Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deníky se v souvislosti se světovou finanční krizí zamýšlejí nad státními garancemi bankovních vkladů. Podle komentátora Hospodářských novin jsou stoprocentní záruky v podstatě hloupost, ale možná se jim nevyhne ani český ministr financí Miroslav Kalousek.

Deníky se v souvislosti se světovou finanční krizí zamýšlejí nad státními garancemi bankovních vkladů. Podle komentátora Hospodářských novin jsou stoprocentní záruky v podstatě hloupost, ale možná se jim nevyhne ani český ministr financí Miroslav Kalousek. "Rozumově není k mimořádným zárukám důvod. Otázkou je, kde racionalita skončí, až se do hry vloží politika," naznačuje deník. Lidové noviny píší, že ti, kdo mají uloženo do 25 tisíc eur, se na záruku spoléhají už teď a bohatší se naučili postarat se o sebe i bez šamanství státu.


Hospodářské noviny komentují rozhodnutí sociálních demokratů nepodpořit vyslání dalších českých vojáků do afghánské spojenecké operace. Autor komentáře připomíná, že to byla právě vláda sociálních demokratů, která v parlamentu prosadila odjezd první speciální jednotky do Afghánistánu. Od té doby se situace sice vyostřila, ale za tohoto stavu musí stát buď vyslat posily nebo své odborníky i vojáky stáhnout. To druhé ovšem ČSSD nenavrhuje. I experti NATO, jejichž názory se sociální demokracie ohání, přitom vidí východisko v dokončení výstavby afghánské armády a policie, které by situaci zvládly. S tím pomáhá i český rekonstrukční tým. To jsou důvody, proč by poslaneckým populistům jejich úmysl zhatit odjezd dalších vojáků neměl vyjít.


Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Vláda má na stole delikátní záležitost. Jak píše Právo, ve středu by měla rozhodnout, zda finanční injekcí pomůže zachránit několik oborů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, které jsou pro nedostatek peněz před zrušením. Jde o obory jako perština, arabistika, sinologie a další, jejichž zrušení by mohlo mít dopad zejména na činnost tajných služeb a dalších bezpečnostních složek státu. Právě ty často využívají absolventy daných oborů kvůli jejich znalostem jazyka a regionu. Proto přišel ministr vnitra Ivan Langer s návrhem, aby krachující obory příštích pět let financoval jeho resort. Celkem jde o 53 milionů. Podle Langera je situace natolik kritická, že fakulta byla nucena zajistit výuku přímou spoluprací například s Íránem či Vietnamem. Před tím však ministr varuje. Bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor v Právu uvedl, že absolventi jsou důležití nejen pro zpravodajské služby, ale i pro celkovou schopnost ČR orientovat se v budoucím světě. Vyjádřil však pochybnost nad tím, proč by mělo fakultě pomáhat vnitro a nikoliv ministerstvo školství.


Kandidáti středočeské ČSSD do krajských voleb musí podepsat dokument, který má zabránit jejich případnému přeběhlictví ve prospěch ODS. Pokud nebudou hlasovat podle stranického usnesení nebo nebudou hlasování bez vážných důvodů přítomni, hrozí jim pokuta ve výši čtyř milionů korun. Píše to deník Právo. Podpis "závazku věrnosti" prosadil volební lídr ČSSD ve Středočeském kraji David Rath. Podle Práva je tento v českých poměrech unikátní dokument v rozporu s duchem ústavy. Z kandidátů proti podpisu prý nikdo neprotestoval. Podle Davida Ratha se jedná o pojistku proti přeběhlíkům. Ve sněmovně frakce opoziční ČSSD už ztratila čtyři své členy.


Stát se propracoval do první desítky zadavatelů reklamy. Jak píší Lidové noviny, letos předběhne i takové reklamní kolosy, jakými jsou firmy Danone či Nestlé. Časopis Marketing & Media spočítal, že za první pololetí letošního roku zaplatil stát za kampaně 320 milionů korun. Za druhý půlrok je třeba připočíst kampaň proti nehodovosti a na podporu konzumace ryb - každá za 150 milionů korun. Spolu s dalšími, méně nákladnými kampaněmi se částka investovaná vládou do reklamy vyšplhá až k sedmi stům milionů korun. Před státem tak už zůstanou jen provozovatelé telefonních sítí a výrobci pracích prášků. Stejný trend masivních vládních kampaní nastartovala Británie před dvaceti lety a Německo před 8 lety.


Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je v Česku takový nedostatek lékařů, že to ohrožuje péči o pacienty. Jak uvádí Lidové noviny, ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí a Kubkovo prohlášení vnímá jako podporu opozice. Kubek své tvrzení dokládá na počtu volných míst pro lékaře, která evidují úřady práce. Letos na konci června sháněly nemocnice 628 lékařů, zatímco před dvěma roky ve stejnou dobou chybělo 368 lékařů. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta u nás není lékařů málo. Problém je v tom, že někde chybí a jinde možná přebývají. Ministerstvo připravuje podrobnou analýzu toho, kde kteří lékaři chybí. Podle ní pak bude rozdělovat peníze na specializační vzdělávání lékařů.


Do metra se vrátí odpadkové koše. Dopravní podnik tam chce umístit nové typy a především chce, aby byly u vstupů a výstupů z metra. To se však některým bezpečnostním odborníkům nelíbí, píše Mladá fronta Dnes. O nákupu košů začal uvažovat Dopravní podnik na základě stížností cestujících. O tom, že lidem koše chybí svědčí i odpadky, které se povalují na nástupištích, řekl náměstek primátora pro oblast bezpečnostně-právní Rudolf Blažek. Jednou z variant jsou odpadkové koše s tlumícím účinkem při případném výbuchu. Za ně by však Dopravní podnik zaplatil značné peníze. Koše by měli hlídat dozorčí stanice. Bezpečnostní experti si však myslí, že toto opatření nestačí, píše Mladá fronta Dnes.