Přehled tisku

Фото: Штепанка Будкова
0:00
/
0:00

Čtvrteční deníky komentují rozhodnutí Ústavního soudu, který ponechal v platnosti poplatky ve zdravotnictví. Podle Lidových novin se jednání ústavních soudců o zrušení reformy ve zdravotnictví vyznačovalo velkou ledabylostí. Na jedné straně zrušili ustanovení, podle něhož se v prvních třech dnech nemoci neproplácela nemocenská. Soud autoritativně prohlásil, že vzhledem k tomu, že většina nemocí je krátkodobých, znamenalo by to pro zaměstnance nepřijatelnou újmu.

Čtvrteční deníky komentují rozhodnutí Ústavního soudu, který ponechal v platnosti poplatky ve zdravotnictví. Podle Lidových novin se jednání ústavních soudců o zrušení reformy ve zdravotnictví vyznačovalo velkou ledabylostí. Na jedné straně zrušili ustanovení, podle něhož se v prvních třech dnech nemoci neproplácela nemocenská. Soud autoritativně prohlásil, že vzhledem k tomu, že většina nemocí je krátkodobých, znamenalo by to pro zaměstnance nepřijatelnou újmu. V případě poplatků ve zdravotnictví soudci naopak dospěli k závěru, že poplatky nejsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která jednoznačně říká, že občané mají právo na bezplatnou zdravotní péči. Podle komentátora Lidových novin je tak základním principem rozhodování Ústavního soudu píseň Vařila myšička kašičku: vládě dali víc, ale něco nechali i opozici.


Podle deníku Právo vznikne v České republice ještě letos protiteroristické centrum. V uplynulých dnech o tom v souvislosti s vyjednáváním o zrušení vízové povinnosti do USA rozhodl ministr vnitra Ivan Langer. Vznik policejního protiteroristického centra byl totiž jednou z podmínek americké strany. Centrum podle deníku vznikne s největší pravděpodobností v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Bude mít za úkol především analyzovat a předávat informace zpravodajských služeb. Mluvčí Bezpečnostní a informační služby Jan Šubert novou iniciativu vítá. Prohlásil, že služba je připravena na vzniku nového centra plně spolupracovat. Bývalý ministr vnitra František Bublan má ale obavy z nedůvěry tajných služeb. Ta se podle něj budou obávat sdílet s policií ty nejcitlivější informace, aby nedošlo k jejich zneužití.


Cyril Svoboda
Mladá fronta Dnes informuje o sporu, který vede lidovecký ministr Cyril Svoboda o dům, který jeho majitelka odkázala církvi. Čtyřpatrový dům na Praze 6 za zhruba padesát milionů korun měl podle závěti Marie Kaprálkové připadnout katolické charitě, která se stará o mentálně a tělesně postižené. Předseda legislativní rady vlády Svoboda je ale přesvědčen, že na dům má nárok on. Majitelka mu ho prý slíbila za právní pomoc při restitucích. Po revoluci se Svobodovi jako notáři podařilo pro Kaprálkovou získat zpět rozsáhlý majetek její rodiny. Za právní pomoc nechtěl zaplatit, místo toho stál o zrestituovaný dům v Jaselské ulici. Kaprálková mu ho v závěti odkázala, v r. 2004 však závěť změnila a dům měl připadnou charitě. Svobodu o tom však neinformovala a ten se s novou závětí odmítl smířit. Celá kauza leží u soudu pro Prahu 6. Právníci však Svobodovi nedávají velkou šanci, že by poslední platnou závěť mohl zvrátit ve svůj prospěch.


Deník Právo informuje o dalším vývoji v kauze brněnské sekty, jejíž duchovní vůdce po dvacet let týral a zotročoval seniorky. Sedmasedmdesátiletý důchodce Jiří Adam, kterého policie stíhá z obchod s lidmi, byl ve vážném stavu hospitalizován v břeclavské nemocnici. Podle TV Nova byl do nemocnice převezen po mozkové mrtvici zkomplikované zápalem plic a nyní je ve stadiu klinické smrti. Případem podivné sekty, která se odštěpila od Hnutí Grálu, se podle středečního rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci bude zabývat brněnský krajský soud. Došlo totiž k překvalifikování trestného činu a důchodci nyní hrozí až dvanáct let vězení. Podle státního zástupce Vladimíra Kutnohorského nutil ženy k těžkým pracím v nesnesitelných a nehygienických podmínkách. Jeho oběti jsou nyní v tak špatném psychickém stavu, že zástupce nebude ani žádat o jejich výslech.


