Přehled tisku

Václav Klaus
0:00
/
0:00

Deníky se v komentářích věnují soudnímu rozhodnutí, podle nějž má prezident Václav Klaus bez dalšího otálení rozhodnout o případném jmenování justičního čekatele Petra Langera soudcem. Podle deníku Právo připomněl Nejvyšší správní soud Klausovi, že prezident ČR není ani car, ani africký diktátor, ale že je pouze ústavním činitelem v zemi, jejíž ústava nemá pro jeho monarchistické manýry pochopení. Klaus musí bezodkladně Langera buď jmenovat soudcem, nebo ho nejmenovat s řádným zdůvodněním, shrnuje deník.

Václav Klaus | Foto: Radio Prague International
Deníky se v komentářích věnují soudnímu rozhodnutí, podle nějž má prezident Václav Klaus bez dalšího otálení rozhodnout o případném jmenování justičního čekatele Petra Langera soudcem. Podle deníku Právo připomněl Nejvyšší správní soud Klausovi, že prezident ČR není ani car, ani africký diktátor, ale že je pouze ústavním činitelem v zemi, jejíž ústava nemá pro jeho monarchistické manýry pochopení. Klaus musí bezodkladně Langera buď jmenovat soudcem, nebo ho nejmenovat s řádným zdůvodněním, shrnuje deník. "To bude těžké rozhodnutí. Když ho jmenuje, přizná, že vše předtím byly obstrukce z ješitnosti, nehodné jeho funkce. Když čekatele nejmenuje bez závažných důvodů, tak přizná, že se mu nízce mstí za vzpurnost. V obou případech zůstane morálním vítězem Petr Langer," míní komentátor Práva.

Lidové noviny si všímají, že z osmi justičních čekatelů, kteří se kdysi vzbouřili kvůli tomu, že je Klaus odmítl kvůli jejich nízkému věku jmenovat soudci, zůstal pouze jeden rebel - Langer. "Ti, co si nestěžovali nebo se stáhli, se většinou posléze do taláru dopracovali. Tak se prokázalo, že pokora před Nejvyšším nese plody," glosuje list. Podle Lidových novin si Langer zaslouží uznání za to, že se vytrvale domáhá svého práva. "Jisté uznání si však zaslouží i Klaus, protože se mu z dílčí záležitosti podařilo udělat zásadní problém: může si u nás prezident dělat, co ho zrovna napadne, nebo stojí i nad jeho majestátem jakási pravidla a zásady, které musí respektovat stejně jako my ostatní smrtelníci?" píšou Lidové noviny.


Všeobecná zdravotní pojišťovna /VZP/ definitivně odmítla podepsat rámcovou smlouvu se soukromou nemocnicí ve Vrchlabí na Trutnovsku. Jak informuje deník Právo, vrchlabská nemocnice od ledna nevybírá regulační poplatky od pacientů do 18 let. Pojišťovna s ní chce kvůli tomu zahájit správní řízení, ve kterém zdravotnickému zařízení hrozí pokuta ve výši až 50.000 korun. Pojišťovna tvrdí, že ředitel nemocnice Dryml klade nesmyslné požadavky ve snaze docílit výhod vůči sousedním nemocnicím. Dryml naopak Právuřekl, že odmítnutí smlouvy může být pomstou za nevybírání poplatků za děti a mládež. Spor mezi vrchlabskou nemocnicí a VZP zasáhne pacienty z okolí Vrchlabí, kterým hrozí, že za lékařskou péči budou platit v hotovosti.


Severočeské doly, které patří firmě ČEZ, už tři roky těží uhlí pro její elektrárny nezákonně. Neprovedly posouzení vlivů těžby na životní prostředí, což jim zákon ukládá. Hospodářské noviny uvádí, že s šéfy dolů si kvůli tomu začali dopisovat úředníci ministerstva životního prostředí. Na nezákonnou těžbu veřejně upozornila na středeční valné hromadě ČEZ jeho akcionářka Věra Ježková, která dříve pro doly pracovala. Svá tvrzení doložila kopiemi dokumentů. Podle deníku může být za sporem o úřední razítka další, závažnější téma. Doly kvůli poptávce po proudu těží víc, než by měly podle svých vlastních plánů. Další ložiska se nestíhají tak rychle připravit, takže v roce 2012 by při nynějším tempu bylo pro severočeské elektrárny o polovinu měně uhlí než dnes, napsaly Hospodářské noviny.


