Přehled tisku

noviny08_bata.jpg
0:00
/
0:00

Všechny české deníky přinášejí informaci o náhlém úmrtí třiadevadesátiletého podnikatele Tomáše Bati. Zemřel v pondělí v nemocnici v kanadském Torontu. Právě se chystal na návštěvu do Česka, uvádí například Mladá fronta Dnes.

Všechny české deníky přinášejí informaci o náhlém úmrtí třiadevadesátiletého podnikatele Tomáše Bati. Zemřel v pondělí v nemocnici v kanadském Torontu. Právě se chystal na návštěvu do Česka, uvádí například Mladá fronta Dnes. Úmrtí jedné z nejvýraznějších postav moderních českých dějin a světově proslulého podnikatele zasáhlo podle listu obyčejné lidi na jeho rodném Zlínsku i přední politiky. Deník cituje i prezidenta Václava Klause, podle něhož odešel člověk, který se přes nepřízeň osudu ve své vlasti dokázal prosadit ve světě a stal se symbolem podnikatelského úspěchu.


Demonstrace v Gruzii,  foto: ČTK
Evropská unie sice varuje Rusko kvůli konfliktu v Gruzii, sankce ale nebudou, uvádějí všechny hlavní české deníky. Vracejí se tak k pondělnímu mimořádnému summitu hlav států sedmadvacítky v Bruselu. Podle Hospodářských novin vyslala unie na své poměry relativně ostrou zprávu: do doby, nežli Rusko stáhne svá vojska z Gruzie, pozastavuje jednání o strategickém partnerství s Moskvou. Na žádných sankcích vůči Rusku se ale evropští premiéři nedohodli. Český nápad pohrozit Rusku bojkotem zimních olympijských her, které budou v roce 2014 v Soči, se ani neprojednával. Přesto česká delegace odjížděla z Bruselu spokojená. "Evropa zůstala jednotná a mluvila jasným hlasem. A to je dobré,"řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.


Sociální demokracii rozčílily inzeráty, které propagují Topolánkův kabinet. Sama přitom vydávala podobné, píší Lidové noviny. Vláda nechala za deset milionů korun v celostátních denících vytisknout inzeráty, ve kterých se chválí za svou dosavadní činnost. Vypočítává, že snížila deficit státního rozpočtu a zmrazila platy ústavních činitelů, přidala peníze obcím a nemocným nebo zvýšila počet záchranek. Inzeráty však ostře kritizuje opozice jako mrhání penězi daňových poplatníků. Šéf ČSSD Jiří Paroubek je označil za "obrovský politický skandál" a požádá Nejvyšší kontrolní úřad, aby tuto zakázku prověřil. Premiér Mirek Topolánek jeho kritiku odmítá a připomíná, že to byla v r. 2006 Paroubkova vláda, která tiskla podobné inzeráty.


Rod Walderode prolomil Benešovy dekrety, píše deník Právo. Nejvyšší soud totiž v restituční kauze dědictví po Karlu des Fours Walderode přijal zlomové rozhodnutí. Potvrdil rozsudek libereckého krajského soudu, podle něhož musí obec Žďárek vydat dědicům les o rozloze čtvrt hektaru. Podle starostky Žďárku Ivy Havlíkové jde o první takové rozhodnutí v případě rodu Walderode. Může ovlivnit řadu dalších kauz, například navrácení zámku Hrubý Rohozec u Turnova. Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga byl majetek rodu Walderode zkonfiskován na základě Benešových dekretů, sám Karel des Four Walderode byl však loajální vůči Československu. Na zámku Hrubý Rohozec například skrýval za války zbraně před wehrmachtem a zachránil také několik těžce nemocných vězňů z koncentračních táborů.


