Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Češi masivně vyzbrojovali Gruzii, píše deník Právo, jenž se odvolává na údaje ruského ministerstva obrany, zveřejněné v novinách Komsomolskaja pravda.

Foto: ČTK
Podle nich bylo Česko v uplynulých dvou letech největším dodavatelem tanků, samohybných děl a dělostřelectva pro Gruzii, které dodalo také raketomety. Moskva obviňuje Gruzínce, že právě palbou z tanků a raketometů masakrovali obyvatelstvo města Cchinvali. Z celkem 175 tanků měly asi třetinu tvořit T-72, nejmodernější tanky, jimiž česká armáda disponuje. Zbylou část měly představovat naopak zastaralé stroje T-54/55, které ale mohou být účinnými zbraněmi proti chabým silám jihoosetinské separatistické armády. Gruzie podle ruských údajů dostala z Česka za poslední dva roky také šest raketometů RM-70 Grad, namontovaných na české nákladní vozy značky Tatra. České ministerstvo zahraničí, jež povoluje vývoz armádních komodit, se k českému vývozu zbraní do Gruzie zatím nevyjádřilo, píše deník Právo a přináší starší statistiky, podle nichž hodnota prodeje zbraní do Gruzie vzrostla od roku 2003 do roku 2006 z asi jednoho a čtvrt miliónu eur na více než 6 miliónů eur.

Foto: ČTK
Češi pomáhají Gruzíncům i koňakem, píší pro změnu Hospodářské noviny. Týden před čtyřicátým výročím sovětské invaze jsou Češi na zmínky o ruských tancích střílejících na území suverénního státu citliví, poznamenává deník, podle něj si ale Češi Gruzie všímají dlouhodobě. Kavkazský stát je na oficiálním seznamu prioritních zemí české zahraniční pomoci; díky firmě Energo Pro je Česko také největším zahraničním investorem v zemi. V Gruzii působí i řada humanitárních organizací. A noviny připomínají i svéráznou podporu Gruzie v době gruzínsko-ruské roztržky v roce 2006 společností Mostecká uhelná, která jako symbolické gesto podpory rozesílala svým partnerům gruzínský koňak.


V Česku dosud obvyklé blikání dálkovými světly na protijedoucí motoristy, aby si dal pozor na policejní hlídku, policie nyní tvrdě pokutuje jako „zneužívání dálkových světel“, píše Mladá fronta Dnes a cituje slova šéfa nymburské dopravní policie, že lidé sami sobě dělají medvědí službu. Chtějí, aby auta jezdila v okolí jejich domů pomalu, ale jinde upozorňují ostatní řidiče na policejní kontrolu. „Chrání tak silniční piráty,“říká velitel, který přiznává, že jeho podřízení někdy pokutujeme víc řidičů za blikání než za rychlou jízdu. Přísný postup ale překvapuje Mladou frontu Dnes kvůli tomu, že bývalému dlouholetému šéfovi republikové dopravní policie Zdeňku Bambasovi vůbec nevadilo, když se v komerčních rádiích hlásí místa, kde policisté „grilují mikrovlnkou a o kus dál vybírají pokuty“. Řidiči prý alespoň šlápnou na brzdu, tvrdil Bambas. Kromě toho řidiče před radary přímo varují dopravní značky upozorňující na měření radarem. Čím se tato značka liší od zakázaného blikání, dnes policie vysvětlit neumí, poznamenává Mladá fronta Dnes a cituje právníka Václava Vlka, který takové jednání označil za šikanu.


Podle Hospodářských novin vláda chystá revoluci ve volebním systému. V nejbližší době totiž projedná návrh na zavedení přímé volby hlavy státu a připravená je i změna volebního zákona, která má zmenšit pravděpodobnost patových výsledků při volbách do sněmovny. Oba návrhy jsou jíž hotové, píší noviny. Prezident by se měl stejně jako dnes senátoři volit ve dvou kolech, kdy do druhého postupují dva nejúspěšnější kandidáti. A pravomoci hlavy státu by zůstaly beze změny. Rozhodování o změně volebního zákona ale bude komplikované, protože ministerstvo spravedlnosti připravilo devět variant. Z nich má podle deníku nejvíc šancí takzvaný řecký systém, který například počítá se zavedením bonusu pro nejsilnější stranu. Kdyby se podle něj volilo už v roce 2006, měla by dnešní koalice ve sněmovně 105 poslanců, zatímco realita jí přinesla rovnou stovku.

Na jiném místě pak noviny komentují vládní návrh na přímou volbu prezidenta slovy, že se předkládá bez nadšení a z čiré povinnosti. Podle autora zkouší jít cestou nejmenšího odporu a nemění nic krom způsobu volby. Ani pravomoci, ani ústavní strukturu, ani nevpašovává možný třetí mandát pro Václava Klause. „Existuje pak nějaký důvod, proč by ODS - bez níž zákon oběma komorami nemůže projít - měla takovou změnu ústavy schválit?“– ptají se Hospodářské noviny. V případě zákona volbách do sněmovny má zase podle něj každá ze stran jiné zájmy a pokud jde o předcházení volebním patům, je to „zbrojení na minulou válku“, neboť příští volby už nemusí být tak emotivně vypjaté jako v roce 2006. „V křišťálové kouli lze proto vidět budoucnost volebních zákonů. Má podobu koše na papír,“ uzavírá komentář Hospodářských novin.


Zubařů ubývá tak rychle, že se s tím už musí něco dělat, uznalo ministerstvo zdravotnictví. Chce proto, aby se co nejdříve sešla speciální komise, která se bude krizí zabývat, píše Mladá fronta Dnes. Komise sice začala pracovat už před dvěma lety, zubaři ale stále mizí. Stomatologové naléhají na zvýšení počtu studentů, studium na lékařských fakultách se ale prodražuje, protože moderní výuka si žádá nákladné vybavení v hodnotě asi 200 tisíc korun ročně na jednoho studenta. Od státu však dostávají výrazně méně a ministerstvo školství avizuje, že zatím nehodlá navýšit finance, píše Mladá fronta Dnes.