Přehled tisku

0:00
/
0:00

Česká národní banka počítá s tím, že zpomalení růstu české ekonomiky může být v příštím roce výraznější, než bankou naposledy odhadovaných 2,9 procenta. Z rozhovoru guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy pro Hospodářské noviny vyplývá, že hrubý domácí produkt by v roce 2009 mohl vzrůst jen o půl procenta.

Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Česká národní banka počítá s tím, že zpomalení růstu české ekonomiky může být v příštím roce výraznější, než bankou naposledy odhadovaných 2,9 procenta. Z rozhovoru guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy pro Hospodářské noviny vyplývá, že hrubý domácí produkt by v roce 2009 mohl vzrůst jen o půl procenta. V posledních měsících se v souvislosti s finanční krizí týden co týden objevují horší a horší čísla a to podle Tůmy mění i odhady dalšího vývoje. Dopad krize na reálnou ekonomiku se ale podle Tůmy může v jednotlivých zemích lišit. "My jsme byli v lepší pozici, byli jsme na vrcholu hospodářského cyklu, takže i když budeme výrazně zpomalovat, pořád by to neměl být žádný katastrofický scénář a neměli bychom sklouzávat do nějaké dlouhodobější recese,"řekl guvernér ČNB Hospodářským novinám.


Foto: ČTK
České deníky se zamýšlejí nad událostmi v Gaze. Poté, co se Izraelci před dvěma lety spálili v jižním Libanonu v boji s Hizballáhem, by se dalo čekat, že země do něčeho podobného už nepůjde, píší Hospodářské noviny. Ale je to tady znovu. Že by předvolební zaslepenost izraelských politiků? V bombardování palestinského pásma Gazy svoji roli může hrát i to, že tradičně spíše propalestinští Evropané slaví dlouhé svátky, takže kritika civilních obětí bude slabší, domnívá se autor. V Gaze dobrá řešení neexistují, jen ta přijatelná, píše komentátor Mladé fronty Dnes a zamýšlí se nad tím, jak by mohl Západ alespoň zmírnit blízkovýchodní utrpení. Nabídnout Palestincům i Izraelcům vzdělání na svých univerzitách, motivovat obě strany všemi prostředky k jednání o míru dočasném i definitivním. Hovořit s Hamasem, v němž se zřejmě najdou vlivní pragmatici ochotní za jasně stanovených podmínek alespoň koexistovat s Izraelem, který také bude muset ustoupit, chce-li opravdu mír, domnívá se list a dodává, že jsou to určitě naivní představy. "Je však snadné Gazu odepsat," varuje deník.


David Rath
Ačkoliv středočeského hejtmana Davida Ratha velká část členů sociální demokracie nenávidí, všichni si uvědomují, že se jejich straně velmi dobře hodí, míní komentář Lidových novin. Do ČSSD vstoupil teprve nedávno, ale rychle šplhá výš a výš. Před časem už se zmínil, že by jednou mohl kandidovat na post šéfa celé strany, pokud by se současný předseda Jiří Paroubek ucházel o funkci prezidenta. V ČSSD si dokážou hravě spočítat, zda je k volebnímu vítězství přivede spíše on nebo nevýrazní "věční" kandidáti Bohuslav Sobotka se Zdeňkem Škromachem, konstatují Lidové noviny.


Policie nenašla důkazy, že by nahrávka zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy prošla rukama bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Píše to deník Právo. Podle premiéra, který vycházel ze zpráv Bezpečnostní informační služby, stáli za únikem nahrávky Randák a mluvčí bývalého ministra spravedlnosti Petr Dimun. Oba toto podezření od začátku odmítali. Setkání Weigla se Šloufem se uskutečnilo krátce před letošní volbou prezidenta. Spekulovalo se o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara. Záznam z bezpečnostních kamer hotelu zveřejnil server Aktuálně.cz čtyři dny před prezidentskou volbou. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě prezidenta. Zatím jediným potrestaným v této kauze je novinářka Sabina Slonková, kterou státní zástupce potrestal pokutou ve výši 20.000 korun, protože odmítla prozradit zdroj, který jí poskytl nahrávku schůzky v hotelu Savoy.


