Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Gruzínský prezident Saakašvili se podle Lidových novin zaštiťuje bývalým českým prezidentem Havlem. Zatímco Václava Klause za jeho v Evropě zcela ojedinělé proruské postoje opěvují v Moskvě, jeho předchůdce se stal morální oporou pro Gruzii. Havlovým názorem, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí, se ve svém článku pro Financial Times inspiroval Michael Saakašvili.

Václav Havel na festivale v Trutnově,  foto: ČTK
Gruzínský prezident Saakašvili se podle Lidových novin zaštiťuje bývalým českým prezidentem Havlem. Zatímco Václava Klause za jeho v Evropě zcela ojedinělé proruské postoje opěvují v Moskvě, jeho předchůdce se stal morální oporou pro Gruzii. Havlovým názorem, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí, se ve svém článku pro Financial Times inspiroval Michael Saakašvili. Cituje Havla i v tom, že Rusko je sice největší země světa, přesto má pocit, že je malá a že ji ohrožují ti nepatrní sousedé, které kolem sebe má. Havel se v tomto smyslu o Rusku vyjádřil před několika dny na rockovém festivalu v Trutnově. Podle gruzínského prezidenta Rusko plánuje "překreslení mapy Evropy". Krokem vůči Gruzii, který Moskva plánovala léta, podle něj chce získat větší kontrolu nad energetickými dodávkami do Evropy. Havlova podpora Gruzie je velmi starého data, připomínají Lidové noviny.Havel byl morálním příkladem už pro Saakašviliho předchůdce Zviada Gamsachurdiu. Ten se podpory Prahy dovolával už na začátku konfliktu v Jižní Osetii v zimě roku 1991.


Místopředseda poslanců ODS Miloš Patera zatajil střet zájmů a teď mu hrozí pokuta. Na případ upozorňuje deník Právo. Patera koncem loňského roku zamlčel, že je předsedou dozorčí rady společnosti České lázně v Evropě, které při tzv. "porcování medvěda" ve sněmovně svým hlasováním pomohl k pětimilionové dotací ze státního rozpočtu. Žalobu na něj podalo občanské sdružení Oživení, které bojuje proti korupci. Za porušení zákona Paterovi hrozí až padesátitisícová pokuta. Jak uvádí Právo, jeho případ se přitom mohl v tichosti odehrát na karlovarském magistrátu v rámci přestupkového řízení. Poslanec se ale odvolal na svou imunitu, a proto věc doputovala až k mandátovému výboru sněmovny. Výbor by se měl případem zabývat v září. Sám poslanec v něm žádný střet zájmů nevidí. Tvrdí, že jako předseda dozorčí rady společnosti má výhradně kontrolní roli a nemůže mluvit do toho, zda společnost žádá o dotace. Zákon mu však ukládá, aby oznámil, ve kterých společnostech figuruje, a to Patera neudělal.


Foto: ČTK
Politici chtějí změnit financování sportu a získat tak pro Českou republiku víc medailí. Důvodem jsou podle Mladé fronty Dnes menší úspěchy českých sportovců na olympiádě v Číně, nežli se čekalo. Neuspěly na ní největší naděje jako desetibojař Roman Šebrle nebo kajakářka Štěpánka Hilgertová. Nespokojenost s výsledky českých olympioniků vyjádřil i premiér Mirek Topolánek. Podle něj mělo být medailí více. Také podle ministerstva školství se státními penězi ve sportu mrhá. Ministerstvo chce proto systém financování sportu změnit, omezit byrokracii a sloučit špičková sportoviště, na kterých se olympionici připravují. Chystá audit, který by měl odhalit další možnosti úspor. Letos stát na financování sportu věnoval čtyři miliardy korun. Podle premiéra nebyly využity úplně efektivně. Předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb si ale myslí, že ve sportu je už tak málo peněz, že další šance k úsporám nevidí.


