace při výběru poplatků v našem kraji." Lidé se sice začali vracet, lékárnice nicméně doufá, že vláda brzy zasáhne a všechny lékárny budou mít opět stejné podmínky. Opatření Miroslavy Maršíkové si všimli také v nemocniční lékárně, kde už se netvoří takové fronty pacientů jako před časem. Lékárna slouží pro potřeby nemocnice a na takový nával lidí nemá prostory ani sortiment.


"Pojišťovna rozjíždí projekt testů DNA, které odhalí zdravotní rizika zděděná po předcích," píše Mladá fronta Dnes. Pilotní projekt nyní rozjíždí firma GHC Genetics a zdravotní pojišťovna VZP. Do projektu se zapojí 800 žen, odborníci budou zkoumat jejich předpoklady k vážným civilizačním onemocněním - infarktu, mozkové mrtvici či rakovině. Každá žena pak na základě DNA obdrží rady o optimální životosprávě i prohlídkách u lékaře. Potížím by se pak mohly zcela vyhnout nebo by mohla být choroba zachycena v raném stadiu. Finanční náklady nejsou podle mluvčího VZP Jiřího Roda právě malé, ale ve srovnání s léčením těchto chorob jsou zanedbatelné. Podobný projekt chystá VZP v budoucnu také pro muže.