Je osm hodin večer a diváci sledují oblíbený seriál. Televize najednou pořad přeruší a na obrazovce se objeví fotografie pohřešovaného dítěte se jménem, věkem, popisem oblečení a informacemi, kde bylo naposledy spatřeno. Jak píší Lidové noviny, tak by mělo vypadat informování veřejnosti o právě ztracených dětech. Usiluje o to Nadace Naše dítě v čele se Zuzanou Baudyšovou. Stejnou informaci jako v televizi se navíc v tu samou chvíli dozvědí i posluchači rozhlasu nebo řidiči z informačních panelů na dálnici. O zřízení národního výstražného systému pro náhlé případy pohřešovaných dětí jednala už s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Ten dal projektu zelenou a ministerstvo začalo s nadací pracovat na variantách funkčního systému.


Žít s hypotékou není snadné a získat ji je stále těžší. Tři lidé ze sta, kteří si vzali hypotéku, prožívají nyní v Česku svou "americkou krizi". Podle propočtů Mladé fronty Dnes má zhruba šest tisíc lidí problém se splácením Hypotéka teď navíc navzdory reklamě stojí více úsilí. Vzrostly ceny bytů, rostou úroky, některé banky jsou přísnější a tak stále méně lidí na půjčku dosáhne. Vloni uspěl každý třetí ze žadatelů o hypotéku napoprvé, teď až každý pátý, říká jeden z realitních makléřů. Jedním z důvodů je nepoměř mezi růstem ceny bytů a růstem mezd. Zatímco průměrná mzda roste o deset procent, cena bytu v některých lokalitách vzrostla až o 25 procent.


Helena Štvrtecká z Valtic na Břeclavsku dostala dopisy po sedmi letech,  foto: ČTK
Česká pošta napravuje "největší skandál" své historie. Tak podle Lidových novin označila ztrátu čtyřiceti tisíc dopisů. Část z nich po letech znovu hledá adresáty. Nabraly zpoždění asi osm let a zřejmě prošly rukama zloděje. Pošta na zmizelé zásilky nepřišla také kvůli tomu, že pachatel nenarušil pečeť, ale dopisy kradl po pytlích. Na chybějící zásilky z břeclavské pošty si také téměř nikdo nestěžoval. Česká pošta nyní k zásilkám přibalila omluvný dopis a jako symbolický dárek sadu známek v hodnotě sto korun. Nedoručené dopisy zbavil hlavních nečistot a plísní speciální přístroj. Připomeňme, že pohozené zásilky našli dělníci při stavebních pracích.


Podle informací Právo. Tentokrát na účet pražského radního pro kulturu Milana Richtera. Na internetu koluje hudební nahrávka, v níž tento radní vystupuje společně s Miloušem Jakešem. Bývalý generální tajemník ÚV KSC Jakeš se tak dočkal combacku. Na sklonku bývalého režimu totiž mezi lidem kolovala nahrávka jeho projevu na Červeném Hrádku a byl to jediný proslov, u něhož se lidé bavili. Práva je autorem videoklipu nezávislý umělec z Prahy, který vystupuje pod pseudonymem DJ Milan. Radní Richter naopak upozorňuje na to, že klip distribuuje strašnické divadlo, které on, ještě jako starosta Prahy 10 spoluzakládal. Podle Richtera je klip povedený. A jak řekl, po Václavu Klausovi, Pavlu Bémovi, Mirkovi Topolánkovi a nakonec i Jiřím Paroubkovi, je i jeho osoba námětem divadelní hry a teď má ještě klip. Richter zatím bezvýsledně bojuje s divadelníky, kterým se nelíbí grantový systém a jeho přístup ke kultuře.