Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se zabývají rusko-gruzínským vojenským konfliktem. Podle komentátora Lidových novin se v této otázce koalice konečně shodla a stojí proti ČSSD, komunistům a prezidentu Václavu Klausovi. Podle nich za válku může gruzínský útok, ne předchozí agresivní postup Moskvy. Opozice i prezident soudí, že gruzínský postup je třeba především vyšetřit, zatímco s Ruskem je třeba vést hlavně dialog.

Foto: ČTK
Deníky se zabývají rusko-gruzínským vojenským konfliktem. Podle komentátora Lidových novin se v této otázce koalice konečně shodla a stojí proti ČSSD, komunistům a prezidentu Václavu Klausovi. Podle nich za válku může gruzínský útok, ne předchozí agresivní postup Moskvy. Opozice i prezident soudí, že gruzínský postup je třeba především vyšetřit, zatímco s Ruskem je třeba vést hlavně dialog. "Topolánkova ODS, lidovci a zelení se v těchto bodech distancují - hlavní příčinu i hrozbu vidí v Moskvě. Konečně je tu opět vládní koalice, která se shodne," uzavírá deník.


Petr Nečas
Ministr práce Petr Nečas chce, aby se nezaměstnaní vrátili co nejrychleji do práce. Uvádí to Mladá fronta Dnes. V úterý začala sněmovna na svém mimořádném zasedání projednávat balík zákonů, který by měl nezaměstnané donutit, aby si práci hledali aktivněji. Státní podporu v nezaměstnanosti by podle tohoto zákona nedostávali šest, ale jen pět měsíců. Příspěvek se navíc bude snižovat rychleji než dřív. Lidé, kteří si práci nenajdou ani po pěti měsících, budou muset prokázat, že si ji skutečně hledají, a projít rekvalifikací. Jinak budou z evidence úřadů práce vyškrtnuti a přijdou o část státní pomoci. Podle ministra Nečase návrh motivuje lidi k větší snaze vyřešit situaci během prvních dvou tří měsíců, protože později vznikají problémy s návratem do práce.


Komentátor Hospodářských novin píše, že radar na českém území je z mnoha dobrých důvodů důležitá věc. "Přesto je již téměř rok trvající odpor zdejší voličské většiny k radaru v něčem sympatický. V čem? Skepticismus a nedůvěra jsou v našich krajích zakořeněné hlouběji než pověstný bolševník. Ale vzpomeneme-li na nadšení, s kterým jsme po válce vítali "novou" dobu a kdy komunisté získali nejlepší volební výsledek ve svobodných volbách poválečné Evropy, buďme za tu skepsi vděční. I když ta nedůvěra teď brzdí docela dobrou věc," uzavírá list.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek
Komentátor Práva se domnívá, že sociální demokraté mají problém. Je jím předseda strany Jiří Paroubek. Šéf ČSSD dělá podle autora komentáře nepochopitelné kroky a zbytečně se rozčiluje. Například jeho poslední výpad proti senátorskému kandidátu za zelené Michaelu Kocábovi, kterého Paroubek označil za jednotku hlouposti, byl hloupý a v důsledku pro Lidový dům škodlivý. Politik Paroubkova postavení by měl před volbami všemi silami hledat spojence. Místo toho si však vyrábí nespokojence, s novináři je ve válečném stavu. "Přes tuto politiku, kterou vyznává a která odpuzuje, může stále ještě počítat s jistým počtem hlasů z oné vrstvy voličů, kteří mají sice šéfa ČSSD plné zuby, avšak kteří jsou rozhodnuti volit "ideově", totiž pro solidaritu a proti antisolidární politice ODS. Rezervoár se však vyčerpává," píše list.