Případu bývalého náčelníka generálního štábu armády Pavla Štefky se ve svém komentáři věnuje Právo. Autor připomíná, že to byl právě generál Štefka, který sice policii upozornil na velké nesrovnalosti v hospodaření armády, současně ale vyšlo najevo, že sám neoprávněně pobíral příspěvky na bydlení a požadoval náhradu za přesčasy strávené na recepcích. Při odhalení korupce v armádě se vymlouval na nedostatek kontroly, což ministryni Vlastě Parkanové připadalo dětinské a od vojáka málo zmužilé. Po odchodu z armády se měl stát českým velvyslancem v Uzbekistánu, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ho tam ale odmítl vyslat. Nelíbilo se mu, že by jméno velvyslance mělo být propíráno v soudních síních v souvislosti s armádními skandály. Premiér Topolánek Štefku nakonec jmenoval svým konzultantem ve vládě. Argumentoval tím, že jednak čtyřhvězdičkový generál je vzácný jako otakárek fenyklový a že místo konzultanta vlastně není zase až tak významné, píše se v komentáři. Premiér současně připomněl, že stále není vyřešena otázka, co s odloženými ministry a jinými významnými státními zaměstnanci. "To je třeba brát smrtelně vážně, protože opravdu není dobré, když třeba bývalý šéf jedné z tajných služeb pracuje v kasinu," píše se v Právu. O tyto lidi by se stát opravdu měl postarat, ale podle jasných a čitelných pravidel, uzavírá deník.


Vývoj kurzu české koruny si podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy vyžádá u domácích firem svoji daň. V rozhovoru pro Hospodářské novinyřekl, že dopady se mohou projevit v příštích měsících. Podle něj dojde ke zhoršení vývozu a obchodní bilance, a to přispěje ke snížení výkonu ekonomiky jako celku. Ta prošla vrcholem hospodářského cyklu a nyní zpomaluje. Makroekonomická situace by zřejmě mohla dopadnout také na bankovní sektor. České banky jsou však podle Tůmy kapitálově silné a nehrozí jim žádné systémové riziko. Podle guvernéra lze letos očekávat poměrně tvrdý střet mezi zaměstnavateli a odbory kvůli reálnému poklesu mezd. Odbory zatím naštěstí vždy chápaly, že firmy mohou platit jen to, co si mohou dovolit. A v současné době ta situace není růžová, uvedl guvernér Tůma v Hospodářských novinách.


Odborníci varují: v Česku prudce roste počet narkomanek. Uvádí to deník Právo. Ve věkové skupině 15 až 19 let počet dívek, které jsou závislé na pervitinu nebo heroinu, už výrazně převyšuje počet chlapců. Podle hygieniků mezi nově léčenými narkomankami tvoří mladistvé díky více než 42 procent. Stejný trend sledují odborníci u kouření. Příčinou je podle nich velká zátěž spojená s pubertálním věkem, která je u dívek vyšší než u chlapců.


Tugendhat
Lidové noviny komentují vleklé soudní spory kolem rekonstrukce brněnské vily Tugendhat, ale i chátrání památky, zapsané na seznam UNESCO. Architekty, kteří měli navrhnout postup při rekonstrukci funkcionalistické vily, hledal brněnský magistrát v r. 2004. Od té doby probíhají tahanice, do kterých se vedle soudů zapojil i antimonopolní úřad. Máslo na hlavě mají i brněnští politici. A čas běží. Každá puklina ve zdech, každý kus spadlé omítky nebo vzpříčené okno tak vedou k tomu, že světově proslulá památka se stane spíš pomníkem špatné státní správy, vzor Česká republika. Ovšem asi ne pod patronátem UNESCO, píší Lidové noviny.


Dvě velké osobnosti showbyznysu, ředitel Národní galerie Milan Knížák a zpěvák Karel Gott, se do sebe nevybíravě pustily. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Střet vyvolal Milan Knížák, když v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 o Gottovi prohlásil, že už nemá vůbec žádný hlas a nemá smysl, aby zpíval dál. Mnohonásobnému Českému slavíkovi doporučil, aby si raději šel hrát se svými malými dětmi, protože jeho zpěv už nepřináší "žádnou novou informaci, vlastně nic." Karel Gott na Knížákův výpad nejprve nereagoval, pak ale prohlásil, že jeho slova byla špatná, zlá a hloupá. Tak hloupá, že na ně ani nestojí za to odpovědět. Není to poprvé, co se dva plzeňští rodáci střetli kvůli svým rozdílným názorům. Knížák Gotta kritizuje především za jeho výtvarná díla, která považuje za špatná a amatérská.