Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují konflikt na Kavkaze a reakce politiků. Český prezident je evidentně velkým českým problémem, tvrdí komentář v Hospodářských novinách. Klaus prý dosáhl svého a vláda i kvůli němu mluví o Gruzii potichu.

Foto: ČTK
Deníky komentují konflikt na Kavkaze a reakce politiků. Český prezident je evidentně velkým českým problémem, tvrdí komentář v Hospodářských novinách. Klaus prý dosáhl svého a vláda i kvůli němu mluví o Gruzii potichu. "Premiér který nechodí pro silné slovo daleko; nekompromisní ministr zahraničí; břitký vicepremiér pro Evropu. Ti všichni prosadili nic neříkající stanovisko k ruské anexi gruzínského území - v době, kdy si žádné servítky vůči Rusku nebere ani Velká Británie, ani Německo, dokonce ani Francie," píše autor s ohledem na české předsednictví se asi zachovala moudře. Otázkou je, zda je moudré myslet vždy a všude jen na to zpropadené předsednictví, míní Hospodářské noviny. K neshodě, která panuje mezi českých kabinetem a prezidentem Václavem Klausem ke konfliktu v Gruzii se vrací autor příspěvku v Právu. Podle něho sice prezidentův postoj neurčuje zahraniční politiku státu, jeho názor je ale mnohem moudřejší. Podle komentátora je správné Klausovo prohlášení, že válku mezi oběma zeměmi vyvolala Gruzie.


Rasisté jsou do voleb, uvádí titulek Mladé fronty Dnes. Národní strana plánuje "konečné řešení cikánské otázky". V říjnových krajských volbách chce kandidovat s otevřeně rasistickým programem. Podobnost s nacismem nekončí u názvu programu. Extremisté chtějí Romy vystěhovat do Indie. Program strany chce přezkoumat ministerstvo vnitra. Podle odborníka na extremismus Ondřeje Cakla tu jsou důvody pro zákaz strany už dlouho. Někdejší dlouholetý soudní znalec v oboru extremismu Miroslav Mareš je zdrženlivější. Jak uvedl, Národní strana si dává pozor. Třeba o vystěhování Romů mluví jako dobrovolné akci. Není lehké najít v zákoně důvod k jejímu rozpuštění. Kromě Romů leží národovcům v žaludku i cizinci a homosexuálové, které označují za "úchyly".


Naoko zlikvidované zbraně slouží dál v podsvětí, uvádí deník Právo. Podle detektivů ideální pro nájemné vrahy. Zbraně měly být trvale znehodnoceny např. pro sběratelské účely, ale ve skutečnosti byly zlikvidovány jen naoko. Přitom jde většinou o nebezpečné automatické zbraně, které se tak prostřednictvím překupníků dostávají do služeb podsvětí a to bez evidenčních záznamů, nedohledatelné. Policie přitom zatím nemá efektivní nástroj, jak by mohla znehodnocování zbraní určených k likvidaci kontrolovat. Vyplývá to z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle jeho příslušníka Petra Lulka se na černý trh dostane každý rok zhruba 10 naoko zlikvidovaných zbraní. Ministerstvo vnitra chystá novelu - podle té by musela každou znehodnocenou zbraň ještě zkontrolovat policie.


O unikátní podzemní sklad pohonných hmot z dob studené války má dnes zájem i NATO, píší Lidové noviny. Nové nádrže na letecké palivo a naftu pro potřeby armády a NATO se za tři sta milionů korun staví za městečkem Heřmanův Městec. Již v září rozšíří kapacitu současného podzemního skladiště. To bylo vybudováno v 50. letech a bylo velmi dobře utajené. Objekt nedokázali nalézt ani sovětští vojáci po roce 1968. Systém, kterým je zde uchováno palivo, je raritou minimálně v Evropě. Celkem je zde uskladněno 90 milionů litrů paliva. Co je ale originální, je způsob uskladnění. Dvacet dva nádrží po dvou milionech litrech leží 70 metrů pod zemí. Nádrže jsou tak dobře zabezpečeny, že vydrží i jaderný výbuch střední velikosti. Také proto zástupci NATO, kteří lokalitu navštívili, navrhli české straně, aby zde vybudovala zásobníky i pro alianční vojáky. K nádržím ve skále se člověk dostane chodbami dlouhými jeden kilometr. Kontroloři ani po padesáti letech nezjistili žádné koroze nebo technické chyby. Nádrže jsou napájeny čerpadly z 50. let, která stále fungují.


Za sanitku budou někteří pacienti od ledna platit, píše Právo. A to stejnou cenu jako za taxík - tedy asi 27 korun za kilometr. Vyplývá to z návrhu zákona o zdravotních službách, který připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a v září ho má projednat vláda. Až dosud je veškerá doprava sanitkou, když v ní jede pacient sám nebo s doprovodem lékaře, hrazena ze zdravotního pojištění a pacient neplatí nic, uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Bude-li například pacient po operaci kýly a nemá ho kdo odvézt z nemocnice domů, tak až dosud mu lékař napsal sanitku a ta ho odvezla domů zdarma. Podle návrhu nového zákona je odvoz hrazený pojišťovnou možný, ale jen s doprovodem lékaře, záchranáře či specializované sestry. Sanitku často potřebují lidé, kteří třeba jezdí do nemocnice na převazy nebo je jim špatně po ozařování. Julínkův návrh se nelíbí ani Asociaci nestátních dopravních zdravotnických služeb.


Dlouhá léta byli důchodci zvyklí chodit si pro důchod na místní poštu. Ta se ale teď z rozhodnutí České pošty zavře. Co dál, ptají se Lidové noviny. Plánované zrušení 179 poštovních poboček v malých vesnicích se nejvíce dotkne strarších občanů, kteří dostávali důchody právě na pobočce. Nejvíce pošt se zavře v jižních Čechách, na Plzeňsku a na východě Čech. Kompletní seznam vesnic, kterých se rozhodnutí dotkne, zatím pošta tají. Podle mluvčí Dity Václavíkové dostanou lidé peníze přímo do domu. Doručí jim je poštovní vozidlo. Češi si navíc stejně budou muset zvyknout na vyplácení důchodů na účty. Od 1. ledna 2010 se na účty budou vyplácet všechny důchody, uvedl ministr práce Petr Nečas.


Foto: ČTK
Do tří let by mohl v Praze vyrůst buddhistický chrám. Chce ho postavit vietnamská komunita. Jak píší Hospodářské noviny, pozemek pro chrám mají Vietnamci žijící v Praze už vybraný a nyní sbírají peníze. Na stavbu přispívají i jejich krajané žijící v zahraničí. V Česku dnes oficiálně žije přes 55 tisíc Vietnamců. Mnozí z nich již v několikáté generace. Letos v lednu otevřeli ve Varnsdorfu první buddhistický chrám v Česku. I pražské komunita chce, aby byl chrám otevřený všem. V Česku se k buddhismu hlásí na 7000 lidí.