Češi neodpustili Rusům rok 1968, píší Hospodářské noviny. Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM pro tento deník si téměř dvě třetiny lidí myslí, že Rusku srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy zapomenout nemáme. "Je vidět, že jsme se s touto kapitolou našich dějin ještě nevyrovnali,"říká ředitel STEM Jan Hartl. Navíc podle většiny lidí ani dnešní Rusko není demokratickou zemí. Čtyřicet procent lidí se i dnes obává, že by Rusko mohlo Českou republiku přímo ohrozit. Strach z Ruska je v české společnosti hluboce zakořeněný. Tomu odpovídají i výsledky starších průzkumů veřejného mínění. "Například velmocenských ambicí Ruska se obává skoro polovina obyvatel,"říká v Hospodářských novinách Petr Václavík z agentury STEM.


Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal z funkce státního zástupce Michala Zachystala. Ten tak skončil ve funkci šéfa speciálního odboru, který v Praze vyšetřuje trestnou činnost policistů i příslušníků tajných služeb. Informuje o tom deník Právo. Zachystal podle informací listu nestihl včas požádat o novou povinnou bezpečnostní prověrku. Nadřízená státní zástupkyně měla navíc výhrady vůči tomu, jak vedl odbor vyšetřování. Právo připomíná, že Zachystal vyšetřoval například bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho kvůli sepsání známé zprávy o prorůstání mafie do politiky. Rozhodl, že stíhán nebude. Zachystal deníku řekl, že odvolání v podstatě očekával. Nahradila ho státní zástupkyně Alena Řezníčková.


Ač čtvrtmilionová pokuta bude hrozit hostinským, kteří nalijí dítěti pivo nebo jiný alkohol. Stejně zaplatí i obchodník, který nezletilému alkohol prodá. Počítá s tím zákon, který v září projedná sněmovna. Podle svého předkladatele Borise Šťastného z ODS je zákon průlomový právě v tom, že fixně stanoví výši pokuty. Dosud ji určovali kontroloři a její maximální výše byla padesát tisíc korun. Další návrhy, které by chránily děti před alkoholem, chce k novele přidat ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Přeje se omezení reklamy na alkoholické nápoje. "Ve světě taková omezení mají,"říká ministryně. Vychází přitom ze statistik, které říkají, že u nás začínají pít už jedenáctileté děti.


V Izraeli se opět rozhovořel boj o Kafku, píší Lidové noviny. Připomínají, že Kafkův přítel Max Brod nesplnil jeho poslední přání a po jeho smrti nezničil Kafkovy rukopisy. V roce 1939 s nimi přicestoval do Izraele a před svou smrtí v roce 1968 dokumenty svěřil své sekretářce. Její dcery spisy dosud uchovávají. Nyní na ně ale tlačí stát Izrael, aby vzácné rukopisy vydaly nebo je prodaly. Izraelští znalci Kafkova díla tvrdí, že by spisy neměly opustit Izrael. Bývalá Brodova sekretářka těsně před svou smrtí prodala rukopis Procesu za dva miliony dolarů. Protože naposledy dovolila historikům nahlédnout do spisů v 80. letech, dnes nikdo neví, co z pozůstalosti její rodina stále vlastní.


Praha v září uvidí nejslavnější známku světa - Modrého Mauritia. Připomíná to deník Právo. Mauritius bude na světové výstavě známek Praga 2008, která na holešovickém Výstavišti proběhne od 12. do 14. září. Podle mluvčího České pošty Ivo Mravinace jsou sbírky výstavy pojištěny na rovnou miliardu korun. Hodnotu některých kolekcí ovšem nelze vyčíslit. To se týká i části sbírky britské královské rodiny, pro jejíž vystavení získali pořadatelé souhlas královny Alžběty II. Sbírka, kterou ve 30. letech minulého století založil otec současné královny Jiří V., patří dnes k nejcennějším na světě.


Rájem motýlů je paradoxně Praha, uvádějí Lidové noviny. Podle deníku je zbytečné jezdit za vzácnými denními motýly do chráněných krajinných oblastí a národních parků. Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním městě nebo jeho blízkém okolí. Odborníci to vysvětlují tím, že Praha leží ve velice pestrém geologickém a geografickém území. Uchovaly se tu enklávy nedotčené přírody v oborách, zahradách i parcích. Některé druhy motýlů, které tu žijí, jsou unikátní i ve světovém měřítku.