Přehled tisku

Petr Wolf, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se zabývá možnou příčinou odchodu poslance Petra Wolfa ze sociální demokracie. Cituje zdroj z Lidového domu, pražského sídla ČSSD, podle kterého by Wolf mohl být vydírán s výhrůžkou znovuotevření případu zneužití dotace od ministerstva životního prostředí.

Petr Wolf,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se zabývá možnou příčinou odchodu poslance Petra Wolfa ze sociální demokracie. Cituje zdroj z Lidového domu, pražského sídla ČSSD, podle kterého by Wolf mohl být vydírán s výhrůžkou znovuotevření případu zneužití dotace od ministerstva životního prostředí. Nejvyšší kontrolní úřad totiž v roce 2005 odhalil, že Wolfova firma před třemi lety zaplatila statisíce korun za studii, která byla v doslovném znění k dispozici zdarma na oficiálních internetových stránkách Evropské komise. Firma navíc špatně vyúčtovala výdaje za cestovné. Deník připomíná, že se nejedná o jedinou spornou věc ve Wolfově podnikatelské minulosti. Poslanec působil ještě v několika zkrachovalých firmách, které nicméně nepadly pouze jeho vinou.


Foto: ČTK
Hodinovou výstražnou stávku odborů komentují Hospodářské noviny. Pokud její pořadatelé slibují, že ji obyčejní lidé nepocítí a pražské metro pojede, k čemu je stávka dobrá, ptá se deník. Dnešní odborové vedení ji podle komentátora listu neumí zdůvodnit. Jejím prostřednictvím jen bojuje proti nezadržitelnému úpadku své profese. Tradiční sociální konflikt totiž vyprchává a řeší se v rámci volebního soupeření. Odboráři tak upadají v zapomnění. Přitom by měli být za pravicové reformy Mirka Topolánka, které se omezují jen na dohánění Švédka v nemocenské a Německa v lékařských poplatcích, vděční, soudí deník.


Policisté legitimují velitele Krušnohorské divize Národní gardy Martina Novotného  (vlevo) a jeho kolegu u školy v Karlových Varech-Drahovicích,  foto: ČTK
Situaci na karlovarském předměstí Drahovice se věnují Lidové noviny. Právě v Drahovicích se nachází základní škola J. A. Komenského, kterou začali hlídat členové polovojenské organizace Národní garda poté, co zde koncem května skupina Romů přepadla tři školáky. S tím se nechtějí smířit místní Romové a hodlají postavit před školu vlastní hlídky. Akci gardistů totiž považují za provokaci a obávají se, že svou činností už i malým dětem podsouvají rasistické názory. Od zmíněného incidentu školu sledují i policisté, kteří v okolí pravidelně projíždějí. Lidové noviny se domnívají, že vyhrocená situace by se mohla uklidnit se začátkem prázdnin.


Mladá fronta Dnes upozorňuje, že každý třetí člověk v České republice odchází do penze dříve. Místo regulérního termínu v 61 letech pro muže a v 59 letech pro bezdětné ženy odcházejí muži do penze v průměru v 58 letech, ženy i dříve. Lidé tímto způsobem řeší zdravotní problémy, péči o vnoučata nebo rodiče, ale i nezaměstnanost. Dřívějším odchodem se jim přitom navždy snižuje výše penze. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas varuje, že podíl lidí, kteří u nás do penze odcházejí předčasně, je nejvyšší v celé Evropě, za což Českou republiku kritizují i mezinárodní instituce. Penzijní reforma, kterou nyní projednává Sněmovna, nicméně možnost předčasného odchodu do důchodu zachovává, informuje deník.


Kopřivnická Tatra plánuje obnovit výrobu proslavených osobních automobilů, píší Lidové noviny. O tom, zda se do prodeje znovu dostane šestsettrojka, Tatraplán nebo jiný model, mohou rozhodnout sami potenciální zákazníci - hlasováním v muzeu Tatry či na internetu. Z deseti vozidel nominovaných firmou vyberou tři, které se už za dva roky začnou vyrábět v počtu až sto kusů od každého modelu. Firma uvede vybraná vozidla v klasickém designu tradičních tatrováckých karoserií, avšak s moderními podvozky, aby dostály technickým náležitostem. Pokud se projekt setká s úspěchem, zváží Tatra obnovení výroby i dalších modelů.


Deník Právo si všímá, že třebaže čeští bankovní odborníci varují před přílišným zadlužováním domácností, často si sami půjčují. Na rozdíl od běžných občanů však nemají obtíže se splácením. Vyplývá to z přiznání, které bankéři České národní banky zaslali do Sněmovny tak, jak jim to ukládá zákon o střetu zájmů. Ze tří členů bankovní rady, kteří už své majetkové poměry zveřejnili, si půjčku vzali dva – Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Ostatní čtyři členové bankovní rady, včetně guvernéra Zdeňka Tůmy, by měli přiznání do sněmovny zaslat v průběhu týdne, dodává Právo.


Česká verze Wikipedie slaví, uvádí Hospodářské noviny. Její autoři sepsali už sto tisíc hesel, které denně navštíví až 70 tisíc lidí. Čeští internetoví encyklopedisté však mezi sebou válčí a navzájem si přepisují verze hesel, upozorňuje list. Spory vedli například také o to, zda používat označení Česko nebo Česká republika. V minulosti českou Wikipedii opustil i její zakladatel, Vít Zvonovec, když neprosadil svůj návrh, aby se hesla psala pomocí starobylého pravopisu češtiny. Wikipedie se nicméně těší oblibě nejen běžných uživatelů internetu, ale i akademiků. Hospodářské noviny citují rektora VŠE Richarda Hindlse, který považuje internetovou encyklopedii za spolehlivý zdroj a citace z ní v jeho očích nesnižují důvěryhodnost studentských prací.