Lidové noviny komentují fakt, že Česká televize nezaplatila daně z koncesionářských poplatků. Televize šikanuje občany, na sebe ale tak přísná není, myslí si autor. Jedná se přitom zhruba o půl miliardy korun na dani z příjmu a další půl miliardy jako penále. Je na místě se ptát, jak je to možné, uvádí deník. Šikanování občanů, a to i těch, kteří poplatky zaplatili, televize odbývala mávnutím ruky. Vyzdvihovala také, jak se jí díky televizní "dani" skvěle finančně daří. Pokud se ale potvrdí, že z poplatků nezaplatila daně, je z toho třeba vyvodit trestněprávní odpovědnost. Očekávat přitom v této situaci nějaký razantní postup Rady ČT není podle autora rozumné, protože tento orgán už současného ředitele Jiřího Janečka podržel mnohokrát. Leckomu by se v této souvislosti mohlo zdát, že se jedná o protislužbu poslanců za "parlamentní televizi".


Masarykovo nádraží v Praze zamíří pod zem, uvedla Mladá fronta Dnes ve své pražské příloze. A vlaky do této stanice v centru hlavního města budou jezdit ještě dalších 40 let. Pak ji nahradí tunel na Smíchov a nové zastávky. Vyplašené starosty středočeských obcí, kteří přišli s peticí na záchranu Masaryčky, se snaží uklidnit pražský radní pro dopravu Martin Langmajer. Nádraží Praha se podle něj zrušit nemůže, Rada hl. m. Prahy jen schválila změny územního plánu, které umožní v místech nádraží stavět. Pokud záměr schválí i zastupitelstvo, prokoukne celkem 120 tisíc metrů čtverečních parcel, staveb, chatrčí a technického zařízení, které dnes okolí nádraží hyzdí. Měly by odtud zmizet nadbytečné koleje, polorozpadlé boudy i pozemky zarostlé býlím. Současná podoba nádraží navíc od sebe odděluje Prahu 1 a Prahu 8, mezi kterými stojí jako bariéra. Plány města však jdou ještě dál, za zhruba čtyři desítky by se koleje měly přesunout pod zem. K tomu ale ještě budou potřeba miliardy korun a stovky razítek, dodává Mladá fronta Dnes.


Běhání po doktorech skončí, napsaly Hospodářské noviny. Pacienty by měli ke specialistům objednávat na konkrétní hodinu přímo praktičtí lékaři. Počítá s tím projekt řízené péče, který chce od začátku příštího roku rozjet Všeobecná zdravotní pojišťovna. V praxi by to znamenalo, že pacient s bolestmi zad přijde ke svému praktickému lékaři a ten ho objedná na neurologické vyšetření. Pacientovi tak odpadne jedna cesta k lékaři. Dnes se totiž běžně děje, že ho specialista přeobjedná na jiný termín. Praktickým lékařům má snadné objednávání pacientů umožnit nová elektronická síť lékařů, kteří se do řízené péče zapojí. Místo pacientů by tak měla obíhat lékaře jejich zdravotní dokumentace v elektronické podobě. Každý lékař by tak přesně věděl, jaké léky pacient bere a jaké nemoci prodělal. Řízená péče pro klienty VZP nebude povinná, pacientům by měla zůstat svobodná volba lékaře.


Deník Právo se vrací k prvnímu dni nového školního roku. V 8.00 ho rozhlasovým projevem zahájil ministr školství Ondřej Liška. A promluvil přísně například o školní šikaně. "Smích vás přejde,"řekl na adresu žáků, kteří šikanují ostatní. Škola by podle něj měla mít v záloze obranný mechanismus proti šikanujícím žákům. Zdůraznil také, že mládež by měla mít respekt ke svým učitelům. "Není žádné hrdinství provokovat, natáčet si vyučujícího na mobil a pak se ho snažit zesměšnit na internetu," dodal ve svém projevu. Nakonec se obrátil i na učitele. S jejich schopnostmi, odhodláním a trpělivostí podle Lišky stojí a padá úspěch školy. Jako svůj prvořadý úkol proto vnímá zlepšování podmínek pro náročnou práci učitelů. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by spravedlivý růst mezd ve školství představoval deset procent.