Na českém trhu by brzy mohl chybět životně důležitý lék Noradrenalin, který nemocnicím dodává firma Zentiva. Ta za něj dostává nižší částku, než jaké jsou její výrobní náklady. Jak píše Právo, Státní ústav pro kontrolu léčiv sice rozhodl, že cenu léku je nutno zvýšit, ale Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) požádala o zrušení tohoto rozhodnutí. Noradrenalin je lék pro pacienty, kterým selhávají životní funkce. Zentiva podle Práva zatím neuvažuje o zrušení výroby prodělečného adrenalinu a čeká na rozhodnutí ministerstva.


Nizozemský pár marně žádá o romské dítě z Česka, píší Lidové noviny. Když se před třemi lety přestěhovali manželé Nico a Ester z Nizozemska do Česka, netušili, jaké je tady čekají "boje" s místními úředníky. Když se dozvěděli, že jsou zdejší ústavy plné nechtěných romských dětí, rozhodli se některým pomoci a osvojit si je. Jenže narazili na byrokracii a nekonečné papírování. Pár poprvé kontaktoval české úřady před rokem. To měl v plánu postupně adoptovat několik romských dětí. Dnes už si manželé nejsou jisti, že osvojí alespoň jedno. Ester v Lidových novináchříká, že mají pocit, že o to český stát ani nestojí. O romské děti přitom čeští žadatelé nemají zájem. Většinou požadují jen zdravé bílé dítě. Romské děti tak častěji putují do rodin v zahraničí.


Nový předpis má potírat šikanu a znemožnit dětem natáčení učitelů při výuce, píše Mladá fronta Dnes. Ředitelé budou moci od ledna zakázat mobily při výuce. Pokyn ministerstva zaměřený na šikanu vůbec poprvé definuje tzv. kyberšikanu. Má zamezit například tomu, aby žáci zneužívali kamery na mobilních telefonech k zesměšňování učitelů. Nejznámější případ podobného zesměšnění se stal učiteli v Jablůnce na Vsetínsku, který selhal, když po vyprovokování jednoho žáka zfackoval. Pedagog vyvázl s důtkou jen díky tomu, že rodiče napadeného netrvali na policejním stíhání. Žáci, kteří incident natočili mobilem a zveřejnili na internetu, vyvázli bez trestu. Nový pokyn označuje za elektronickou šikanu i nevhodné e-maily nebo SMS. Ale novinka má i úskalí - vypnuté mobily neumožní usvědčit učitele, který žáky fyzicky trestá. Rodiče se přesto nebojí, že by se novinka obrátila proti dětem.


Češi umí hospodařit s penězi a se svým majetkem nejlépe z obyvatel postkomunistických evropských zemí. S odvoláním na průzkum GE Money Bank, jehož se zúčastnili kromě Čechů také Maďaři, Poláci, Rumuni, Lotyši a Rusové, to píšou Hospodářské noviny. Průzkum podle listu sledoval, jak příslušníci jednotlivých národů zacházejí s penězi, jaká je úroveň jejich finanční gramotnosti. Češi dosáhli nejvyššího ohodnocení. Přestože více než třetina Čechů žije od výplaty k výplatě, je to stále nejméně ze sledovaných zemí. Největší problém s tím mají Poláci, kterých takto žije 62 procent. Ze všech sledovaných národů se peníze rozkutálejí nejvíce Rusům a Lotyšům, naopak nejspořivější jsou Maďaři. Češi jsou někde uprostřed, čtvrtina z nich nemá přehled o svém majetku. Stejný počet Čechů neví, kolik v současnosti dluží. Obyvatelé Česka se výrazně odlišují od ostatních sledovaných národů v tom, že důvěřují finančním poradcům. Nechalo by si od nich poradit 26 procent respondentů. Naopak v Rumunsku by jejich služeb využila jen čtyři procent dotázaných.


Hledáte nejluxusnější adresu v Česku? Je to Pařížská ulice v Praze, píše Právo. Restaurace lákají vybranými zákusky, je tu prodejna luxusních bytových doplňků, řada prestižních značek. Ale na ceny se nedávejte, jste v Pařížské. Pokud by jste tu chtěli bydlet, počítejte minimálně 90 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud tu chcete podnikat, volné komerční prostory nejsou.