Přehled tisku

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují především změny ve vládě. Šéf lidovců Jiří Čunek měl podle komentátora Mladé fronty Dnes odstoupit už dávno. Straně se nevyplatil. "Není to jeho vina, nýbrž strany, která už dlouho, od časů Luxe, neví kudy kam. Čunek vynikl jako lokální politik nejasnými činy s Romy, které ho u spoluobčanů nikoliv oprávněně katapultovaly na vyšší politickou hladinu," píše komentátor.

Jiří Čunek,  foto: ČTK
Deníky komentují především změny ve vládě. Šéf lidovců Jiří Čunek měl podle komentátora Mladé fronty Dnes odstoupit už dávno. Straně se nevyplatil. "Není to jeho vina, nýbrž strany, která už dlouho, od časů Luxe, neví kudy kam. Čunek vynikl jako lokální politik nejasnými činy s Romy, které ho u spoluobčanů nikoliv oprávněně katapultovaly na vyšší politickou hladinu," píše komentátor. Premiér Topolánek nyní může provést opožděnou rekonstrukci vlády, o níž většina lidí beztak soudí, že přišla pozdě, že už je zbytečná a neúčinná. Efekt razantní reakce vlády na výsledky podzimních voleb je pryč a nějaké detailnější důvody výměny ministrů voliče moc nezajímají.

Komentátor Lidových novin píše, že Jiří Čunek odchází z vlády oslaben. Na sjezdu bude muset být dosavadní předseda strany připraven velmi dobře, protože volební výsledek straně nezajistil a z vlády odešel s ostudou. Ani lidovci si podle listu nevede lépe, přitom prostor pro politiku mají rozsáhlý. "Sociální demokraté se sbližují s komunisty a v populismu závodí Jiří Paroubek s Davidem Rathem. Lze tedy bez veliké duševní námahy dojít k poznání, že pro věcnou a nepopulistickou středolevou politiku prostor existuje," uvádějí Lidové noviny.


Konec ministra zdravotnictví Tomáše Julínka potvrdil přírodní zákon zdejší politiky, píše Mladá fronta Dnes. Začni s polosocialistickým zdravotnictvím něco dělat, vyslov třikrát po sobě zakázané slovo "reforma" a přibijí tě na vrata. Julínek byl prvním v nekonečné řadě ministrů zdravotnictví, který mohl kletbu zlomit. Nepodařilo se mu to. Úmysly měl dobré, byl ochotný obětovat popularitu, aby nevlídné zdravotnictví bylo přívětivější k pacientům a aby časem našeho stárnutí nepřišlo na buben. Udělal jen jednu chybu, která byla osudová. Nedokázal své reformy prodat veřejnosti. Ani té odborné, ani nám pacientům a občanům, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Deníky se věnují i dodávkám plynu. Jak píší Hospodářské noviny, vyhráno není. Ani když Rusko oznámí otevření kohoutků, nebude ještě proč jásat. Klid nebude, dokud plyn nebude mít správný tlak v trubkách po celé Evropě. V realistickém skepticismu je nutno pokračovat; podobná krize se podle listu může opakovat i dřív než za rok. "Zatím je totiž na stole pouze dohoda o obnovení dodávek pro Evropu; spor mezi Ukrajinou a Ruskem stále trvá. A zejména: unie stále netuší, jak svou nebezpečnou závislost alespoň omezit," varuje komentátor.


Petr Mach  (vpravo) a Benjamin Kuras,  foto: ČTK
V Česku vzniká nová euroskeptická strana. Jak píší Lidové noviny, horší den si Petr Mach vybrat nemohl. Několik týdnů očekávaný vznik své strany oznámil spolupracovník prezidenta Václava Klause v den, kdy se mění obsazení vládních křesel. Ohlášení změn v kabinetu Topolánka tak Machovu Stranu svobodných občanů zcela odsunulo z centra mediální pozornosti. Podle komentátora se nedá očekávat, že by Machova strana s beranem v erbu mohla hrát na politické scéně významnější roli. Podle očekávání se ústředním mottem SSO stalo odmítání Lisabonské smlouvy a snaha prosadit referendum o přijetí eura. Zbytek programu zůstává víceméně pouhou vatou. Namísto vážné hrozby pro ODS v boji o pravicového voliče tak Petr Mach představil pouze novou hračku zhrzeného Václava Klause, píší Lidové noviny.


Člen bankovní rady České národní banky Robert Holman se v Lidových novinách zamýšlí nad tím, jaké vyhlídky má svět v recesi. Příčinou finančních krizí a jejich odeznívání jsou podle něj střídající se vlny optimismu a pesimismu. "Potíž je v tom, že tento optimismus a pesimismus není v populaci rovnoměrně rozdělen, nýbrž je nakažlivý a projevuje se 'vlnovitě'. Po předchozí vlně optimismu dnes zažíváme vlnu pesimismu," míní centrální bankéř. Hospodářskou recesi nelze "řešit", musí se vydržet. V jejím průběhu odejdou ti, kteří byli málo prozíraví nebo jsou méně efektivní, a ekonomika vyjde z recese zdravější a silnější. Čísla o růstu hrubého domácího produktu nejsou vším; někdy je i rychlý růst nezdravou nafouklou bublinou, a naopak, naznačuje Holman.


Ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinné přeočkování dětí proti tuberkulóze v 11 letech. Informoval o tom deník Právo. Podle listu toto rozhodnutí kritizují někteří odborníci ve zdravotnictví. Hlavní hygienik Michael Vít uvedl, že tak bylo učiněno na základě klesajícího počtu nemocných a v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace. S rozhodnutím státu nesouhlasí primářka Pavla Nykodýmová z plicního oddělení v Říčanech. Uvedla, že stát to udělal v situaci, kdy se naše země otevřela přílivu cizinců ze zemí s vysokým výskytem tuberkulózy, jako je Mongolsko, Vietnam, Ukrajina či Rumunsko, a proto riziko nákazy se zvyšuje. Vít ale tvrdí, že děti v 11 letech se přeočkovávají v EU jen v ČR a na Slovensku. Lidé se podle deníku budou moci i dále nechat přeočkovat, vakcínu si ale zaplatí ze svého.


Statkářka, která 10 let blokovala dálnici D 11 do Hradce Králové, získá lukrativní pozemky, uvádí Lidové noviny. Pozemkový fond našel parcely, které na farmářku Ludmilu Havránkovou převede. Jako náhradu za své parcely pod dálnicí dostane opět pozemky těsně přiléhající k tomuto hlavnímu tahu. Nezíská sice půdu, na které vyroste pokračování dálnice, ale stane se vlastníkem strategických parcel okolo ní, kde se do budoucna plánují benzínové stanice či logistické parky. Rozhodnutí pozemkového fondu rozlítilo vedení Královéhradeckého kraje. Pozemkový fond se brání. Havránkové vyčlenil prý všechny státní pozemky, které byly k dispozici. Tvrdí, že jiný způsob jak dokončit dálnici, neexistuje. Fond musel najít všech 253 hektarů parcel, což byla státem uznaná náhrada za původní desetihektarovou parcelu pod dálnicí, v okolí statku Ludmily Havránkové, uvádějí Lidové noviny.