Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Podle Mladé fronty Dnes může jít o politický obchod roku mezi vládou a opozicí. Deník tak charakterizuje páteční jednání poslanců ve sněmovně.

Foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes může jít o politický obchod roku mezi vládou a opozicí. Deník tak charakterizuje páteční jednání poslanců ve sněmovně. Půjde totiž hned o několik klíčových otázek. Zaprvé o to, jak bude v příštím půl roce, kdy bude Česko předsedat Evropské unii, vládnout kabinet Mirka Topolánka. Zároveň se rozhodne, co zůstane z poplatků u lékaře. Vláda u nich ustupuje pod tlakem opozice a kvůli debaklu v krajských volbách. A do třetice se má rozhodnout o zahraničních vojenských misích. Vláda by si podle Mladé fronty Dnes uřízla ostudu u spojenců, pokud by nedokázala prosadit další působení českých vojáků v Afghánistánu. Šéfovi opoziční ČSSD Jiřímu Paroubkovi se ze všech třech bodů podařilo udělat jeden velký balík, kterým tlačí vládu ke zdi. Bude zřejmě ochoten kývnout na vojenské mise v zahraničí jedině výměnou za další rušení poplatků ve zdravotnictví. Toleranci vládě v příštím půl roce je zase ochoten poskytnout jen za schválení Lisabonské smlouvy. Ještě ve čtvrtek však podle deníku nebylo jasné, zda se svými požadavky Paroubek uspěje.


Podle deníku Právo se už i Češi zalekli světové finanční krize. Propouštění a omezování výroby je vystrašilo natolik, že začali šetřit. Tržby maloobchodu klesly, říjnový výsledek je nejhorší od roku 2002. Po propadu zahraničního obchodu a slabých výsledcích stavebnictví a průmyslu je to další nepříznivá zpráva o stavu české ekonomiky. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské spotřeba domácností ustupuje. Jediné, co si ještě zákazníci neodepřeli, je nákup spotřební a bílé elektroniky. Naopak o auta už není téměř žádný zájem. Lidé v obavách z dalšího vývoje také vyčkávají na příznivější ceny v obchodech. Určitou šanci dávají zlevňování a výprodeje, které tradičně nastávají po vánočních svátcích.


Ilustrační foto: Archiv Radia Praha
Platový socialismus ve školách skončí, uvedly Hospodářské noviny. Ředitelé dostali šanci zvýhodnit dobré učitele. Může tak skončit rovnostářský způsob odměňování, který nedělal rozdíl mezi kvalitními a špatnými učiteli. Kreativní pedagog si už v příštím roce může vydělat až o několik tisíc korun víc nežli jeho méně aktivní kolega. Učitelům základních a středních škol přidá ministerstvo školství na odměnách čtyři miliardy korun. "Bude ale na řediteli školy, komu z učitelů nakonec přidá,"říká v deníku mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Na to, jak vybrat mezi učiteli kandidáta na lepší plat, budou platit určitá pravidla: měl by se například podílet na vytváření školních osnov, věnovat se individuálně žákům s horším prospěchem a snažit se učit kreativně, místo aby jen přednášel u tabule. Odboráři ale dál trvají na rovnostářském způsobu odměňování, kde záleží hlavně na počtu odučených let. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka by bylo spravedlivější, kdyby peníze šly do tarifní složky platu místo na odměny. Někteří učitelé se obávají, že ředitelé budou odměny rozdávat podle sympatií. Přidávání učitelům bude kontrolovat Česká školní inspekce.


Ústav pro studium totalitních režimů opouštějí kvůli kauze Kundera historici. Píší to Lidové noviny. Odborníkům vadí především způsob, jak se vedení ústavu k odhalení údajného Kunderova udavačství postavilo. A není to poprvé, co musí ředitel ústavu Pavel Žáček čelit obviněním ze strany bývalých zaměstnanců. Už na jaře si pracovníci stěžovali, že v instituci panuje totalita a ústav se příliš politizuje. Žáček zatím vše popírá. Tvrdí, že atmosféra v ústavu je svobodná jak vůči badatelům, tak v přístupu k archiváliím. Před nedávnem se spekulovalo, že rada ústavu chce Žáčka vyměnit, předsedkyně rady a současně šéfka Konfederace politických vězňů Naďa Kavalírová to ale popřela. Podle ní jsou všechny mediální útoky na Žáčka vedeny snahou po zrušení instituce.


