Přehled tisku
Lidové noviny si všímají, jak se v České republice nakládá s penězi z evropských dotací. Konstatují, že za miliony korun se pořizují zbytečné příručky, banální „studie“ nebo třeba nepoužitelné sjezdovky ve výšce kolem 400 metrů nad mořem.
O pochybném čerpání dotací, tentokrát státních, informuje Mladá fronta Dnes. Přeběhlík Petr Wolf totiž není jediným významným politikem, jehož jméno je spojeno s podezřením ze zneužívání dotací. Vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík totiž působil jako člen správní rady veřejně prospěšné společnosti Czech RE Agency, kterou v roce 2006 kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Ten poukázal především na skutečnost, že agentura ze státních peněz určených na výzkum mimo jiné vybavila vlastní kancelář a uhradila nájem. Martin Bursík v listu uvedl, že o zneužívání neměl tušení a že poté, co vše zjistil, odstoupil.
Farmaceutická legenda Spofa se připravuje na svůj zánik, píší Hospodářské noviny. Společnost totiž již několik let nevydělává. V posledních letech se soustředila na výrobu a vývoz animálního inzulínu, zatímco trh se začal orientovat na inzulín humánní. Nyní rozprodává majetek, propouští zaměstnance a plánuje dražbu budov a pozemků. Deník připomíná, že v době totality platila Spofa za synonymum farmacie, zaměstnávala zhruba padesát tisíc lidí a patřili do ní všichni tuzemští výrobci léčiv.
Studenti architektury chtějí zachovat knihovnu v Klementinu, uvádí deník Právo. Do diskuse o národní knihovně se zapojila i Škola architektury Akademie výtvarných umění. Její studenti i pedagogové se domnívají, že Klementinu nechybějí kapacity na to, aby zde zůstala studovna s nezaměnitelným geniem loci. Navrhují přemístit tzv. mrtvý fond do depozitářů mimo město, podobně jako je tomu v jiných evropských metropolích. „Bez studentů ztratí Klementinum podstatu své existence,“ poznamenal v deníku Právoředitel Školy architektury Akademie výtvarných umění Emil Přikryl.
Ve svých komentářích se české deníky vracejí ke zprávě tzv. Pačesovy komise o zajištění budoucích energetických potřeb České republiky. Komentátor Práva soudí, že si komise dovolila zveřejnit jen opatrný názor. I přesto budou zelení vyžadovat další a další oponentní řízení a to ještě po dva roky, do příštích parlamentních voleb. „Dopadne to samozřejmě tak, jak nikdo nechtěl: až dojde šťáva v drátech, bude rychlejší poddolovat Krušné hory než jen namalovat na papír nový jaderný zdroj.“ Pačesova komise měla zeleným dokázat, že k jádru neexistuje alternativa. Jenže zelení trvají na svém náboženství. Zabitý čas je tak to jediné, k čemu Pačesova komise zdatně posloužila, míní komentátor deníku Právo. Mladá fronta se domnívá, že Pačesova komise odvedla dobrou, leč marnou práci. Dobrou, neboť dospěla k jasným, uskutečnitelným a srozumitelným závěrům, které jsou v souladu se zdravým rozumem a k nimž snad ani komise s akademickými tituly nebylo zapotřebí. Marnou, neboť zelení se svého protiatomového kréda nezbaví. Topolánek je potřebuje k tomu, aby protlačil alespoň torzo reformních zákonů, které považuje za důležitější než energetickou politiku. Závěry komise by mohla prosadit snad jen velká koalice. Jenže ta není v dohledu, a pokud by náhodou po volbách vznikla, k závěrům Pačese a jeho spolupracovníků se stejně nevrátí, konstatuje na závěr svého komentáře Mladá fronta Dnes.
V Praze po deseti letech vrcholí přípravy na nový územní plán, upozorňují Hospodářské noviny. Na stovkách pozemků, jež jsou nyní vyhrazené pro zeleň a sport a na nichž byla výstavba doposud zapovězena, se plánují stavební parcely. Na pražský magistrát již většina městských částí dodala návrhy na změny, na podzim bude sestaven kompletní seznam a příští nebo přespříští rok by se o změnách mělo definitivně rozhodnout. Jakmile se pozemek v územním plánu zařadí mezi ty, na nichž se smí stavět, jeho cena prudce stoupne. Spekuluje se už nyní a cena pozemků se může vyšplhat nakonec i na dvojnásobek, dodávají Hospodářské noviny.
Pět sdružení soukromých lékařů vydalo prohlášení, v němž kritizují nedostatek systému regulačních poplatků, píší Lidové noviny. Lékaři upozorňují na benevolenci sociálního systému, neboť se velmi často setkávají s pacienty, kteří se prokazují potvrzením o hmotné nouzi, třebaže nouzí evidentně netrpí. Zástupci soukromých lékařů proto rezolutně odmítají další plošné výjimky z regulačních poplatků. Když se jednomu lékaři v jeho obvodě koncentrují lidé v hmotné nouzi, přichází o část svých příjmů, poznamenávají Lidové noviny.