Mladý fyzik přiveze do Česka dvacet milionů korun na výzkum, píší Hospodářské noviny. Ze Spojených států se do Prahy vrací jeden z nejnadějnějších mladých vědců. Pětatřicetiletý fyzik Martin Schnabl, který se v Princetonu zabýval takzvanou teorií strun, začne už za měsíc se svým výzkumem ve Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze. Jako jediný Čech získal před půl rokem prestižní cenu Euryi, obdobu Nobelovy ceny pro nejlepší mozky světa. Součástí ceny je i dvacet milionů korun, které Schnabel použije na svůj pětiletý výzkum. Právě cena Euryi má umožnit, aby se do Evropy ze Spojených států častěji vraceli mladí vědci. Podle Evropské komise se totiž polovina evropských studentů, kteří odešli pracovat do Spojených států, už domů nevrací. I česká věda tak stárne, připomíná deník.


Učitelé z Libereckého kraje sepsali petici, která chce zastavit další dotace ze státního rozpočtu na pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Informuje o tom Mladá fronta Dnes ve svém vydání pro Liberecký kraj. Autoři petice ji adresovali ministru školství a vládě. Kritizují v ní fakt, že státní peníze by měly jít na šampionát, zatímco výdaje na školství na rok 2008 se snížily o půl miliardy. Školy tak nemají na nákup pomůcek, učebnic, vybavení a další vzdělávání pedagogů. Petici chtějí vzít učitelé také 9. června na demonstraci před úřadem vlády, řekla deníku členka petičního výboru Alena Losová.


O středečním setkání ministra kultury Václava Jehličky a ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka informuje Mladá fronta Dnes. Jehlička s Ježkem jednali o budoucnosti Národní knihovny, Ježek ministrovi předložil návrh na uložení a další využívání novodobých fondů Národní knihovny. Potvrdil to mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Podle něj je návrh třeba dopracovat. Do týdne ho ministr představí veřejnosti. Nic konkrétního však účastníci schůzky nebyli ochotni sdělit. Podle informaci Mladé fronty Dnes vše nasvědčuje tomu, že se ředitel Ježek rozhodl prozatím ustoupit od stavby nové knihovny a místo toho rozšíří hostivařský depozitář. Chce také dokončit rekonstrukci historického Klementina. Před časem však tuto možnost označil na nejhorší možnou variantu. Dosud prosazoval stavbu nové Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Poněkud překvapivě se podle deníku ozval další příznivec "chobotnice" - vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek. Chce najít chybějící miliardy na stavbu nové knihovny. Navíc připojil i osobní vyznání: "Mně se ten blob líbí. Mně přijde, že je tak škaredý, až je krásný, a je tedy zajímavý,"řekl serveru iDNES.cz.


Češi loni v hazardních hrách prohráli rekordních 24,4 miliardy korun. Uvedla to Mladá fronta Dnes. Oproti roku 2006 je to více než jedenáctiprocentní nárůst. Majitelé automatů, rulet, loterií a sportovních sázek tak za sebou mají podle deníku fantastický rok. Největší díl z hrubého zisku přitom připadl provozovatelům klasických hracích automatů. Díky liberálnímu přístupu k povolování tvrdého hazardu se na druhé místo vyhouply videoterminály a elektronická kasina, píše Mladá fronta Dnes. Tam lidé loni prohráli téměř 4,5 miliardy. Jediný významnější propad zaznamenaly loterie, kterým dominuje Sazka. Jejich příjmy byly loni nižší o 250 milionů, což se podepsalo i na mezinárodním propadu zisku Sazky. Stát, obce, sportovní svazy a různé nadace dostanou z hazardních příjmů zhruba 6,5 miliardy, uzavírá deník.