Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky komentují plánovanou stávku proti vládním reformám, kterou v úterý vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle komentáře Lidových novin si vláda svým způsobem "nějakou demonstraci vykoledovala".

Foto: ČTK
Tím, že působí rozklíženě a ani vládní strany reformy zpříma nehájí. Lidovci se rozpadají na skupinky sledující často i populistické zájmy, zelení se zmítají v konfliktu předsedy s republikovou radou. Sama ODS pak působí neméně rozevlátě. Debata se třemi poslanci, kteří odmítli podpořit vyrovnání s církvemi, se neobešla bez křiku a obviňování z rozvracečství, připomíná list.

Hospodářské noviny se podivují nad tím, proč odbory, pokud se opravdu rozzlobily, vyhlásily stávku až na 24. června a ne třeba už na příští týden. Podle listu tak i ta část veřejnosti, která by jim mohla fandit, na ně během měsíce čekání na protest zapomene. Vázne prý i koordinace, školské odbory budou stávkovat o 14 dní dříve než ostatní. "Poněkud nezaměřeně a hlavně opožděně působila i kritika celého reformního batohu. Zajímavé by bylo vědět, co z reforem - jestli vůbec něco - odbory podporují a co ne."

Vláda ale podle Hospodářských novin musí reagovat a leccos změnit. Premiér, pokud chce ještě nějaké reformy prosadit, se nemůže "s přeběhlickou vládní většinou" k odborům chovat posměvačně a arogantně. Válku s lékaři a zdravotníky si především nemůže dovolit ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, podotýká komentář a uzavírá: " Vláda jistě může prosazovat i věci, které neměla výslovně v programu, v tom případě ale musí trojnásob přesvědčivě argumentovat a prodávat. A to se bohužel neděje."


"Tak žluté ještě nebylo Česko nikdy v historii," píše Mladá fronta Dnes. Je to způsobeno rekordním počtem polí, na kterých se pěstuje řepka olejná - plocha polí zabírá 357 tisíc hektarů, tedy plochu srovnatelnou s rozlohou karlovarského kraje a většiny Prahy dohromady. "Větší či menší potíže zasahují skoro každého. Alergiky trápí pyl, zákazníky v obchodech vyšší ceny některých potravin. Řidiče zase dražší nafta, do níž se řepkový olej přimíchává, a myslivce častější úhyny zvěře." To vše podle deníku právě s řepkou, která je teď pro zemědělce jednou z nejziskovějších plodin, souvisí. Jedlé plodiny a obilí byly osety na menších plochách, což se promítlo do cen potravin z nich vyráběných. Řepka vadí také myslivcům. Podle Luďka Králíčka z Českomoravské myslivecké jednoty se zvěř, která se nají řepky, chová jako zfetovaná a vrhá se pod auta. Říká také, že zemědělci kvůli řepce zamořují krajinu, protože využívají veškerou dostupnou chemii. Také ekologové připouštějí, že řepka není nejlepším řešením problémů s docházející ropou. Martin Mikeska s Hnutí Duha míní, že výhodnější by bylo, zaměřit se na energetické byliny. Má tedy smysl, aby stát dále podporoval biopaliva? "Nevidíme důvod, proč to měnit,"řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Podle něj má pěstování řepky vliv na ceny potravin spíše na globální úrovni než v Česku a podobně jako tato plodina se hnojí i jiné.


Deník Právo se obsáhle věnuje ohroženým druhům rostlin a živočichů. V České republice je v současnosti ohrožena vyhynutím třetina savců, více než polovina hnízdících ptáků a 60% druhů rostlin. Mezi ohrožené druhy patří i ty dříve hojné, jako například plch lesní, nebo vydra říční. Michael Hošek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, říká, že výrazně ubylo také syslů nebo perlorodek. U některých ohrožených druhů fungují v Česku záchranné programy. Rostliny i živočichové nejčastěji ohrožuje svou činností člověk a špatný dopad na jejich populace má i šíření nepůvodních agresivních druhů - např. psíka mývalovitého nebo norka amerického. Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny vidí největší hrozbu pro českou přírodu v homogenizaci na polích, lesích i v krajině celkově.


S výchovou dětí a řízením aut je to podle komentátora Mladé fronty Dnes jako s fotbalem. Každý tomu rozumí a každý do toho mluví a výsledky přitom nejsou nic moc. V Česku není jako špatný vnímán řidič, který porušil předpisy, ale policisté, kteří mu dali pokutu. "I proto na našich silnicích tolik řídí ta babizna s kosou." Stejné je to také s výchovou dětí, podotýká komentář a připomíná nedávnou snahu ministryně Džamily Stehlíkové zakázat tělesné tresty. Ať budou zákony a předpisy jakékoli, každý si stejně bude jezdit a vychovávat potomky, jak chce. Komentátor dodává, že tím nechce naznačit, že by stát měl rezignovat na dopravní předpisy a ochranu dětí. Právě naopak. "Tím chci jen říci, že na tom, jak přesně jsou ta pravidla definována, tolik nezáleží, ale záleží na tom, jak to, co platí, chceme respektovat. Pokud dopředu víme, že na to budeme kašlat, nepomohou nám ani sebedokonalejší právní normy a asi ani pánbůh."


Foto: ČTK
"Náhoda nebo spiknutí? V den, kdy pražští radní schválili memorandum pěti evropských měst, se v nejznámějším pražském parku propadla zem," píší Lidové noviny. Zemina se propadla při ražbě tunelu. S tím, že zemina se propadnout může, komentář deníku souhlasí. Nabízí se ale podle něj otázka, proč stavebníci, když věděli, že jdou do nejrizikovějšího úseku, na povrchu předem neumístili varování před vstupem? "Takhle to vypadá, že se riziko snažili před Pražany utajit."