O povolení internetového sázení požádal podle Mladé fronty Dnes majitel jedné z největších sítí kasin a heren zastřešené holdingem Happy Day. Na internet by rád převedl hry, které nabízí ve svých kasinech a hernách, zejména rulety a karetní hry. Povolení ministerstva financí k provozování internetových kurzových sázek tuto středu získaly společnosti Tipsport, Fortuna, Sazka, Synot Tip a Chance. Všechny zahájí internetové sázení 5. ledna. Sázet přes internet budou moci jen dospělé osoby registrované v kamenných pobočkách. Jak uvedl deník, český hazard, ve kterém se ročně otáčí přes 100 miliard korun, čeká díky povolení ministra financí Miroslava Kalouska v nejbližších měsících vlna novinek a inovací, které přenesou hry do počítačů, televizorů a na displeje mobilů. Náměstek ministra financí Tomáš Zídek, pod kterého regulace hazardu spadá, ve čtvrtek uvedl, že čeká příliv žádostí o vstup na internet. Kalousek využil k povolení kontroverzní právní kličku a zcela otočil dřívější výklad téměř 10 let starého zákona o loteriích. Podle něj nešlo český hazard na web pustit. Připravuje se navíc zákon zcela nový, který by měl on-line sázení řešit, napsala Mladá fronta Dnes.


Hospodářské noviny upozorňují na to, že české soudy přiznaly první odškodnění za zkaženou dovolenou. Jedenáct klientů pražské cestovky totiž dovolenou, za kterou každý z nich zaplatil v průměru 40 tisíc, strávilo v Dubaji místo v příjemném hotelu a na čisté pláži v ubytovně vedle doků, v moři plavaly ropné skvrny a do slibovaného akvaparku to bylo 36 kilometrů. Teď u Obvodního soudu pro Prahu 1 vysoudili odškodnění. Soud jim přiznal peníze za to, že si nemohli dovolenou pořádně užít. Cestovka jim teď má vrátit čtvrtinu peněz. Jedná se o průlomový rozsudek, v budoucnu by ale mohlo být vysouzení peněz za zkaženou dovolenou snazší. Výslovně s tím totiž počítá nový občanský zákoník, který míří do vlády, píší Hospodářské noviny.


Luxusní domov pro seniory v Průhonicích zkrachoval a důchodcům prý hrozí, že skončí na ulici. Uvádí to deník Právo. 22 obyvatel Residence Classic, kteří tu platili až 50 000 korun měsíčně za ubytování a nadstandardní služby, se muselo prakticky ze dne na den vystěhovat. Nařídil to insolvenční správce. Ty šťastnější si museli odvézt jejich příbuzní, ostatní, kteří nemají rodiny, však nevědí, zda nestráví Vánoce jako bezdomovci. Nad skandálním koncem domova se v deníku rozhořčil Brit, který ve své vlasti prodal veškerý majetek, aby zbytek života mohl prožít v Česku. "Nejste vyspělá země, jsem naprosto rozhořčen postupem insolvenčního správce a jeho přístupem k nám, starým lidem," zlobil se. Mezi postiženými lidmi je zhruba třetina s cizím pasem, často bývalých exulantů ze Švýcarska nebo Velké Británie. Lidem bez střechy nad hlavou prý nemůže pomoci ani obec. Podle tajemnice průhonického obecního úřadu Jitky Havlíčkové nemá radnice možnost klienty soukromého subjektu ubytovat. Správce je ani oficiálně nepožádal o pomoc, dokonce je o situaci ani neinformoval.