Přehled tisku

Gaza, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čechy teď podle Hospodářských novin čeká nelehký úkol. Pokračující válka v Gaze proměnila české plány, co dělat v čele Evropské unie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se předčasně ujal pozice jedné z hlav unie a připravuje evropskou reakci na útoky v pásmu Gazy. První schůzku ministrů zahraničí svolali ještě Francouzi, pak ale bude řízení klubu na Češích.

Gaza,  foto: ČTK
Čechy teď podle Hospodářských novinčeká nelehký úkol. Pokračující válka v Gaze proměnila české plány, co dělat v čele Evropské unie. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se předčasně ujal pozice jedné z hlav unie a připravuje evropskou reakci na útoky v pásmu Gazy. První schůzku ministrů zahraničí svolali ještě Francouzi, pak ale bude řízení klubu na Češích. Názory unijních státu na konflikt se ale velmi liší. Ministr Schwarzenberg nevylučuje, že by unie vyslala na Blízký východ misi, která by posoudila vinu obou stran. Jak ale řekl Hospodářským novinám, vše je zatím v jednání.


Vláda učinila výjimku - v lednu přiveze do Česka armádní speciál šedesát novinářů z Bruselu, píší Lidové noviny. Jde o třídenní poznávací zájezd do Prahy, Karlových Varů a Plzně. Vláda je pozvala, aby poznali zemi, která bude půl roku řídit Evropskou unii. Nápad se zrodil v týmu vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry. Výjimečné je i to, že novináři nepoletí běžnou komerční linkou, ale armádním speciálem. To překvapilo i samotné novináře. Podle Vondrovy mluvčí Michaely Jelínkové je příčinou výhodná cena pronájmu letadla. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek Lidovým novinámřekl, že přepravování novinářů armádním letadlem je běžná věc. Naposledy tak prý letělo před Vánocemi několik novinářů za českými vojáky do Kosova.


Deníky komentují kromě jiného program zelených karet. Podle Lidových novin je v systému udělování zelených karet, které nahradí povolení k pobytu i pracovní povolení, zarážející zejména vyloučení Vietnamu. Jeho občané k nám přitom přijíždějí již desítky let a většinou se integrují lépe než některé sociálně vyloučené skupiny s českými občanskými průkazy. Ministerstvo vnitra by proto mělo na rovinu sdělit své důvody k opomenutí této země, žádá autor komentáře. Skutečně máme problém s vietnamským organizovaným zločinem? Pokud ano, chtělo by to doložit solidněji než občasnými zprávami o odhalené vietnamské pěstírně marihuany či jedení psů. Anebo se české úřady bojí, že by neuměly zabránit rozšíření korupce při udělování víz Vietnamcům i do zelených karet? Anebo jde o prachsprosté nadbíhání xenofobii?, ptá se na závěr autor komentáře v Lidových novinách.


Nad šestimilionovým "zlatým padákem", který si při svém odchodu udělilo bývalé vedení benešovské nemocnice, se zamýšlí deník Právo. Mohlo se to stát právě jen proto, že bývalé vedení kraje tak notně spěchalo s privatizací zdravotnického průmyslu, až ze samé nouze dosadilo kozly do funkce zahradníků, upozorňuje list. Naši zlatí parašutisté tvořili totiž současně management i představenstvo akciovky, a mohli si tak ke svým manažerským smlouvám nadělit ještě tajný dodatek o odchodném. I když se tomu bývalý středočeský hejtman Petr Bendl nyní diví, ve skutečnosti pozoruhodné propletence výkonných šéfů a zástupců majitele v jedněch a týchž osobách vznikly jeho zásluhou, konstatuje deník Právo.

Petr Bendl se ukázal jako naprosto neschopný manažer a politik, píše se v Lidových novinách. Pokud dnes tvrdí, že nevěděl o zlatém padáku vedení benešovské nemocnice, mluví možná pravdu, ale z jakékoliv další vysoké funkce jej to diskvalifikuje. Jestli pan Bendl ve středních Čechách podobně "naivně" gazdoval ve více oblastech, má se ODS opravdu na co těšit. Instalace Petra Bendla do ministerské funkce může být brána jako provokace, varuje list.


Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová - Polednová, odsouzená za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové a dalších tří mužů v padesátých letech, může nastoupit svůj šestiletý trest. Závěr vyplývá ze znaleckého posudku, který dostal pražský městský soudce Petr Braun. Jak ale píše deník Právo, má háček. Prakticky slepá Polednová musí mít podle znalce speciální péči. Najít ale v Česku věznici, která by splňovala přísné podmínky péče o nemocnou, nebude jednoduché. Soudce Braun teď musí určit, zda je odsouzená zdravotně schopná nastoupit trest. Požádal proto o posudek očního specialistu Pavla Těšínského. Ten doporučil, s podmínkou určité pravidelné péče, plzeňskou věznici Bory. Soudce Braun ale upozorňuje, že posudek se zabýval jen jedním z mnoha problémů Polednové. Proto je více nakloněn variantě, že bývalé prokurátorce trest o rok odloží, jak zamýšlel dříve, píše deník Právo.


Mladá fronta Dnes shrnuje změny, které nás čekají v nadcházejícím roce. Narychlo schválená změna zákona přinese lidem pár set korun navíc. Zákon totiž snižuje pojištění z 8 na šest a půl procenta z hrubé mzdy. Citelné bude zdražení elektřiny. ČEZ a Pražská energetika zdražují o 10 procent, E.ON o 16 a půl. Domácnosti, které elektřinou topí, tak zaplatí měsíčně až o 600 korun navíc. Velká změna čeká ty, kteří onemocní. První tři dny nedostanou nic, pak bude platit zaměstnavatel. Stát bude hradit nemocenskou až od patnáctého dne. Naopak zlepšení pocítí v novém roce ženy na mateřské. Především ty, které nadprůměrně vydělávají. Dosud byl strop 14 300 korun, od ledna bude skoro třicet tisíc korun. Změna čeká i nezaměstnané. Lidé, kteří přijdou o zaměstnání po prvním lednu 2009 budou dostávat podporu v nezaměstnanosti místo šesti jen pět měsíců. A poslední vybraná změna - studenti si mohou nově na střední školy podat tři přihlášky. Ty se podávají řediteli školy do 15. března, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Foto: Evropská komise
V Česku stoupl počet optimistů o sedm procent, píší Hospodářské noviny. Podle sedmatřiceti procent dotazovaných míří Česká společnost správným směrem. Jen o tři procenta méně si myslí pravý opak. Spokojenost s vývojem společnosti podle průzkumu agentury STEM koresponduje s aktuálním politickým děním. Situace je dobrá především podle mladších, vzdělanějších a majetnějších lidí. Starší, chudší a méně vzdělaní lidé nají pocity opačné, citují výsledky průzkumu Hospodářské noviny.


Mladá fronta Dnes uskutečnila test českých vlaků. Reportéři ujeli skoro 430 kilometrů vlakem a zjišťovali, zda se zlepšuje kvalita cestování po zdražení jízdného. Nejhrubším nedostatkem byly otevřené dveře v jedoucím rychlíku. Naopak velmi potěšily pověstné záchody - ve všech testovaných vlacích byly čisté, nechyběl toaletní papír ani mýdlo. V některých vlacích nefungovalo světlo v kupé. Součástí testu bylo i prostředí vlakových nádraží. Na pražském Hlavním nádraží potěšily bufety a čisté toalety. Zklamáním naopak byly hrací automaty v prvním patře. V jihlavské nádražní restauraci je sice útulno, ale zakouřené prostředí rozhodně není pro rodiny s dětmi. Ve Veselí nad Lužnicí se cestující nemají kde ohřát - čekárna je trvale zavřená. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly je čekárna zavřená kvůli problémům s bezdomovci. Všechny vlaky sice jely včas, ale kultura cestování stále zaostává. Podle Českých drah je to způsobené nedostatkem financí, píše Mladá fronta Dnes.


I když byl letošní rok relativně chladnější než ty uplynulé, z dlouhodobého hlediska patří mezi teplejší, píše deník Právo. Teplotně nadprůměrných bylo letos sedm měsíců, přidá se k nim i prosinec. Jedině září bylo chladnější. Tropických dnů zažili Češi dohromady čtrnáct. Teplotně nestálé počasí doprovázely v létě bouřky a přívalové deště. Nejchladnějším dnem léta byl 16. srpen se třinácti stupni Celsia. Září přineslo podzimní počasí a radikální ochlazení. Tím se lišilo od svých předchůdců, kdy se prázdninové počasí protáhlo a v září tak padlo i několik teplotních rekordů, shrnuje deník Právo.